Після закінчення Холодної війни багато хто на Заході вирішив, що настав мир, і Фукуяма проголосив кінець історії, що тепер воювати нема з ким, треба скорочувати збройні сили і військові заводи, утилізувати військове майно, старі снаряди. Тепер на Заході бачать, що це було помилкове рішення — загрози нікуди не поділися. Тому країнами-членами НАТО буде ухвалено якісь стратегічні рішення для подальшої роботи, зокрема щодо посилення військово-промислового комплексу (ВПК). Про це сьогодні, 11 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив експерт Українського інституту майбутнього Ігор Попов.
За його словами, протягом двох років повномасштабної розв’язаної Росією війни в питанні надання військової допомоги Україні країнами-партнерами були різні перешкоди.
“На першому етапі багато європейських політиків просто не вірили, що Україна може вистояти, тому давали набір партизана: Javelin, Stinger і не більше того, для ведення диверсійної роботи проти військ агресора, що наступали. Потім було багато дискусій про те, щоб не провокувати, не створювати ескалацію. І тому кожне нове постачання більш високотехнологічного озброєння проходило через якісь дуже болючі й тривалі дискусії. Але, зрештою, все одно отримували бажане. Ми дуже вдячні нашим західним партнерам у тому, що вони ухвалювали рішення щодо надання спочатку артилерійських систем, потім танків, потім HIMARS, далекобійних ракет і, врешті-решт, бойової авіації, яка от-от уже прилетить і працюватиме на полі бою. Тому заперечення, сумніви ще працювали”, — сказав експерт.
Зараз нова проблема, яка стосується артилерійських снарядів. За даними Попова, запаси вичерпані не тільки на складах європейських країн, а й навіть на світовому ринку. Це підняло ціни. А виробничі потужності не дозволяють виробляти таку кількість артилерійських снарядів.
“А нещасна Північна Корея витрачає занадто багато грошей для того, щоб це все виробляти, і в них на складах достатні запаси, так, недостатньої якості. І наша розвідка доповідає, що багато цих снарядів неправильно працюють на полі бою, їх уже поставлено до Російської Федерації, але, тим не менш, напевно, основне завдання, основний виклик зараз перед країнами Заходу – це збільшити виробництво. Були оголошення, що той самий концерн Rheinmetall будує новий завод із виробництва артилерійських снарядів, які постачатимуться переважно на український театр воєнних дій”, — каже експерт Українського інституту майбутнього.
Читайте також: Снарядний голод у ЗСУ — наскільки ситуація критична, відповів Мусієнко
Нагадаємо, раніше, висловлюючи свої очікування від майбутньої зустрічі “Рамштайн-19”, Попов заявив, що найголовніше, щоб було відновлено всі необхідні постачання військової допомоги Україні та розроблено графіки цих постачань на найближчий час.