П’ять країн НАТО спрямують на оборону понад 3% ВВП — як посилюється роль Європи в Альянсі

Ілюстративне фото: dpsu.gov.ua

У той час як в Україні триває війна, а в США розгортається президентська кампанія, лідери НАТО намагаються підготувати Альянс до всіх можливих варіантів розвитку подій. Міністри оборони Німеччини та Данії попередили, що Росія може напасти на союзників по НАТО “протягом п’яти років”. Однак, якщо Росія доб’ється прориву на полі бою в Україні, конфлікт може статися раніше. Про це говорять експерти Центру стратегічних і міжнародних досліджень в інтерв’ю Foreign Affairs, повідомляє FREEДOM.

Як зазначають експерти, трансатлантична безпека побудована на двох стовпах: силі США і силі Європи. Якщо Сполучені Штати похитнуться у своїх зобов’язаннях по НАТО або будуть надто залучені у військові дії, Європа візьме на себе тягар захисту континенту.

Зараз Європа не готова до такої відповідальності. Хоча європейські уряди збільшують свої інвестиції в оборону і допомогу Україні, деякі європейські члени НАТО все ще не дотягують до цільових показників витрат на оборону, встановлених Альянсом. Вражаюча кількість обладнання та боєприпасів, наданих європейськими країнами Україні, також виснажила деякі їхні власні запаси озброєнь.

Європейська складова НАТО, що посилюється, є чіткою відповіддю на проблему безпеки континенту. Однак протягом 25 років США неохоче підтримували посилення ролі Європи в Альянсі. Навіть коли Вашингтон закликав своїх європейських союзників витрачати більше коштів на оборону, американські лідери не бажали віддавати кермо влади над трансатлантичною безпекою. Зараз настав час для того, щоб це мислення змінилося.

Коли лідери країн НАТО зберуться у Вашингтоні на саміт з нагоди 75-ї річниці НАТО в липні, вони повинні взяти на себе зобов’язання зміцнити європейську оборону. Європа має інвестувати більше коштів у поліпшення своїх військових спроможностей і бойової потужності, а також краще координувати зусилля окремих країн. Як зазначають експерти, без посилення Європи, Росія продовжуватиме загрожувати трансатлантичній безпеці.

Варто зазначити, що вже цього року п’ять країн НАТО витратять на оборону понад 3% від ВВП, тоді як цільовий показник видатків становить — 2%. Про це йдеться у звіті Північноатлантичного альянсу на основі даних, наданих союзниками. На першому місці за обсягами витрат — Польща, вона виділяє на оборону понад 4% ВВП. Далі йдуть: Естонія, США, Латвія та Греція. У “першій десятці” також Литва, Фінляндія, Данія, Велика Британія та Румунія. Порівняно з 2014 роком, витрати на оборону багатьох країн зросли вдвічі або навіть більш ніж утричі.

Читайте також: Загроза від РФ і Китаю змушує НАТО обговорювати розгортання ядерної зброї — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір