Систему світової безпеки на основі Організації Об’єднаних Націй (ООН) доведеться зруйнувати й створити з нуля. Реформа має виходити з бажання країн, які підтримують міжнародне право, домовитися про перезавантаження системи. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сьогодні, 26 квітня, заявив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.
“Система така, що її не вдасться реформувати, її доведеться зруйнувати й створити з нуля. Ось як було з Лігою Націй, а потім з’явилася Організація Об’єднаних Націй, так і буде в цьому випадку. Це неодмінно станеться, тому що на сьогодні ми бачимо трактування деякими державами норм міжнародного права, зважаючи на свої політичні переконання, політичну кон’юнктуру, а також використання міжнародного майданчика для пропаганди агресивних війн, міжнародного тероризму, імперіалізму, проти чого боролися досить багато поколінь людей”, — зазначив Мусієнко.
Він нагадав, що ООН створювалася на підставі Декларації Об’єднаних Націй, яку підписали представники 26 держав-учасниць антигітлерівської коаліції. У документі було зафіксовано два ключові моменти, каже експерт.
“Перше — це те, що країни створюють коаліцію, яка повинна перемогти країни осі. Тоді це були нацистська Німеччина, Японія та Італія, Угорщина, Румунія та інші, які приєдналися до них. І друге — вони створюють у майбутньому Об’єднані Нації, як організацію, яка поважатиме базисні принципи міжнародного права, права людини”, — пояснив Мусієнко.
І реформа ООН у цьому випадку, каже він, повинна виходити саме з того, що зараз як ніколи виникає та сама необхідність зібратися країнам, які підтримують демократію, міжнародне право і цивілізовані відносини й права людини, і домовитися про те, що вони перезавантажують систему, і будуть створювати нову — або на базі Організації Об’єднаних Націй, або щось інше.
“Але в цю оновлену організацію мають увійти тільки ті, хто справді готовий підписатися під чіткими й зрозумілими принципами для всіх, про які я сказав і озвучив”, — доповнив Мусієнко.
Другим головним завданням ООН, за словами експерта, має бути боротьба з автократіями.
“Ми бачимо, що зараз автократії, на жаль, підіймають голову, їх намагаються втихомирити, якось давати відсіч. Але, я думаю, що ще все-таки, на жаль, світ ще не настільки консолідований, щоб остаточно це перемогти. Загроза диктаторських режимів зростає. І це необхідно розуміти членам ООН для того, щоб ефективно протидіяти їм”, — акцентував Мусієнко.
При цьому чекати закінчення війни не можна, діяти потрібно вже зараз, наголосив експерт. Цивілізованим країнам, вважає Мусієнко, необхідно консолідуватися у відповідь на зростання загрози з боку диктаторських режимів.
“У жодному разі не можна чекати закінчення війни. Необхідно діяти зараз. Тому що ми бачимо, що робить Росія. Глава МЗС РФ Лавров, наприклад, їздить у якісь країни, які ще готові їх підтримати. Тієї ж Латинської Америки. Це всі держави, які голосують завжди в унісон із Росією на Генасамблеї ООН і не тільки, підтримують її. Бачимо, які стосунки між Китаєм і Росією. Іран, Північна Корея підтримують Кремль. Зараз чітко проглядається формування альянсу автократичних диктаторських держав, які кидають виклик демократичним. І це стосується вже навіть не тільки російської агресії проти України. Це питання більш глобального характеру”, — акцентував гість ефіру.
Але при цьому країн демократичного табору більше, зауважив Мусієнко.
“Щонайменше понад 100 країн було зібрано на Саміті демократії, який відбувся нещодавно. І це були далеко не всі країни. І, думаю, що такі саміти демократії, саміти розвитку необхідно проводити, щоб консолідувати сили, вносячи ідею про формування нової системи міжнародних відносин. Тобто не просто про реформування, а перезавантаження ООН. Це дуже важливо”, — резюмував Мусієнко.
Читайте також: Росія, яка розв’язала війну, головує в Радбезі ООН: як до цього ставляться у світі (ВІДЕО)
Нагадаємо, Росія, попри повномасштабне вторгнення її армії на територію України та численні факти воєнних злочинів, з 1 квітня 2023 року головує в Раді безпеки Організації Об’єднаних Націй (ООН). Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров вирішив відвідати штаб-квартиру в Нью-Йорку особисто. 24 і 25 квітня він провів засідання.