Резолюцію із засудженням так званих “референдумів” на тимчасово окупованих територіях України та вимогою про виведення російських військ буде винесено на розгляд Генеральної асамблеї ООН. Наразі серед країн- учасниць ООН проводиться масова кампанія з лобіювання документа, який вже назвали історичною резолюцією, повідомляє FREEДОМ.
Увечері 30 вересня Рада безпеки ООН провела екстрене голосування — на порядку денному був документ під номером S/2022/720. Це резолюція із закликом до миру не визнавати анексію Російською Федерацією чотирьох областей на півдні та сході України: Херсонської, Запорізької, Луганської та Донецької. Крім того, у тексті резолюції підтверджується прихильність ООН до суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України в її міжнародно визнаних кордонах. Автори ініціативи — США та Албанія.
“Резолюція прямолінійна. Вона засуджує ці незаконні референдуми. Вона закликає всі держави не визнавати будь-які зміни статусу України та вимагає, щоб Росія негайно вивела свої війська з України”, — виклала суть документа постійна представниця США в ООН Лінда Томас-Грінфілд.
Впродовж голосування у залі ради ООН 10 країн, включно з США та Великою Британією, віддають свої голоси за резолюцію, Китай, Габон, Індія та Бразилія утримуються. Росія — єдиний голос “проти”. Користуючись правом постійного члена Ради безпеки, Росія ветує резолюцію. Це не стає сюрпризом для учасників голосування.
“Скажіть, ви серйозно сподіваєтеся, що Росія може розглянути й підтримати такий проєкт? А якщо ні, то виходить, що ви навмисно підводите нас під застосування права вето, щоб потім говорити про те, що Росія ним зловживає. Такі відверто ворожі дії з боку Заходу — це відмова від взаємодії та співробітництва в Раді, відмова від напрацьованої роками практики ООН. Це ніщо інше як низькопробна провокація зі зрозумілою для всіх метою”, — заявив постійний представник РФ при ООН Василь Небензя.
У результаті резолюцію не ухвалено. Постпред США при ООН Лінда Томас-Грінфілд заявила, що документ буде винесено на розгляд Генеральної асамблеї ООН, де немає права вето. Зараз у Нью-Йорку проводиться масова кампанія з лобіювання документа серед країн-учасниць ООН. У ній залучено майже всі рівні дипломатичної інфраструктури США — від послів до помічників держсекретаря Ентоні Блінкена, пише видання Politico. Як вдалося дізнатися журналістам, критерієм успіху буде масове голосування “за” — схоже на те, як це було 2 березня, коли резолюція про засудження агресії проти України набрала 141 голос у Генеральній асамблеї ООН.
Європейський Союз запросив майже всіх членів ООН — 188 країн — для обговорення проєкту резолюції. Білорусь, Сирія, Північна Корея та Еритрея запрошень не отримували на підставі їхньої незгоди з територіальною цілісністю України у попередніх резолюціях ООН. Найімовірніше, Вашингтон та його союзники в Європі мобілізують для голосування Індію, а також країни з Африки та Латинської Америки, які досі намагаються зберігати нейтралітет у питанні війни між Росією та Україною, пише Politico.
“Це голосування, зокрема, показує цінність ООН як глобального органу, що скликає. Реальність така, що малі країни мають місце за столом в ООН, і це їх момент не тільки торгувати конями, а й переконатися, що їхня думка буде почута”, — сказав старший віцепрезидент Фонду ООН Пітер Єо в інтерв’ю Politico.
Однак є думка, що друзі України не зможуть перевершити березневе голосування, коли 141 країна засудила повномасштабне вторгнення Росії. Так, Габон та Бразилія, які навесні були серед тих країн-членів Генасамблеї ООН, які засудили вторгнення РФ до України, зараз утрималися та не голосували. У будь-якому разі перші дебати щодо резолюції із засудженням дій Росії голова Генеральної асамблеї ООН Чаба Кереші призначив на 10 жовтня, а саме голосування очікується наприкінці наступного тижня.
Читайте також: Путінська анексія територій чотирьох областей України: експерт пояснив юридичну нікчемність
Нагадаємо, російський президент Володимир Путін 21 вересня оголосив про часткову мобілізацію в Росії та підтримку псевдореферендумів на захоплених територіях України.
30 вересня Путін виступив у Кремлі на церемонії “приєднання” до РФ тимчасово окупованих територій Луганської, Донецької, Херсонської та Запорізької областей України після того, як на них відбулися псевдореферендуми. У своїй промові він також закликав Київ “сісти за стіл переговорів”.