Рішення Угорщини про видачу віз за спрощеною схемою росіянам та білорусам відчиняє двері для російських шпигунів. Про це заявив голова найбільшої у Європарламенті Європейської народної партії Манфред Вебер. Він закликав Євросоюз вжити найсуворіших заходів для негайного захисту цілісності Шенгенської зони, повідомляє FREEДОМ.
Дозвіл на в’їзд до Угорщини без перевірки безпеки — такі спрощені візові правила опублікував Будапешт для громадян вісьмох країн, включаючи Росію та Білорусь. Як відзначає німецьке видання RND, після візиту прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана до Москви, Будапешт включив росіян та білорусів до програми так званої “національної карти”. Вона видається гастарбайтерам на два роки із можливістю подовження. В угорському уряді стверджують, що більшість приїжджих нібито працюватимуть на будівництві атомної електростанції. Рішення Угорщини, за словами президента Латвії, можуть призвести до обмеження її участі у Шенгенській зоні.
“Я б не був настільки наївним і емоційним, щоб говорити про виключення Угорщини з Євросоюзу чи НАТО. Нема такого механізму. Але обмеження участі Угорщини в Шенгенській зоні, якщо її політика не зміниться, — один із найважливіших засобів, над яким Латвії та країн-однодумцям доведеться працювати. Ця робота розпочалася”, — заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс.
У Євросоюзі нову імміграційну систему Угорщини назвали сумнівною. Голова Європейської народної партії Манфред Вебер заявив, що Угорщина у такий спосіб відчинила двері для російських шпигунів. І закликав вжити контрзаходів на саміті лідерів ЄС у жовтні. Як зазначив міністр закордонних справ Литви, країни Євросоюзу мають невикористані способи обмежити в’їзд російських громадян до Шенгенської зони, навіть якщо Будапешт спростить видачу віз для них.
“Наприклад, я поки що говорю суто теоретично, будь-яка країна ЄС має право запросити консультацію щодо людей, які прибувають. У тому сенсі, що дозвіл на в’їзд до Шенгенської зони не надаватиметься автоматично, але по кожному з них проходитимуть консультації з іншими державами-членами”, — сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс у коментарі LRT.
Наразі Угорщина не вважається надійним союзником ЄС та НАТО, як наголосив президент Литви Гітанас Науседа. Раніше Євросоюз засудив Віктора Орбана за так звану “мирну місію” до Росії та Китаю. Депутати Європарламенту наголосили, що візит був особистою ініціативою Орбана, і що він не представляв інтересів ЄС. За словами глави зовнішньополітичного відомства ЄС Жозепа Борреля, країни Євросоюзу мають намір бойкотувати зустрічі глав європейських МЗС під егідою Угорщини.
“Я думаю, що набагато доречніше скликати наступне засідання Ради закордонних справ та Ради оборони — неформальне — у Брюсселі”, — сказав верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
На думку експертів, Брюссель здатний поставити Орбана на місце.
“Вони хочуть показати, що грати з ними не потрібно, бо вони можуть справді поставити його на місце, як уже неодноразово показували. Орбан виходив покурити та попити чайку, коли ухвалювалися відповідні рішення”, — нагадав політичний експерт, кандидат філософських наук Андрій Городницький.
Як заявив президент Латвії Едгарс Рінкевичс, вже є звернення до інституцій Європейського Союзу, щоб домогтися розгляду на Раді міністрів ЄС питання щодо дотримання Угорщиною правил Шенгенської зони. Водночас, за його словами, ЄС та НАТО наразі не підтримають радикальних кроків щодо Будапешта.
Читайте також: Відкриття Будапештом кордонів для росіян та білорусів може призвести до закриття кордонів з Угорщиною — думка
Нагадаємо, єврокомісарка із внутрішніх справ Ілва Йоханссон звернулася до міністра внутрішніх справ Угорщини Шандора Пінтера за поясненнями у зв’язку зі спрощенням процедури видачі віз для громадян Росії та Білорусі з боку угорської влади. Вона нагадує про спроби Росії дестабілізувати Європейський Союз та атаки на критичну інфраструктуру ЄС, закликаючи до пильності.