Завданням турне очільника українського Міністерства закордонних справ Дмитра Кулеби до Африки є консолідація підтримки та збільшення присутності африканських країн на другому Саміті миру. Про це сьогодні, 5 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла докторка філософії з політології, головна консультантка НІСД Аліна Гриценко.
“Для нас успіхом є сам факт такої уваги до Африки, сам факт цих візитів, цих великих турне… Насправді те, що Міністерство закордонних справ України запустило так званий ренесанс українсько-африканських відносин, ось цю стратегію потрібно продовжувати надалі та продовжувати встановлювати тісні, політичні насамперед відносини з якомога більшою кількістю країн континенту”, — сказала вона.
Водночас Гриценко зауважила, що не зовсім згодна з формулюванням “ренесанс”, бо насправді йдеться не про відродження чи переформатування відносин, а про намагання України відкрити для себе Африку та про намагання відкрити Україну для Африки.
“Там справді досить висока присутність Росії, вона зберігається ще з часів Радянського Союзу, і багато країн Африки все ще розглядають Росію через призму колишніх взаємовідносин із Радянським Союзом… Основні цілі турне цього разу загалом ті самі, що й попередніх разів. Це відновлення, встановлення тісних політичних відносин із цими країнами. У багатьох країнах, у яких міністр Кулеба побував минулого разу, згодом було відкрито посольства, й Україна таким чином розширює насамперед дипломатичну присутність на континенті. І надалі це можна буде використовувати як політичну підтримку і в контексті, наприклад, ООН, на міжнародних майданчиках, і в контексті прийдешнього другого Глобального саміту миру, який має відбутися вже восени. І це одне з найважливіших завдань, які міністр Кулеба повинен буде реалізувати, — це консолідувати підтримку та збільшити присутність африканських країн на другому Саміті миру”, — сказала політологиня.
Гриценко констатувала, що є низка перешкод для України в контексті просування на африканському континенті.
“У багатьох країнах Африки донині залишається негативне сприйняття антизахідне й антиамериканське. І ось протести, і перевороти, наприклад, у регіоні Сахеля був тому показник. Минулого року переворот у Нігерії був не стільки проросійським, як багато ЗМІ писали, скільки дійсно антизахідним. Україна дійсно сприймається як прихильник Заходу”, — сказала вона.
Водночас політологиня зазначила, що там, де африканці бачать для себе вигоду, вони будуть готові взаємодіяти й співпрацювати.
“Щодо України, тут доведеться, напевно, маневрувати, імпровізувати й шукати справді взаємовигідні підходи до встановлення та розширення відносин з африканськими країнами. Такими для початку, для старту, можливо, є саме ті ініціативи, які Україна просуває вже кілька років, як от “Зерно з України”, яке постачають до кількох африканських країн, та різні вигідні, наприклад, домовленості в галузі туризму чи, наприклад, освіти, щоб переманити частину африканських студентів, які їдуть навчатися у РФ, наприклад, в Україну, доводячи, що в Україні безпечно навчатися. Точно так само, як це своїм прикладом показують і індійські студенти, і студенти з інших азійських держав — для африканців це теж може бути актуально. Ось саме на цьому ґрунті вдасться надалі розвивати двосторонні відносини”, — вважає Гриценко.
Вона звернула увагу, що економічні інтереси Росії на континенті є доволі серйозними, й приватні військові компанії РФ використовуються не стільки для закріплення якоїсь військової присутності на континенті, скільки для захисту саме економічних інтересів.
Читайте також: Африка може стати для України дуже вигідним економічним партнером, — думка експерта
Нагадаємо, 4-8 серпня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба здійснить візити до Малаві, Замбії та Маврикія. Четверте африканське турне глави МЗС націлене на те, щоб продовжити розбудову відносин із країнами Африки.