Санкції Заходу проти Росії працюють: нафтогазові доходи в січні та лютому цього року знизилися майже наполовину, якщо порівняти з аналогічним періодом минулого року. Про це свідчать дані Мінфіну Росії. Реальні показники падіння доходів можуть бути ще значнішими. За даними російського Мінфіну, доходи бюджету загалом скоротилися на чверть, інформує FREEДОМ.
“Справжні санкції, власне кажучи, вступили в дію з п’ятого грудня 2022 року. Це ембарго на постачання нафти до Європейського Союзу, цінова стеля на постачання нафти у весь інший світ. Тобто ось проблеми в російської економіки почалися вже. Не треба чекати 2026 року, десь до літа у них будуть дуже великі проблеми. А тим паче, якщо ця цінова стеля почне працювати по-справжньому”, — сказав старший економіст CASE-Ukraine Володимир Дубровський.
Лише за два місяці доходи Росії від продажу нафти й газу знизилися щонайменше на 46%. Такі дані наводить російське Міністерство фінансів. Вартість нафти марки Urals впала вдвічі — до 38 дол. за барель, а Москва перестала вважатися надійним постачальником енергоресурсів.
“Росія втратила свої позиції на міжнародному ринку енергетики. Після лютого 2022 року ніхто у світі вже не буде бачити в Росії надійного постачальника енергоресурсів. До 2030 року надходження РФ від нафти й газу впадуть на 50%. Це стане надзвичайним ударом і дуже сумною подією для Росії та російського суспільства. Однак це наслідок дій Путіна і того, що він перетворив нафтогазові ресурси на зброю. Цією війною Росія завдала значної шкоди собі та нафтогазовій галузі, яка була двигуном її економіки”, — заявив помічник держсекретаря США Джеффрі Паєтт у коментарі виданню “Голос Америки”.
Економічна криза посилюватиметься вже найближчим часом, і покрити дефіцит бюджету Росії не вдасться: не допоможуть навіть постачання ресурсів у країни Азії, Африки та Латинської Америки, кажуть аналітики.
“З одного боку, повністю вони компенсувати це не можуть. У них не такі великі запити, вони не так багато цієї російської нафти можуть спожити, доставка туди коштує набагато дорожче. Але найголовніше: для того, щоб ці потоки не могли компенсувати надходження саме до російського бюджету, і було введено цінову стелю”, — наголосив Дубровський.
І це ще навіть не стеля санкційних можливостей. Крім іншого, обговорюється введення обмежень проти російської алмазної промисловості. Під прицілом також і фінансова сфера РФ.
“Який стан у банківській системі, такими ж справи будуть і у фінансовій системі. І хорошим його назвати дуже складно. З тієї простої причини, що дедалі більше банків Російської Федерації виявляються відключеними від системи SWIFT. Другий момент, який дуже сильно впливає на банківську систему РФ, — це те, що люди потихеньку виводять свої гроші з країни. Десь до третього кварталу минулого року виведення грошей із Росії збільшилося у 26 разів”, — прокоментував асоційований експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Іван Ус.
Експерт зазначає, що Росія замість профіциту бюджету отримала дефіцит. А поповнити держскарбницю нічим. На кредити від авторитетних організацій, таких як МВФ або ЄБРР, Росії розраховувати не доводиться. А тому доведеться вмикати друкарський верстат, підвищувати податки й скорочувати витрати.
“Уже є інформація в ЗМІ про те, що близько 2,5 трильйона рублів надруковано на покриття діри, яка утворилася. Тобто, припустімо, зараз вони її покрили, але діра збільшується. А коли з’являється велика грошова маса в економіці, яка нічим не забезпечена, це прямий шлях до інфляції. І те, що ще не почалася інфляція, не означає, що вона не почнеться через місяць, максимум два”, — пояснив Ус.
Аналітики наголошують, що санкції — це гра в довгу. Поступова “корозія” економіки планомірно послаблює путінський режим і наближає кризу.
Читайте також: РФ остаточно втратила енергоринок у Євросоюзі, а Китай використовує її як сировинний придаток, — експерт