Європейському Союзу сьогодні бракує дієвих заходів, щоби контролювати та обмежити вплив Угорщини. Зокрема, щодо позиції цієї держави стосовно надання допомоги Україні та її вступу до ЄС. Угорський прем’єр Віктор Орбан стає глобальним агентом впливу проти підтримки України країнами Заходу. Таку думку в програмі “На грани” (“На межі”) телеканалу FREEДОМ озвучив доктор філософії, нової та новітньої історії (Болонський університет, Італія) Стефано Боттоні.
Він нагадав, що Європейський Союз — складний механізм, керований за принципом взаємного співробітництва.
“Коли в 1950-1960-х роках вони затівали все це (юридично ЄС було створено 1992 року, — ред.), вони й уявити не могли, що може бути така ситуація, коли держави-члени зроблять функціонування цього механізму практично неможливим. Так сталося, коли був Брексіт — коли Велика Британія самостійно вирішила вийти зі складу ЄС, ніхто такого не очікував. Так само немає механізмів, що дають змогу покарати країну-члена за недотримання правил або цінностей ЄС”, — пояснив гість програми.
У випадку з Угорщиною, каже Боттоні, в ЄС запустили процедуру за 7-ю статтею, яка завжди буде заходити в глухий кут у той момент, коли буде потрібна єдність, щоби позбавити Угорщину права голосу.
До того ж, незважаючи на те, що торік і цього року ЄС намагався тиснути на Угорщину фінансами, партія Віктора Орбана “Фідес” однаково зберегла свою владу і позицію в угорському суспільстві.
“За всіма опитуваннями громадської думки в Угорщині “Фідес” набирає від 40 до 50%. І вкрай права партія “Наша батьківщина” (Mi Hazank), яка ще більш ворожа до України, ніж “Фідес”, набирає від 10 до 12%. Тобто стійка більшість угорців зараз підтримують політику Орбана, незважаючи на величезну інфляцію та економічний спад, і незважаючи на дуже погані позиції Угорщини на міжнародній арені”, — наголосив Боттоні.
Тож наразі, припускає він, усі засоби ЄС виявилися неефективними, і Брюсселю справді бракує дієвих заходів, щоб покарати, контролювати та обмежити вплив Угорщини.
Зараз Угорщина створює неформальну коаліцію ідеологічно різних країн, об’єднаних відмовою допомагати Україні, продовжив Боттоні.
“Подивіться на Австрію, Словаччину, можливо, ще кілька країн, які не визначилися. Вони ніколи не скажуть вам про це відкрито, але вони цілком можуть приєднуватися до Орбана. Це найнебезпечніше, що може статися. Орбан стає глобальним агентом впливу проти України і проти підтримки України країнами Заходу”, — акцентував він.
Боттоні також нагадав, що не так давно Орбан був у Вашингтоні, де координував зусилля американських республіканців щодо блокування рішення Конгресу США про виділення допомоги Україні.
“Але потрібно розуміти, що Угорщина — маленька країна, і зі стратегічного погляду вона абсолютно нецікава. Ні великих гір, ні моря, ні великої армії. Але неофіційно угорська влада є найважливішим активом Володимира Путіна в Європі, і вона діє як російський актив. Ось у чому суть”, — резюмував спікер.
Повна версія інтерв’ю: Влада Угорщини є найважливішим активом Путіна в Європі: інтерв’ю з істориком Стефано Боттоні