Одне з ключових питань, що обговорюється на полях осінньої сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка відбувається у французькому Страсбурзі, — як повернути додому депортованих Росією українських дітей. Про дискусії сьогодні, 9 жовтня, з місця подій розповів кореспондент FREEДОМ Олег Борисов.
Сесія ПАРЄ стартувала саме з питання повернення депортованих Росією українських дітей. Адже про проблему знають усі, але як такого механізму повернення маленьких українців поки що немає. Про це в інтерв’ю розповіла голова української делегації в ПАРЄ Марія Мезенцева.
“Минулого тижня Кабінет міністрів Ради Європи зробив спеціальну робочу групу. По-перше, опрацювати питання дітей на території 46 країн Ради Європи, і також використати їхній вплив на Росію, на Білорусь, де тимчасово перебувають у депортації українські діти. Для нас дуже важливо зараз показати, що мандат Міжнародного Червоного Хреста можливий до виконання, тобто реально Офіси можуть відвідувати, ідентифікувати цих дітей на території Росії, приміром, тому що там безпека їм може бути гарантована. Це тільки питання до російської сторони — чи можуть вони дати доступ. Поки що цього доступу не надано”, — розповіла вона.
Кількість депонованих Росією українських дітей, за даними Європарламенту, може сягати від 16 до 300 тисяч осіб. Точної цифри зараз ніхто не знає. Це ще одна велика проблема — облік, адже в Росії це приховують. А це ще один метод тиску на міжнародних партнерів України.
“Депортація дітей — це елемент геноциду. Росія використовує дітей для того, щоб їх перенавчити, щоб усунути, стерти українську ідентичність. Це, по суті, війна, агресія таким ось брутальним методом через вивезення наших дітей до Росії і на окуповані території. Ми не можемо знати достовірно, що відбувається зараз із цими дітьми. Ми дуже переживаємо про це, і ми просто кричимо про цю проблему і залучаємо наших партнерів до її розв’язання”, — повідомила заступниця члена постійної делегації в ПАРЄ Олена Хоменко.
Тим часом міжнародні партнери України реагують і діють. Знімальній групі телеканал FREEДОМ вдалося поспілкуватися з генеральною секретаркою Ради Європи Марією Пейчинович-Бурич. Вона розповіла, що прекрасно знає і розуміє про проблему депортації Росією українських дітей і робить усе можливе для їхнього повернення на рідну землю.
“Є багато питань і завдань, які ми маємо розв’язати, щоб допомогти Україні в цій війні, яку розпочала Російська Федерація. Одне з дуже важливих завдань — це допомога українським дітям. Тим, хто перебуває в країнах-членах ЄС, і тим, хто незаконно був вивезений і депортований у РФ або на окуповані території, або в Білорусь. Ми вважаємо, що ці діти мають бути повернуті у свої домівки, у свої родини. Зрозумійте, адже саме діти страждають у війні більше, ніж дорослі, будучи позбавленими своїх домівок, сімей та ідентичності. Рада Європи дійсно прагне допомогти в цьому, зокрема через звернення до РФ, через конвенцію про те, де і як вони поводяться з українськими дітьми. І, звісно, мета полягає в тому, щоб усі діти повернулися у свої сім’ї до України”, — сказала генсек Ради Європи.
На тижні від 9 до 13 жовтня очікується ухвалення резолюцій, нових механізмів і десятки дискусій. І все це навколо питання України.
За словами Борисова, цей тиждень у Раді Європи вкотре руйнує міф російської пропаганди про те, мовляв, Європа втомилася від України. Це неправда. Європейський Союз розуміє, що допомога Україні — це інвестиція в безпеку всієї Європи.
Читайте також: Вкрадені діти: як РФ стирає ідентичність маленьких українців (ВІДЕО)
Допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому можете і ви. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати мешканців Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню в Україну.