Орбан сумнівається в можливостях ЄС допомагати Україні, йому заперечують — огляд заяв (ВІДЕО)

Віктор Орбан. Фото: gettyimages.com

Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан засумнівався в тому, що Європа зможе самотужки допомагати Києву, і вимагає переглянути підтримку України з боку Європейського Союзу, повідомляє FREEДОМ.

Європа не зможе самостійно фінансувати оборону України, якщо США за президентства Дональда Трампа припинять підтримку, — заявив прем’єр-міністр Угорщини після зустрічі європейських лідерів на саміті Європейської політичної спільноти в Будапешті (Угорщина).

“Табір прихильників миру зростає. І на американських виборах табір прихильників миру значно зріс. Ми не говоримо про перемогу і поразку. Ми говоримо про припинення вогню. Ми говоримо про людські життя, говоримо про припинення руйнувань. Тому ті, хто має такий погляд на війну, — сьогодні вони в більшості в західному світі, ніж до американських виборів. Це нова ситуація, на яку Європа має відреагувати”, — заявив Орбан.

Він додав, що перемога Трампа на президентських виборах у США нібито змінила ставлення європейських лідерів до війни в Україні. Прем’єр-міністр Бельгії Александер Де Кроо спростував слова Орбана, у коментарі для “Радіо Свобода” він наголосив, що єдність серед держав-членів ЄС у підтримці України збереглася і після виборів у Сполучених Штатах.

“Я цього не помітив. Серед 27 держав я бачу, що загалом думка пана Орбана відрізняється. Серед 27 країн-членів ЄС досі є консенсус у тому, що ми продовжимо підтримувати Україну і зробимо все, що можливо, щоб підтримати Україну”, — заявив бельгійський прем’єр.

За повідомленням агентства Reuters, Орбан — один із небагатьох близьких союзників Трампа серед європейських лідерів і один із небагатьох чинних прем’єрів, які відкрито говорили про те, що сподіваються на перемогу Трампа на президентських виборах. Протягом кількох місяців угорський уряд заявляв, що тільки Дональд Трамп здатний покласти край російській агресії проти України.

“У нас великі плани на майбутнє!” — написав Орбан після телефонної розмови з Трампом.

Позицію Орбана піддав критиці посол США в Угорщині Девід Прессман, пише Politico.

“Він (Віктор Обран) поставився до голосування як до “карткової гри” і зробив велику ставку на відносини США та Угорщини. Відносинам Будапешта і Вашингтона було завдано серйозної шкоди, але зараз Орбан сподівається, що перемога Трампа дасть змогу відновити угорсько-американську дружбу”, — прокоментував посол.

Politico також повідомляє, що деякі європейські дипломати вважають, що Орбан давно сподівається побудувати з Трампом трансатлантичний міст, до якого могли б увійти його проросійський словацький колега Роберт Фіцо і чеський націоналіст Андрій Бабіш. При цьому дипломати побоювалися, що неформальну зустріч європейських лідерів 7 листопада в Будапешті Орбан може використати для формування спільного пропутінського бачення. Однак за підсумками саміту Європейської політичної спільноти низка європейських лідерів заявили про продовження підтримки Києва і після президентських виборів у США. Зокрема, президент Європейської Ради Шарль Мішель заявив, що ЄС має продовжувати “підтримувати та зміцнювати” Україну.

“У нас були хороші дебати на всі теми, включно з безпекою, обороною. І я передав Дональду Трампу послання, що ми хотіли б співпрацювати з ним, зокрема щодо України. Ми повинні зміцнювати Україну, ми повинні підтримувати Україну, тому що якщо ми не підтримаємо Україну, то це буде неправильний сигнал, який ми пошлемо Путіну, а також деяким іншим авторитарним режимам по всьому світу”, — зазначив президент ЄС.

Угорське головування в ЄС на чолі з Орбаном закінчиться в січні 2025 року, тоді його змінить Польща. Як зазначають польські ЗМІ, Варшава завжди була серед “яструбів”, коли йдеться про посилення санкцій проти Росії. Крім того, у Варшаві мають намір поставити в пріоритети підтримку України з боку Євросоюзу.

Читайте також: Як Трамп може вплинути на Путіна для завершення війни РФ проти України — думки експертів і глядачів FREEДOM

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що Україна прагне встановити міцні відносини з Угорщиною, які ґрунтуватимуться на принципах рівності та взаємної поваги.

Прямий ефір