Озброєння і гарантії безпеки — огляд закордонного турне Зеленського

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Уже 15 країн підписали з Україною угоди про співпрацю у сфері безпеки. Угоди передбачають довгострокову допомогу Києву — оборонну, економічну та гуманітарну, інформує FREEДOM.

Як написав президент України Володимир Зеленський під час візиту до Сінгапуру в Telegram, “Діалог Шангрі-Ла” — ключовий майданчик для обговорення безпекових тем в Азійсько-Тихоокеанському регіоні.

“Діалог Шангрі-Ла” організований Міжнародним інститутом стратегічних досліджень і проходить у Сінгапурі щорічно вже понад 20 років.

Серед учасників нинішньої конференції — міністр оборони США Ллойд Остін і міністр оборони Китаю Дун Цзюнь. Одне з ключових питань — надання допомоги Україні.

“Глобальна безпека неможлива, коли найбільша країна світу ігнорує визнані кордони, міжнародне право та Статут ООН, шантажує голодом, темрявою і ядерною зброєю. Відновлення справедливого миру в Україні, забезпечення глобальної продовольчої та ядерної безпеки — завдання Глобального саміту миру у Швейцарії. Саме тому нам важливо буде почути голос Азійсько-Тихоокеанського регіону”, — написав президент України в Telegram.

Україна вже підписала двосторонні договори про безпеку з 15 країнами. Ці документи гарантують надання довгострокової підтримки Києву. Угода з кожною державою діятиме 10 років. Ці домовленості не замінюють членства в НАТО. Це — гарантія підтримки союзників на шляху України до Альянсу.

“Це дуже показовий сигнал для Росії, що немає ніякої втоми Заходу від України. Шлях триває. Скрізь говориться про те, що Україна є частиною Євроатлантичного простору. Йдеться про 15 країн, де п’ять країн — це країни G7 (“Великої сімки”), ті, які підписали декларацію, з якої саме все і почалося, які закликали укладати договори про безпеку. Це якраз великий сигнал того, що в України повна підтримка”, — прокоментував політолог-міжнародник, експерт Центру “Об’єднана Україна” Дмитро Левусь.

27 і 28 травня Володимир Зеленський підписав три угоди про безпекову співпрацю — з Іспанією, Бельгією та Португалією — під час візиту до цих країн.

З лідерами цих держав президент України обговорив подальшу підтримку Києва та майбутній Глобальний саміт миру.

У межах візиту Володимир Зеленський отримав аудієнцію короля Іспанії Феліпе VI та короля Бельгії Філіпа. 

Ще три нові безпекові угоди глава української держави підписав у Стокгольмі — на полях саміту “Україна — Північна Європа”. Одним із підписантів стала господиня конференції — Швеція. Стокгольм зобов’язався до 2026 року виділити Україні 6,5 млрд євро допомоги. Підтримка зростатиме протягом десятирічного терміну дії документа. Унікальною частиною угоди зі Швецією є надання Києву “літаючих радарів” — спеціалізованих літаків ASC 890. А також перспектива передачі Україні винищувачів JAS (ЖЯЗ) 39 Gripen.

“Договір — свідчення нашої довгострокової відданості вашому захисту від Росії. Угода також є потужним сигналом для Росії, що продовжувати війну, розраховуючи на те, що західні країни втомляться, загалом безглуздо. Наша підтримка не припиниться”, — заявив прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон.

Також Володимир Зеленський підписав угоди про гарантії безпеки з Ісландією та Норвегією. У документі обумовлено, що крім всебічної фінансової, економічної, оборонної та гуманітарної підтримки, Ісландія і надалі транспортуватиме в Україну військові вантажі та обладнання від союзників по НАТО зафрахтованими вантажними літаками.

Норвегія готується передати Києву винищувачі F-16, та допомагатиме розвивати Повітряні сили України.

А ще передасть Києву системи ППО NASAMS та обладнання до них. До 2027 року Норвегія виділить майже 6,5 млрд євро для підтримки України.

“Норвегія пишається тим, що підтримує і підписує угоду про безпеку, десятирічне зобов’язання. Наші угоди, як ви знаєте, дуже схожі. Отже, за один рік ми досягли цих угод і зробимо все можливе, щоб дотримуватися їх”, — заявив прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стере.

“Угоди визначають спектр військової підтримки. Тільки цього року загальна військова допомога у цих п’яти угодах становитиме 6 млрд євро, що дуже важливо. Я дуже дякую нашим партнерам. До того ж ми підтвердили наше оборонне співробітництво, включно зі спільним виробництвом зброї та обладнання. Ми також формалізували наші політичні зусилля, щоб посилити ЄС і НАТО”, — прокоментував президент Зеленський.

Під час візиту до Швеції президент України отримав аудієнцію у короля Карла ХVI Густава.

А в рамках саміту “Україна — Північна Європа” зустрівся з президентом Фінляндії Александром Стуббом і з пані прем’єр-міністром Данії Метте Фредеріксен. Обговорили посилення української ППО, забезпечення військових необхідною зброєю. А також — підготовку до Глобального саміту миру.

Читайте також: Основні завдання візиту президента Зеленського до Сінгапуру перерахував експерт

Прямий ефір