З початком контрнаступу української армії на Харківському напрямку на сусідньому Донбасі активізувалася російська пропаганда. РосЗМІ залякують мешканців частини регіону, окупованої угрупованнями “ЛНР” та “ДНР”, жахами, які на них, мовляв, чекають з поверненням України. Про це сьогодні, 15 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів ексчлен української делегації у Тристоронній контактній групі щодо врегулювання конфлікту на Донбасі, журналіст Сергій Гармаш.
Він зазначив, що серед інформаційного фронту РФ найбільша паніка зараз у російських воєнкорів, які відвідують і передову, і оцінюють те, що відбувається у тилу.
“Наприклад, вони бачать ознаки наступу на Донецьк у тому, що безпілотники частіше стали літати над Петровським районом Донецька (окраїна міста, максимально наближена до лінії фронту, — ред.). З іншого боку, дійсне скупчення наших військ. І якби я зараз жив у Донецьку, то справді б стурбувався”, — сказав Гармаш.
На окупованій угрупованнями “ЛНР” та “ДНР” частини Донбасу змінюються настрої щодо Росії.
“Я сьогодні розмовляв зі своїм знайомим з Луганська і питав, як там настрій. Він мені сказав, що основний настрій зараз — страх, тому що люди бояться, просто бояться. Чому? Тому що впала парадигма про те, що російська армія непереможна, що Росія завжди досягне, чого хоче, що вона принесе мир на Донбас. Настрої змінюються. Це лише один фактор, а їх багато”, — продовжив спікер.
Також на настрої людей впливають інші фактори:
- примусова “мобілізація”, “коли люди не розуміють, чому їх хапають на вулицях та відправляють воювати”;
- з кінця минулого року з “ЛНР” та “ДНР” заборонено виїзд чоловіків призовного віку до тієї ж Росії. Чоловіків не випускають через “мобілізацію”, але вже виникають проблеми у жінок, “у яких нібито документи не ті”;
- Путін обіцяв виплатити по 10 тис. руб. (6 тис. грн) на кожну дитину батькам, які приведуть своїх дітей до школи. Але поки що виплат немає.
“Тобто дуже багато факторів, які зараз змушують місцеве населення, як мінімум, засумніватися в силі Росії, у її надійності, у тому, що з нею справді можна планувати своє майбутнє”, — наголосив Гармаш.
Журналіст нагадав, що у “ЛНР” та “ДНР” люди вже 8 років перебувають під впливом російської пропаганди, а з початком повномасштабної війни вона ще посилилася.
“Потрібно враховувати, що вони живуть у замкнутому інформаційному просторі. І для них ситуація виглядає не так, як для нас. Учора моя знайома дзвонила родичам у Донецьку. Коли вона запитала, що вони думають про наш наступ у Харківській області, їй сказали: “Це все фейки”, — повідомив він.
Крім того, залякати — це одна із цілей роспропаганди. Вони нав’язують жителям окупованої частини Донбасу страх, що “якщо українці повернуться, то всіх каратимуть, садитимуть за російські паспорти, за російську мову, катуватимуть”.
“Людей залякують. Вони зараз всього бояться”, — наголосив Гармаш.
Він розповів про свою знайому, яка з 2014 року за сімейними обставинами змушена була залишитись у Донецьку. Вона спочатку була проукраїнською, але життя у вакуумі впливає на свідомість.
“Коли я з нею спілкувався через три роки [після 2014 року], вона вже жалкувала про те, як нам тут, в Україні, важко живеться, що у нас все розвалюється, у нас все погано. “Як ви там живете в Україні? Повертайся до Донецька”, — говорила вона мені. Розумієте? Тобто люди реально живуть в іншому вимірі. Це потрібно розуміти. Вони бачать світ зовсім інакше. Інша картинка світу в них”, — пояснив спікер.
І зараз, коли на вулицях Донецька чи Луганська хапають хлопців для примусової “мобілізації”, вони вважають, що так само на підконтрольній Україні території “хапають” за російську мову.
“Тобто у них далекий страх. А він завжди страшніший, бо ми його ще не бачимо, ми його тільки чекаємо. Коли ви чекаєте чогось, це ж страшніше, ніж коли це вже прийде до вас. Тому вони там звикли до тієї реальності, яка є, вони підлаштували себе під неї, пристосувалися”, — резюмував експерт.