П’ять країн Європи об’єдналися в новий формат для допомоги Україні. Як повідомив міністр оборони України Рустем Умеров за підсумками засідання з колегами з Франції, Німеччини, Польщі, Італії та Великобританії, міністри оборони країн Е5 підтвердили, що військова допомога Києву триватиме. Крім того, переговори союзників були зосереджені на зміцненні союзницького співробітництва для безпеки Європи, інформує FREEДОМ.
Під час засідання, яке відбулося 13 січня, міністри оборони зазначених країн обговорили питання підтримки України, систему безпеки в рамках НАТО, видатки на оборону і співробітництво в галузі оборонної промисловості.
“Важливим досягненням стало затвердження Дорожніх карт оборонних коаліцій до 2027 року. Це чіткий сигнал, що Європа готова планувати свою підтримку України на роки вперед”, — зазначив міністр оборони України Рустем Умеров.
Йдеться також і про розвиток оборонної промисловості, повідомили в українському оборонному відомстві. Зокрема, у 2025 році Україна планує рекордне виробництво озброєння на 35 млрд доларів. З них 17 млрд профінансує український уряд. Решту коштів можуть забезпечити союзники. Наприклад, Велика Британія профінансує виробництво ППО та далекобійної зброї в Україні.
У Міністерстві оборони Польщі також зазначили, що переговори були зосереджені на зміцненні союзницького співробітництва. Особливо в контексті підтримки України в боротьбі з російською агресією.
“Ми підтвердили союзницьку підтримку України, рішучість робити пожертви і навчати солдатів. Але, перш за все, головною темою розмови з міністром Умеровим був розвиток виробничих можливостей між Європою та Україною, між нашими компаніями та українськими компаніями”, — повідомив міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш.
Глава Міноборони Італії Гвідо Крозетто вважає, що новий формат має прискорити зміну європейського менталітету щодо оборони. За його словами, одне з головних завдань — робота з європейською оборонною промисловістю.
Німеччина, під час другої зустрічі глав оборони Е5 виступила з ініціативою про створення робочої групи. Вона, за словами німецького міністра оборони Бориса Пісторіуса, спеціалізуватиметься на розвитку європейської оборонної промисловості. Зокрема, у планах Е5 прискорити закупівлі зброї у європейських оборонних компаній. А також залучити кредити для розширення оборонних потужностей.
“Ми знаємо про важливість [польського] Жешува як великого логістичного вузла для підтримки України. У січні я поїду в Жешув особисто, щоб гарантувати, що там почнуть працювати оборонні системи Patriot”, — наголосив Пісторіус.
На важливості об’єднання найбільших країн Європи в допомозі Україні акцентував політичний експерт Андрій Городницький.
“Нам потрібно ще більше військових і фінансових можливостей. Німеччина і Франція — це одні з найбагатших країн у світі. Фінансово вони здатні нам надавати таку допомогу, таку підтримку ще протягом довгого періоду часу. Відповідно, вони також можуть вкладати у свої країни і підвищувати їхній рівень. Це країни НАТО, і вони можуть підіймати свою внутрішню військову підтримку на рівень 3-4% від ВВП”, — прокоментував він.
Перше засідання глав міністрів оборони п’яти країн відбулося в Берліні в листопаді 2024 року після оголошення перемоги Дональда Трампа на президентських виборах у США. Як зазначив глава оборонного відомства Польщі, наступна зустріч п’яти країн уже відбудеться найближчим часом у Парижі. У ній візьме участь і генсек НАТО Марка Рютте, глава дипломатії ЄС Кая Каллас і новий комісар ЄС з оборони Андрюс Кубілюс. Вони обговорять тему фінансування та розвитку оборонної промисловості в Європі.
Читайте також: Україну потрібно запросити до НАТО — головні заяви за підсумками зустрічі Зеленського та Дуди
Як повідомлялося раніше, Німеччина передала Україні новий пакет військової допомоги, до якого увійшли ударні безпілотники, самохідні гаубиці, бронемашини, боєприпаси для танків Leopard 1 (“Леопард”), артилерійські снаряди та інше озброєння.
Читайте також: 10 країн ЄС закликали до повної заборони імпорту російського газу — розбір (ВІДЕО)