За даними Генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ), 2024 року російська армія втратила понад 420 тисяч військових убитими та пораненими. Крім того, за рік українська армія знищила понад 3,5 тисячі танків противника, п’ять кораблів і катерів, близько 40 літаків і майже 400 засобів протиповітряної оборони (ППО). Якими були ключові події 2024 року в контексті війни Росії проти України, розповідає FREEДOM.
У 2024 році Сили оборони України довели: численні запевнення Путіна про те, що кордон Росії під замком — брехня. Ще в січні 2024 року бійці “Російського добровольчого корпусу” зайшли на територію федерації. За допомогою безпілотника вони вистежили на території Брянської області російську вантажівку з військовими.
“Ми проробили прохід у мінних загородженнях, подолали держкордон і дочекалися великої риби — УРАЛ зі строковиками, які їхали на позиції”, — повідомив командир розвіддиверсійного підрозділу РДК Антон “Турист”.
У березні бійці корпусу зайшли в Курську та Бєлгородську області. Там залишалися близько 10 днів — російська армія так і не змогла вибити РДК. Після виконання цілей операції вони повернулися на територію України. Путін назвав цей рейд спробою зірвати вибори й отримати переваги на можливих переговорах.
“Володимир Путін настільки щиро і гаряче бажає нашої смерті, що він, по суті, вимовляє наші імена. Хоча ми знаємо, що улюблена тактика була завжди однакова — не вимовляти вголос імен своїх сильних опонентів”, — зазначив командир РДК Денис “White Rex”.
А в серпні в Курську область зайшли ЗСУ. Тоді в Міністерстві оборони РФ розповідали, що кордон перетнули десятки диверсантів, які нібито були знешкоджені в перші години штурму.
Москва відправляла в Курську область все нові й нові підрозділи, зокрема строковиків. А російські солдати масово здавалися в полон. Українське командування протягом кількох тижнів зберігало режим мовчання, після чого відзвітувало — операція успішно триває.
“Я дивлюся дуже позитивно на те, як іде операція на цьому напрямку. Операція складна, важливо, що вона йде за нашим планом. Є кілька результатів цієї операції — не всі можу говорити. Насамперед обмінний фонд, це те, що можна говорити відкрито. Він поповнюється, це позитив. Друге — це зупинка операції РФ на півночі — превентивний удар і наша операція виконала це завдання. Ми запобігли оточенню частини нашої Сумської області та бажання окупувати столицю регіону — місто Суми”, — прокоментував президент України Володимир Зеленський.
Не зумівши витіснити ЗСУ з Курської області, Кремль звернувся по допомогу до союзників. Тоді Пхеньян, крім озброєння і боєприпасів, почав відправляти в Росію північнокорейських солдатів. За інформацією американської та південнокорейської розвідок, Кім Чен Ин відправив Путіну понад 10 тисяч військових.
“У Курській області є вже понад 3 тисячі поранених і вбитих північнокорейських солдатів. Росія їх просто утилізує в штурмах. Чому північнокорейці повинні воювати за Путіна? Жодна нормальна людина на землі не відповість. І, на жаль, світ майже нічого не робить, щоб протидіяти злочинній колаборації Росії та Північної Кореї”, — заявив президент України.
Успішна операція ЗСУ в Курській області, цинічні удари Росії по мирних українських містах, що тривають, та участь армії КНДР у війні Росії проти України — усі ці чинники вплинули на рішення партнерів Києва дати Україні дозвіл завдавати удари по території федерації західною далекобійною зброєю. У середині листопада США, Велика Британія і Франція дозволили ЗСУ атакувати військові об’єкти на території Росії ракетами SCALP/Storm Shadow і ATACMS.
“Президент Макрон у травні минулого року висловив ідею про те, що згідно з міжнародним правом і логікою самооборони, українці могли б використовувати ракети великої дальності для ураження цілей на російській території, звідки росіяни ведуть агресію проти України. Макрон сказав, що ми не повинні встановлювати й визначати “червоні лінії”, — прокоментував міністр закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро.
“Є можливість превентивних ударів. По-перше, це рівень балістичних ракет тактичного рівня, які нам допоможуть запобігти накопиченню резервів і живої сили, техніки в безпосередній близькості від лінії фронту. І в оперативному тилу, це так, це дуже допоможе. Тобто це може впливати на інтенсивність боїв і знищення тих чи інших центрів логістики”, — розповів директор Агентства реформування сектору безпеки, експерт із національної безпеки Віктор Ягун.
У відповідь Кремль 21 листопада 2024 року вдарив по Дніпру міжконтинентальною балістичною ракетою. Щоправда, Путін і тут збрехав — заявив, що це нібито новітня російська розробка. Після детального аналізу уламків експерти дійшли висновку — ракету виготовили між 2017 і 2018 роками.
“Це балістична ракета середньої дальності. Носій ядерної зброї. Те, що вони використали її в без’ядерному варіанті, це, як то кажуть, від них попередження, що вони збожеволіли. Ми знаємо, що на жовтень мали зробити два дослідні зразки. Можливо, зробили трохи більше, але повірте, це дослідний зразок, але ще не серійне виробництво, слава Богу”, — зазначив начальник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Кирило Буданов.
“Були мозкові штурми на тему, чим відповісти і як осадити американців і англійців за їхній дозвіл Зеленському використовувати далекобійну зброю… У цьому шоу, яке зрежисовано і пред’явлено публіці, було кілька етапів. Головний із них — саме ударити “Орешником”, поширення кадрів у соціальних мережах та іноземних ЗМІ”, — з публікації The Moscow Times із посиланням на російських чиновників у Telegram.
Тим часом український ВПК у 2024 році презентував кілька вітчизняних розробок. Одну з них — далекобійну ракету-дрон “Паляниця” — ЗСУ успішно застосували під час атаки по військовій цілі на території тимчасово окупованого Росією Криму.
Читайте також: Масштабування участі північнокорейців у війні проти України залежить від їхньої успішності та ефективності — думка Лакійчука