Протести проти фальсифікації результатів парламентських виборів і незаконних виборів президента, що відбулися напередодні, вже охопили понад 30 міст Грузії. Опозиційні партії у спільному зверненні до лідерів Євросоюзу наголосили, що країна стикається з безпрецедентною політичною кризою, яка вимагає негайних дій від ЄС. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 15 грудня, сказав політолог, професор Чорноморського міжнародного університету Грузії Ніка Читадзе.
“Однозначно можна сказати, що є ознаки двовладдя в Грузії. З одного боку, влада обирає так званого президента. Напередодні відбулися так звані вибори. Його обирали Колегією виборників, яка складається з членів парламенту і представників муніципальних органів. Уперше, оскільки в Грузії від 1991 року до 2018-го президента обирало населення прямим голосуванням. Але, на жаль, “Грузинська мрія”, а в реальності “Російський кошмар”, вирішила внести поправку до Конституції. Тому вчора так званий президент обирався так званим парламентом, Колегією. Але, з іншого боку, ми знаємо, що адміністрація президента Грузії залишається єдиним легітимним органом влади. І міжнародна спільнота, зокрема й Україна, визнають, звичайно ж, Саломе Зурабішвілі легітимною президенткою”, — зазначив Читадзе.
Однак попри те, що “Грузинська мрія” зараз за фактом контролює виконавчу, законодавчу і судову владу в країні, а також органи місцевого самоврядування, вона не має міжнародного визнання, а велика частина населення Грузії виходить на вуличні протести, пояснив політолог.
Читадзе акцентував, що епіцентр протестних акцій — це не тільки Тбілісі, але й понад 30 міст і муніципальних центрів Грузії.
За його словами, до “виборів” президента в опозиції не існувало плану Б. Але зараз сили консолідуються.
“Уже існує і план Б, і план С, так би мовити, після того, як відбулися так звані вибори. Уже чотири опозиційні партії почали координаційні дії, щоб виробити нову стратегію і тактику політичної діяльності. Це все почалося після виборів [до парламенту], адже багато хто не очікував, що “Грузинська мрія” може піти на фальсифікацію результатів на 20-25%. За оцінками екзитполів, які були представлені авторитетною організацією, правляча партія отримала 40%, а Центральна виборча комісія написала “Грузинській мрії”, “Російському кошмару”, аж 54%. Зараз за кількома напрямами опозиція і представники громадянського суспільства ведуть свою діяльність”, — сказав Читадзе.
За його словами, до акцій протесту долучаються дедалі більше людей.
“Окремі акції проводять представники 48 професій у Грузії. Сьогодні, 15 грудня, також п’ять-шість акцій намічено, зокрема й мітинг, наприклад, архітекторів, а також футбольних фанатів. Учора відбулася акція матерів Грузії. Потім, уже ввечері, всі збираються на проспекті Руставелі (у Тбілісі,— ред.). Це один напрям — акції протесту”, — зазначив спікер.
Другий важливий напрям політичної боротьби — робота з міжнародним співтовариством, акцентував Читадзе.
“Грузинська опозиція ухвалила новий документ, який направила представникам Європейського Союзу. У ньому йдеться про введення санкцій проти де-факто влади Грузії. Завтра міністри закордонних справ країн Європейського Союзу проведуть зустріч, на якій розглядатимуть питання України, Сирії та Грузії. Що стосується Грузії, то йтиметься саме про запровадження санкцій, які включають і візові обмеження, і, можливо, надалі певні фінансові обмеження. Тому боротьба зараз ведеться і всередині Грузії, і на міжнародній арені”, — резюмував Читадзе.
Читайте також: Якщо громадянське суспільство вистоїть зараз, то ситуація зміниться, — Подоляк про події в Грузії
Як повідомлялося раніше, чотири найбільші політичні сили Грузії звернулися до Євросоюзу із закликом підтримки грузинського народу та захисту європейських цінностей.