Особливі відносини Пекіна і Кремля: чи може Китай допомогти в досягненні миру в Україні — думки експертів

Глава КНР Сі Цзіньпін. Фото: ap.org

Китай може зіграти ключову роль у припиненні війни Росії проти України. Про це заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба в інтерв’ю італійському виданню La Stampa. Причина — особливі відносини Пекіна і Москви. Китай неодноразово заявляв про свої миротворчі прагнення. Посол КНР у Швейцарії повідомив, що Пекін розглядає можливість взяти участь у Глобальному саміті миру. 

Відносини між Сі Цзіньпіном та Європою 

Глобальний саміт миру Швейцарія планує організувати до літа, заявив міністр закордонних справ країни Ігнаціо Кассіс на Генасамблеї ООН. Президент України Володимир Зеленський запропонував скликати саміт ще в грудні 2022 року. Його мета — реалізація української формули миру. 

Київ запросить на перший Глобальний саміт миру понад 160 держав, повідомив керівник Офісу президента Андрій Єрмак під час форуму “Україна. Рік 2024-й”. Пекін розглядає можливість узяти участь, сказав посол Китаю у Швейцарії. 

“Китай виступає за просування мирних переговорів і завжди був прихильний до цього. Ми також висунули стратегію політичного врегулювання конфлікту. Необхідно поважати територіальний суверенітет усіх країн і дотримуватися Статуту ООН. Крім того, всі сторони повинні прагнути до припинення війни. Необхідно запобігти загостренню кризи або виходу її з-під контролю”, — сказав посол Китаю у Швейцарії Ван Шіхтін у коментарі газеті Neue Zuercher Zeitung. 

Однак дипломат тут же зауважив, що Китай відкидає санкції щодо Росії. Вони, на його думку, лише створюють проблеми. І заявив, що для деескалації конфлікту потрібно “спонукати Росію та Україну якнайшвидше відновити прямий діалог”. 

З просуванням такої ідеї аналітики пов’язують і майбутній візит до Франції глави КНР. Це буде його перша поїздка до Європи після початку пандемії COVID-19. Посилаючись на неназваних чиновників із Парижа і Брюсселя, видання Politico пише, що Сі Цзіньпін приїде до Франції на початку травня. Візит може збігтися з ювілеєм встановлення двосторонніх дипломатичних відносин. 

Під час свого візиту голова КНР Сі Цзіньпін планує на початку травня зустрітися з президентом Франції Еммануелем Макроном. За інформацією видання, французький і китайський лідери обговорять війну Росії проти України та майбутній Глобальний саміт миру у Швейцарії. Водночас за словами французьких дипломатів, однією з центральних тем переговорів будуть двосторонні економічні відносини. 

“Протягом 60 років китайсько-французькі відносини посідають провідне місце у відносинах Китаю із Заходом. Вони принесли користь народам обох країн. Вони сприяють миру, стабільності та розвитку в усьому світі. Від літаків, супутників і атомних електростанцій до вина, сиру та косметики. Разом Китай і Франція очолюють міжнародна спільнота у розв’язання глобальних проблем”, — заявляв голова КНР Сі Цзіньпін.

Французькі чиновники неодноразово намагалися вплинути на Пекін, щоб той чинив тиск на Москву і скоротив підтримку Путіна.

“Ці зусилля, які очолює дипломатичний радник Макрона Еммануель Бонн, поки що не принесли жодних результатів, але Париж вважає, що він повинен зіграти роль сили що балансує”, — пише Reuters.

Під час зустрічі з Еммануелем Макроном Сі Цзіньпін спробує переконати Європу дозволити Росії взяти участь у Глобальному саміті миру у Швейцарії, вважають аналітики. Саме з цією метою раніше в європейське турне вирушив спеціальний представник уряду КНР з питань Євразії Лі Хуей.

Китай неодноразово запевняв, що не надає військової підтримки Росії. Але, згідно з митними документами, які отримали журналісти видання Politico, російські покупці задекларували замовлення бронежилетів, шоломів, тепловізійних приладів і дронів виробництва китайської компанії.

Євросоюз чітко дав зрозуміти Пекіну, що не закриватиме очі на факти порушення санкційної політики. На початку року Брюссель ввів обмеження щодо трьох китайських фірм через допомогу російському ВПК. Судячи з реакції Пекіна, таке рішення сильно зачепило керівництво КНР.

Експерти вважають, що Китай хоче налагодити відносини з Європою, які зіпсовані близькою співпрацею Сі Цзіньпіна і Путіна. Але при цьому Пекін має намір відстоювати інтереси Кремля. 

“Офіційні особи розповіли Politico, що Китай намагається переконати Європу дозволити Росії сісти за стіл майбутніх мирних переговорів, можливо, у Швейцарії — інакше Пекін бойкотуватиме такі зустрічі. За їхніми словами, це послання було посилено під час європейського турне спеціального представника Китаю Лі Хуея”, — йдеться в публікації видання Politico.

Китай не може собі дозволити втратити Європу як важливого торгового партнера через розв’язану Путіним війну Росії проти України. Але водночас, КНР не сприймає українську формулу миру. А пропозиції Пекіна не відповідають інтересам Києва.   

Думки експертів

Чи може Китай зіграти ключову роль у припиненні війни Росії проти України? Чи може Пекін допомогти встановити справедливий мир на умовах України? Яким чином Китай економічно залежить від Європи та з якими ризиками стикається на тлі війни в Україні? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Наталя Плаксієнко-Бутирська, сходознавиця і магістерка зовнішньої політики;
  • Олексій Полегкий, академічний директор Центру публічної дипломатії;
  • Ігор Чаленко, політолог, голова Центру аналізу стратегій;
  • Руслан Осипенко, дипломат, експерт з міжнародних відносин;
  • Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив”.

НАТАЛЯ ПЛАКСІЄНКО-БУТИРСЬКА: Китай бачить мир в Україні російськими очима

— Позиція Китаю полягає в тому, що якщо на саміті миру не будуть присутні обидві сторони (Росія та Україна), то результат буде нульовий. У КНР вважають, що Україна і Росія мають бути представлені на рівних умовах. Усі два роки війни Китай дотримується проросійської нейтральної позиції. 

Пункти української формули миру не влаштовують Москву. І про це відомо китайському уряду. І тепер Китай намагається посадити дві сторони за стіл переговорів абсолютно в іншому форматі. Формула миру — це про Україну, і про справедливий мир. У Росії про це говорити не хочуть. 

У заяві китайської сторони йшлося не тільки про репрезентативність двох сторін, а й про те, щоб була можливість обговорювати різні мирні принципи та пропозиції. Не виключено, що в такий спосіб Китай намагається нав’язати альтернативу, де в нього буде можливість бути миротворцем і стороною, яка контактує з усіма — Росією, Україною і Заходом. 

Дії Китаю на сьогодні виглядають як деструктивні щодо того, як ми бачимо цей Глобальний саміт миру. Ми бачимо велику дипломатичну роботу з боку української влади, яка намагається переконати Китай взяти участь у саміті миру без присутності Росії. Також над цим працюють наші партнери із західних країн. 

Китай міг би використати близькість до Росії для того, щоб принести мир Україні. Але, на жаль, поки що в КНР бачать цей світ російськими очима. 

ОЛЕКСІЙ ПОЛЕГКИЙ: Москва не залишає місця для компромісу

— Я досить скептично ставлюся до позиції Китаю, тому що свою офіційну участь у цьому саміті Пекін зробить за умови участі Росії. Для України це неприйнятно, Москва теж не горить бажанням брати участь у Глобальному саміті миру. Ті ініціативи, які ми бачимо з боку Кремля, абсолютно не несуть у собі будь-якої конструктивної позиції щодо можливих переговорів.  

Росія буде говорити про те, що не може взяти участь у такому саміті, тому що він не є майданчиком для переговорів і це ініціатива України. Для Києва є принципове питання — саміт миру не може бути переговорним майданчиком з агресором. 

Китай намагатиметься продавлювати свої інтереси як країни, що стоїть над сутичкою, і показувати свою миротворчість. Крім того, Пекін підтримуватиме Росію в її риториці про те, що всі санкції, введені в односторонньому порядку, є нелегітимними. 

Ми бачимо, що для Москви тема мирних переговорів є досить зручною, росіяни просувають цю тему. Але це, по суті, така інформаційна спецоперація. Ніякої реальної готовності до переговорів Кремль не демонструє.

Китай продовжує бути партнером Росії. Китай продовжує формально дистанціюватися від війни, при цьому підтримує Росію політично й економічно. 

Китай продовжує постачати в Росію товари подвійного призначення. Я думаю, це одна з тем, яку обговорюватимуть у Парижі, тому що Китай дуже нервово відреагував на можливе запровадження вторинних санкцій з боку Європейського Союзу. 

Є інтереси України, яка прагне вижити в цій війні. І Москва, яка не залишає простору для компромісу, приймає тільки формат поразки України. Тут немає місця для компромісу. Відповідно, переговори в таких умовах, по суті, неможливі. 

ІГОР ЧАЛЕНКО: Китаю не вигідна поразка Росії у війні

— Завдання Китаю — не дати Російській Федерації програти у війні. Китайці розуміють, що можуть використовувати Російську Федерацію як малого партнера в протистоянні із Заходом. Тому Пекіну не вигідно, щоб розвивалася центрична позиція навколо України на Глобальному саміті миру. 

У нинішній ситуації Китай просто намагається підвищувати ставки — якщо Росія не братиме участі в саміті у Швейцарії, то й Китай не братиме. Або Пекін може запропонувати проведення аналогічної конференції, але зрозуміло, що такий саміт не відбуватиметься на справедливих умовах. Цей альтернативний майданчик може бути створено для того, щоб дати можливість РФ як агресору зайти з вигіднішої й сильнішої позиції.

Виходячи з того, що зараз Росія взяла курс на посилення війни в Україні, це все виглядає абсурдно. Китаю не вигідне продовження війни в Україні, оскільки Пекіну необхідна стабілізація відносин з європейською частиною світу. Він хоче торгувати, а не воювати з Європою. Тому Сі Цзіньпін і поїде спілкуватися з Макроном. Але також у Пекіні не хочуть, щоб Росія програла. Тому й створюються такі умови, коли немає єдності навколо української формули миру.

Якби в КНР справді хотіли справедливого миру, то китайські представники брали б активнішу участь в обговоренні та дискусіях у цьому напрямку. 

РУСЛАН ОСИПЕНКО: Китай прагне зберегти Європу як ринок збуту

— Китай завжди діє в рамках своїх національних інтересів. Війна Росії проти України — це для Пекіна тактичні ходи в глобальній грі. Пекін втратив можливість реалізовувати свої стратегічні плани та стати країною номер один в економічному плані та перетворити свій економічний вплив на міжнародній арені на політичний. 

Пекін прагне того, щоб у світі домінувала китайська система глобалізації. Епоха реформ закінчилася, інновації закінчилася, почався відплив іноземного капіталу, виробництво з Китаю почали переносити, Пекін втратив американський ринок і зараз на межі втрати європейського ринку. Найбільше зараз Китай турбує саме економічна ситуація. 

Франція закликала Європу до стратегічної автономії навіть тоді, коли ми бачили міцні євроатлантичні зв’язки. Ще рік тому ми здивувалися, коли Макрон був у Китаї та заявляв про стратегічну автономію — щоб Європа вийшла з тіні США. В Америці багатьох експертів здивувала ця заява Макрона, але вона була підтримана, я думаю, і підготовлена Китаєм. Китай хотів, щоб Європа відокремилася від Сполучених Штатів, тому що зі США вже буде дуже складно домовитися. 

Франція є постійним членом Ради безпеки ООН, ядерною державою і лідером у Європі, який проводить політику саме стратегічної автономії та зміцнення європейської ідентичності. Також Франція впливає на економічні та політичні процеси в Європі.

Сі Цзіньпін їде до Франції для того, щоб зберегти Європу як ринок збуту. 

Зараз з погляду Китаю є тенденція, що європейці почали слідувати політиці США в технологічній сфері. Наприклад, Нідерланди вже в альянсі зі США забороняють продавати обладнання для виготовлення чипів, які працюють зі штучним інтелектом. 

Зараз ми говоримо не просто про протистояння Китаю і США. Ми говоримо про протистояння таборів — вільного світу демократичних країн і прокитайських країн. 

ОЛЕКСАНДР КОВАЛЕНКО: Китай — не союзник України

— Китай відстоює виключно свої інтереси, інтереси Китаю жодним чином не збігаються з інтересами України, оскільки для Пекіна важливим є просування російського “мирного” порядку денного. КНР просуває обов’язкову присутність представників Москви на будь-яких мирних переговорах і зустрічах. 

Відбувається дедалі більша васалізація Росії Китаєм — економічна, політична, юридична, територіальна, фінансова, технологічна. 

Китай — не наш союзник у питанні війни з Росією. Я не думаю, що це те питання, яке варто взагалі обговорювати. Росії не місце на міжнародних майданчиках. 

Росії можуть лише передавати слова, які були озвучені під час таких зустрічей. Хто буде передавати цю інформацію – це вільний вибір будь-кого, це може бути й Сі Цзіньпін. Іншої ролі для Китаю не призначено. 

У 2022 році Китай не прийняв жодного боку в цій війні, у 2023 році — прийняв неправильний. Пекін продовжує підтримувати Росію як мінімум політично. Буде підтримка іншого формату — будуть санкції. 

Читайте також: Приєднання Тайваню — принципове питання для Китаю, — Левусь

Прямий ефір