Орбану вдасться отримати шматок “брюссельського пирога”: про шантаж Угорщини в ЄС розповів експерт

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пригрозив накласти вето на наступний довгостроковий бюджет Європейського Союзу, якщо його країні не розблокують кошти, заморожені через проблеми з верховенством права та корупцією. І найімовірніше, Орбану, використовуючи цей шантаж, усе-таки вдасться відкусити шматок “брюссельського пирога”, бо насправді ЄС не має інструментів, щоб виключити якусь країну зі складу ЄС. Такою думкою сьогодні, 6 грудня, в ефірі телеканалу FREEДOM поділився керівник Центру внутрішньополітичних досліджень НІСД В’ячеслав Потапенко.

“Так вийшло, що після обрання президентом Сполучених Штатів Америки Дональда Трампа позиція Віктора Орбана дещо посилилася. Він єдиний із європейських політиків, хто зустрічався з Трампом, хто його підтримував. Також Угорщина на сьогоднішній момент головує в європейських колегіальних органах. Таким чином Орбан намагається максимально використати ті можливості, які йому надалися. Це, до речі, також пов’язано і з майбутніми виборами в Угорщині, які відбудуться трохи більше, ніж за рік. І не потрібно забувати, що Орбан не перше десятиліття при владі, тому він по максимуму намагається скористатися ситуацією, яка склалася”, — зазначив Потапенко.

За його словами, Віктор Орбан ніколи не втрачав можливості виторгувати собі більше бонусів.

“Нагадаю, що минулого року коштом нинішнього бюджету ЄС він виторговував в обмін на зняття вето з фінансування України. Зараз він здійснює це з позиції тимчасового голови в Раді ЄС. Варто зазначити, що таке протистояння періодично відбувається. І ми маємо розуміти, що його позиція та позиція керівництва, яке зараз у Брюсселі, прямо протилежні з багатьох питань. Безумовно, це, так би мовити, ускладнює всім життя. Однак у Європейському Союзі немає інструментів для того, щоб виключити якусь країну або примусити її що-небудь зробити, крім фінансового тиску. Тому, найімовірніше, ці погрози шантажем триватимуть. І судячи з усього, завдяки цьому Угорщині вдасться отримати ще якийсь шматок “брюссельського пирога”, — констатував гість ефіру.

Він додав: для того, щоб такі ситуації, як із прем’єр-міністром Угорщини, не повторювалися, Європейський Союз потребує системного реформування.

“Без реформування Європейського Союзу системно розв’язати ці питання, на жаль, неможливо. У будь-якому разі виникає один-три європейські лідери, які виступають проти політики Брюсселя, і Брюссель використовує такі механізми. З іншого боку, це зберігає свободу слова, демократію, динамічність політичного процесу і, зрештою, вже багато десятиліть як би домінують дві політичні партії в Європарламенті. Тому всі ці, так би мовити, опозиційні виступи, просто пожвавлюють життя у Брюсселі, але ніяк не змінюють генеральну лінію і ніяк не загрожують їй євроатлантичною співпрацею зі Сполученими Штатами. Тому в цьому випадку, мені здається, процес так і піде. Тут інша річ, як поводитиметься Трамп, кого він підтримуватиме, з ким він матиме справу у Євросоюзі, адже його позиція дуже близька до позиції Орбана. Тому попереду нас чекає насправді дуже багато цікавого”, — підсумував В’ячеслав Потапенко.

Читайте також: Чергові погрози Орбана: прем’єр-міністр Угорщини обіцяє ветувати довгостроковий бюджет ЄС

Прямий ефір