Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан може накласти вето на наступний бюджет Європейського Союзу, якщо країна не отримає доступу до 20 млрд євро, які заморозила Єврокомісія. Про це Орбан заявив в інтерв’ю громадському радіо Угорщини. Йдеться про кошти, заморожені через відмову Будапешта приймати антикорупційне законодавство, повідомляє FREEДОМ.
Євросоюз стурбований проблемами з корупцією, демократією та верховенством права в Угорщині. У Європарламенті неодноразово наголошували, що в країні не дотримуються принципів європейських інститутів. Брюссель закликає Будапешт ухвалити низку законів про протидію корупції та конфлікт інтересів. За невиконання вимог Єврокомісія заморожує фінансову підтримку Угорщини. Якщо Будапешт тягтиме з їх виконанням, він може втратити частину коштів.
“Згідно з правилами ЄС, будь-якій країні дається два роки на те, щоб вимагати назад кошти, утримані Комісією. Угорщина ризикує назавжди позбутися частки регіональних коштів з бюджету 2022 року, яка становить понад 1 млрд євро… І якщо Угорщина не виконає 17 заходів і не отримає схвалення Європейської комісії до 31 грудня — лише на цей крок зазвичай йдуть місяці — близько 1 млрд євро, виділених ЄС бідним регіонам, зникнуть назавжди”, — пише видання Politico.
Ще більш значущими для Угорщини залишаються 20 млрд євро, заморожені Єврокомісією. Для того, щоб їх вивільнити, Віктор Орбан знову вдасться до шантажу ЄС. У недавньому інтерв’ю він заявив, що накладе вето на проект довгострокового бюджету Євросоюзу (на період із 2028 по 2035 рік).
“Ми отримаємо кошти, тому що почалися переговори щодо бюджету на наступні сім років після 2027 року, для ухвалення якого необхідна одностайність. І я можу вам точно сказати, що ті гроші, які ми не отримали [у бюджеті] у 2025-2026 роках, ми повинні будемо отримати у 2027-2028 роках… Інакше Євросоюз не матиме бюджету, ми не робитимемо внески”, — заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан в інтерв’ю громадському угорському радіо.
Раніше Будапешту вдавалося розморозити частину коштів. У грудні 2023-го Європейська комісія розблокувала трохи більше ніж 10 млрд після того, як у Брюсселі оцінили прогрес Угорщини у забезпеченні незалежності судової влади. А у березні 2024-го Будапешт розблокував для себе ще 2 млрд, виконавши умови щодо освітньої підготовки та гендерної рівності.
Крім того, в Угорщині йшли на поступки і в питаннях допомоги Україні. Після тривалого ветування переговорів України з ЄС та надання Києву 50 млрд євро допомоги, Будапешт таки зняв заборону. Експерти вважають, що рано чи пізно Євросоюз та Угорщина дійдуть консенсусу.
“Ми повинні розуміти, що його [Орбана] позиція та позиція Брюсселя прямо протилежні з багатьох питань, і, безумовно, це ускладнює їм усім життя. Однак у Євросоюзі немає інструментів для того, щоб виключити якусь країну або змусити її щось зробити, окрім фінансового тиску, тому обмін різноманітними погрозами щодо вето триватиме якийсь час. Швидше за все, оскільки іншого механізму немає, то Угорщина отримає якусь частину “брюссельського пирога”, — прокоментував керівник центру внутрішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень В’ячеслав Потапенко.
Повернути заморожені кошти обіцяє угорська опозиція. Про це заявив лідер найбільшої опозиційної партії “Тиса” Петер Мадяр. У недавніх соцопитуваннях “Тиса” почала випереджати партію “Фідес” Орбана. За словами Мадяра, у разі перемоги на наступних виборах, він дозволить прокурорам з ЄС розслідувати корупцію в Угорщині, що стане кроком на шляху до розморожування 20 млрд євро. Також він пообіцяв тіснішу інтеграцію з європейськими інституціями, зокрема перехід на євро.
Читайте також: Орбану вдасться отримати шматок “брюссельського пирога”: про шантаж Угорщини в ЄС розповів експерт
Раніше повідомлялося, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан готовий накласти вето на довгостроковий бюджет Європейського Союзу, якщо країна не отримає доступу до заморожених коштів ЄС. Йдеться про семирічний бюджет ЄС, який набуде чинності з 2028 року. Для його ухвалення потрібна згода всіх 27 країн-членів. Аналітики зазначають, що шанси уряду Орбана на розблокування цих коштів поступово знижуються.