Президент України Володимир Зеленський відкинув ідею французького колеги Еммануеля Макрона про перемир’я на час літніх Олімпійських ігор у Парижі. За його словами, воно дасть Росії час для переміщення військ, артилерії та резервів, інформує FREEДОМ.
Міжнародний олімпійський комітет (МОК) заборонив журналістам з Росії використовувати символіку країни-агресора на Олімпіаді в Парижі. До слова, до представників ЗМІ висувають такі самі вимоги, як і до так званих нейтральних спортсменів, пояснили в організації російському пропагандистському медіа. Ще в грудні 2023 року МОК заявив, що допустив росіян та білорусів до Олімпіади-2024 — у нейтральному статусі. Серед вимог: не підтримувати війну Росії проти України, не бути співробітником силових структур і російської армії та не вживати допінг.
“Вони можуть брати участь індивідуально — як нейтральні спортсмени без визначення, що вони належать до певної країни, тобто до країни-агресора чи Білорусі. Вони мають бути у спеціально зшитій формі — вона буде зшита без ознак національної приналежності. Не виконуватиметься національний гімн, не підійматиметься прапор або не здійснюватиметься інша ідентифікація, що стосується цих країн”, — сказав колишній міністр молоді та спорту України (2014-2019 рр.) Ігор Жданов.
Літні Ігри-2024 відбудуться в Парижі. У середині квітня президент Франції Еммануель Макрон закликав до глобального олімпійського перемир’я. Він заявив, що сподівається на режим тиші в Україні, Ізраїлі та Судані з 26 липня до 11 серпня. Але Україна виступила проти перемир’я з Росією. По-перше, РФ уже тричі його порушувала — 2008-го під час російсько-грузинської війни, 2014-го, окупувавши Крим, й 2022-го, розпочавши повномасштабне вторгнення в Україну в період між зимовими Олімпіадою та Паралімпіадою. По-друге, пауза на фронті може зіграти на руку агресору.
“Якщо це перемир’я, спортивне олімпійське перемир’я на час Олімпіади, саме сухопутне перемир’я, — це буде перевага у них, бо є ризик, що коли ми не відбиваємо їхні удари та не зупиняємо їх вогнем, навіть там, де вони просуваються, є ризик, що вони підтягнуть важку техніку на нашу територію. І ніхто не зможе їх зупинити. Ми не проти перемир’я, ми не проти закінчення війни, але ми за справедливе закінчення війни. І ми проти будь-якого перемир’я, яке грає на руку противнику”, — сказав президент України.
Російський диктатор Путін на пресконференції під час візиту до Китаю натякнув, що не погодиться на олімпійське перемир’я. Названа ним причина — нібито порушення принципів Олімпійської хартії міжнародними спортивними чиновниками та політизація спорту. Так він назвав заборону МОКу на участь збірних із країн-агресорів.
Попри те, що атлети з Росії та Білорусі приїдуть до Парижа, ані Україна, ані її союзники бойкотувати Олімпіаду не будуть.
“Нам потрібно їхати на Олімпіаду, нам потрібно завойовувати медалі, нам потрібно підвищувати престиж нашої України на міжнародній арені, в міжнародному спорті. Нам потрібно, щоб наш прапор підіймався на Олімпійських іграх, звучав гімн. Якби ми бойкотували, ми б зламали долі багатьох наших спортсменів. Якщо вони не їдуть, наступного разу вони вже можуть не потрапити. А по-друге, Україна не брала б участі, але брали б росіяни”, — сказав Жданов.
Атлети з України — бажаний об’єкт провокацій для росіян, заявив тимчасовий виконувач обов’язків міністра молоді та спорту України Матвій Бідний. За його словами, щоб зменшити ризик виникнення ситуацій, якими може скористатися російська пропаганда, в усі регламенти майже всіх видів спорту внесли корективи. Так, українські спортсмени не зобов’язані тиснути руку та демонструвати інші знаки поваги щодо російських і білоруських атлетів.
“Наші зусилля все ж можна назвати успішними, тому що російської та білоруської команд не буде на Олімпійських іграх у Парижі-2024. Будуть атлети в незрозумілого кольору костюмах під білим прапором, яким навіть заборонено показувати, звідки вони приїхали. Але все ж таки для кожного спортсмена це виклик, тому що дуже складно виходити на спортивний майданчик та змагатися за правилами fair play з людиною, яка за кілька рукостискань знайома з людиною, яка натискає на кнопку, що, можливо, вбила твоїх близьких”, — сказав Бідний в інтерв’ю Deutsche Welle.
5 травня на фронті загинув дворазовий чемпіон Європи й заслужений майстер спорту України Олександр Пелешенко. Від початку повномасштабної війни на щиті повернулися вже 456 атлетів — й це лише ті, хто мав стосунок до національних збірних команд України. Унаслідок російської агресії зруйновано понад 500 об’єктів спортивної та понад 100 — молодіжної інфраструктури України.
Читайте також: “Не дуже працює з цим ворогом”: чому не вірить в “олімпійське перемир’я”, пояснив президент України
Нагадаємо, раніше перший заступник голови комітету Верховної Ради України з питань молоді та спорту Жан Беленюк сказав в ефірі FREEДОМ, що російські спортсмени незадоволені, що доведеться виступати на Олімпіаді-2024 у Парижі під нейтральними прапорами, а ось білорусам байдуже, під яким прапором брати участь у міжнародних змаганнях.