ООН ні на що не здатна, вона не змогла навести лад ніде, — експосол Ізраїлю про варіанти майбутнього сектору Гази

Околиця міста Гази 9.11.2023. Фото: ap.org

Після завершення операції Ізраїлю в секторі Гази і реалізації головної мети — знищення терористів ХАМАС та їхньої військової інфраструктури, потрібно буде знаходити спосіб, як співіснувати. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив дипломат, експосол Ізраїлю в Росії Аркадій Мільман, відповідаючи на запитання про те, яким має бути повоєнний період Ізраїлю і Палестини.

“Картина, яка у нас сьогодні існує, картина, яка існує в Україні, я весь час проводжу ці аналогії, тому що це дуже схожі ситуації. Дай бог, Україна переможе і вийде до кордонів 1991 року. Росія ж нікуди не дінеться, вона ж не зникне. Точно так само і ми. Ми доб’ємо цей ХАМАС, доб’ємо цих терористів, знищимо їх. Але 2,3 млн палестинців, які живуть у секторі Гази, вони ж теж нікуди не подінуться, не випаруються. Тому треба знаходити спосіб, як співіснувати. Краще холодний мир, ніж гаряча війна”, — сказав він.

Так, один із варіантів — тимчасовий нагляд ООН, на думку дипломата, неприйнятний.

“Для нас неприйнятна ООН. ООН — це організація, яка ні на що не здатна, яка, на мій погляд, себе дискредитувала. І після війни в Україні, і після війни у нас, цілком ймовірно, західному світу треба буде реформувати цю організацію, тому що вона недієздатна. Вона до сьогодні не змогла навести порядок ніде. Генеральний секретар ООН — у нас теж є до нього великі претензії, тому що він жодного слова не говорить про те, як правильно знайти розв’язання цих проблем. І в принципі, він не впливає на ситуацію”, — пояснив Мільман.

Другий варіант, коли йдеться про міжнародні сили, які, наприклад, дуже успішно діють на Синаї з кінця 70-х — початку 80-х років і по сьогодні.

“Між нами і єгиптянами кордон абсолютно нормальний, окрім деяких сутичок, які мають терористичний характер, з якими бореться і Єгипет, і з якими ми боремося. Й інший варіант — це міжнаціональні сили, до яких увійдуть американці та представники арабських країн тощо. Я вважаю, що має бути міжнаціональний контингент — американці, солдати з арабських і європейських країн. До того ж, контингент великий, це має бути контингент щонайменше 20-30 тисяч солдатів, які повинні будуть тримати сектор Гази в зоні комфорту і безпеки”, — каже експосол.

Менш вдалий варіант, вважає дипломат, за участю Армії оборони Ізраїлю.

“Попри те, що ми завжди виходимо з того, що ми повинні самі турбуватися про свою безпеку, про захист. Я просто думаю, що це повинні виконувати в самому секторі Гази ці сили. Зрозуміло, треба повністю створити демілітаризовану зону, а все одно периметр цього кордону буде охоронятися ЦАХАЛ, армією Ізраїлю. Тому в цій ситуації, так чи інакше, ми триматимемо безпеку в наших руках”, — резюмував Аркадій Мільман.

Зазначимо, як заявив старший радник прем’єр-міністра Біньяміна Нетаньягу Марк Регев, Ізраїль не має наміру окупувати сектор Гази після ліквідації терористів ХАМАС, однак ЦАХАЛ контролюватиме безпеку в регіоні. За його словами, такий контроль допоможе уникнути відродження тероризму в регіоні та запобігти повторенню нападу. Водночас Bloomberg, з посиланням на свої джерела, нещодавно повідомляв, що США та Ізраїль розглядають три варіанти для майбутнього сектору Гази після вигнання звідти бойовиків. До сил можуть входити війська США, Великої Британії, Німеччини, Франції, а також арабських країн. Другий варіант передбачає створення миротворчих сил на кшталт тих, що діють на Синайському півострові та навколо нього, стежать за дотриманням умов мирного договору між Єгиптом та Ізраїлем. І третій варіант передбачатиме передання сектору Гази під тимчасовий нагляд ООН. Це б гарантувало легітимність від ООН.

Читайте також: Україна та Ізраїль перебувають на вістрі боротьби з “віссю зла” і платять дорогу ціну, — дипломат

Нагадаємо, раніше Мільман заявив, що війна Ізраїлю проти ХАМАСу — це війна між армією демократичної держави на Близькому Сході та терористичною організацією. Тому в Тель-Авіва немає іншого виходу, окрім як знищити терористів. ХАМАС від початку виник як терористична організація, а не політична, і сьогодні прикривається живим щитом із населення.

Прямий ефір