Основа економіки РФ під загрозою: удари по нафтових об’єктах Росії скоротили експорт “чорного золота” (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

З початку року щонайменше дев’ять російських підприємств паливної промисловості зазнали атак безпілотників. За інформацією Bloomberg, тижневі показники перероблювання нафти в Росії впали до найнижчого рівня. Причина — зупинка двох великих нафтопереробних заводів (НПЗ), повідомляє FREEДОМ.

З початку 2024 року під ударом безпілотників опинилися 9 нафтових об’єктів РФ. Вогонь поглинув базу “Орелнефтепродукта”. Наступним загорівся петербурзький нафтовий термінал. Така ж доля спіткала Клинцевську нафтобазу.

Масштабна пожежа сталася і на Усть-Лузькому заводі з перероблювання газового конденсату. Яскраво горіли НПЗ у Туапсе, Ярославлі та Волгограді. Ще два заводи одночасно були атаковані в Краснодарському краї — Ільський та Афінський НПЗ

З початку року світ мало не щоранку бачить новини про палаючі об’єкти енергетичної інфраструктури РФ. Нафтогазова структура Росії опинилася під ударом не просто так. Експорт “чорного золота” — це джерело грошей, що дозволяє Кремлю продовжувати повномасштабну війну проти України, констатує Forbes.

Минулого року продаж нафти приніс бюджету країни-агресора третину експортних надходжень. Як стверджує Bloomberg — це майже 100 млрд дол.

Надходження до держскарбниці від реалізації енергоресурсів порівняно з 2022 роком впали на 24%. Це пояснюється зниженням світових цін на нафту і скороченням експорту трубопровідного газу з Росії.

“Китай, Індія і Туреччина просять знижки, а знижки призводять до того, що РФ не може заробляти стільки, скільки заробляла на європейському ринку. Санкції створили велику кількість проблем, обходження яких Росії коштує грошей”, — пояснив економіст Іван Ус.

Але цього мало для того, щоб Москва залишилася без грошей на боєприпаси, ракети й танки. У 2023 році РФ переважно експортувала енергоресурси портами Чорного та Азовського морів. Через них перевезли понад 150 млн т нафти або 35% від загальних обсягів. Орієнтовані на ЄС порти Балтії через санкції відійшли на другий план із часткою в 31%.

Ефект від обстрілів нафтобаз і терміналів уже помітний. Через частіші атаки безпілотників, у січні цього року морські постачання сирої нафти РФ впали до багатомісячного мінімуму. Reuters прогнозує, що Москва скоротить експорт нафти приблизно на третину після пожеж на НПЗ.

“Це основа її економіки й, відповідно, ті гроші, які Росія недоотримує від продажу нафтопродуктів, вони багато в чому змушують РФ звертатися до свого Фонду національного благополуччя і вибирати його. Коли кажуть, що до кінця року можливо цього фонду не буде — багато в чому це заслуга ударів по можливості експорту нафтопродуктів з Росії”, — додав Ус.

Унаслідок обстрілів згорає великий обсяг “чорного золота”, крім цього, на заводах пошкоджено значну частину обладнання, яке в умовах санкцій імпортувати вкрай складно та дорого. На сходознавство підприємств підуть довгі місяці.

Читайте також: Втрата європейського ринку як крах для “Газпрому”: чому Європі не потрібен російський газ — огляд експертів

Прямий ефір