У той час як Париж готується до проведення літньої Олімпіади 2024 року, Київ розгортає справжню боротьбу за заборону на участь у цих престижних міжнародних змаганнях для спортсменів з Росії та Білорусі.
Це і різного роду заяви, як офіційні, так і неофіційні, і робота із закордонними партнерами, і організація акцій протесту, і бойкотування тих міжнародних змагань, де беруть участь російські чи білоруські спортсмени.
Позиція МОК
З наближенням початку олімпійських змагань Міжнародний олімпійський комітет (МОК) змінює позицію, яку він займав з початку війни Росії проти України щодо недопуску спортсменів країн-агресорів до міжнародних змагань.
Президент МОК Томас Бах дедалі активніше виступає за те, щоб надати можливість частині російських та білоруських спортсменів брати участь у змаганнях міжнародного рівня.
28 березня МОК рекомендував допустити до змагань спортсменів із Росії та Білорусі у нейтральному статусі.
Для допуску спортсменів у нейтральному статусі МОК поставив умови:
- повинні виступати у нейтральному статусі без використання прапорів, гімнів та символіки своїх країн;
- повинні виступати індивідуально, без допуску до командних змагань;
- не повинні підтримувати вторгнення в Україну;
- не повинні бути представниками збройних сил чи силових відомств.
Голос розуму
Позицію МОК щодо допуску російських та білоруських спортсменів до міжнародних змагань різко засудили в Україні.
Експерти наводять безліч варіантів того, як росіяни та білоруси можуть обійти поставлені МОК умови, і при цьому продовжувати служити гучним рупором Кремля.
Україна направила всі свої зусилля на те, щоб не допустити російських та білоруських спортсменів “під яким би то не було соусом” до участі в Олімпійських іграх 2024 року, і такі зусилля вже дають свої плоди.
Так, понад 35 країн виступили із жорсткою заявою на підтримку України. Вони закликали не допустити участі росіян та білорусів на Олімпіаді навіть у нейтральному статусі.
У самому Парижі на приїзд російських і білоруських спортсменів для участі в Олімпіаді також не чекають.
Мер міста, яке приймає літні Олімпійські ігри 2024 року, Анн Ідальго не один раз заявляла про те, що радісно зустрічати російських та білоруських спортсменів “поки на Україну падають російські бомби” у Парижі не будуть.
Проти участі спортсменів із РФ та РБ в Олімпійських іграх виступив також і голова ПАРЄ Тіні Кокс. Він заявив, що не варто “недооцінювати силу спорту”, а допуск росіян та білорусів до Олімпійських ігор у Парижі “суперечить місії олімпійського руху сприяння миру, і натомість навпаки служить пропагандистським цілям агресора”.
Експертний розбір
Про те, як і навіщо Україна відстоює свої позиції щодо недопуску російських та білоруських представників до участі у міжнародних змаганнях, і навіщо МОК спортсмени з РФ та Білорусі, в ефірі телеканалу FREEДОМ говорили:
- Матвій Бідний, заступник міністра молоді та спорту України;
- Євгенія Кравчук, народна депутатка України, голова Комітету культури, науки, освіти та медіа в ПАРЄ;
- Сергій Бизов, голова Всеукраїнської профспілки спортсменів;
- Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи;
- Стелла Захарова, олімпійська чемпіонка зі спортивної гімнастики;
- Ігор Рейтерович, політолог.
МАТВЕЙ БІДНИЙ: Ми зробимо все можливе для того, щоб на Олімпійських іграх-2024 спортсменів із РФ та Білорусі не було
— Міжнародний олімпійський комітет вигадав так званий критерій нейтральності.
Ми своїми діями та своєю роботою будемо підкреслювати, що ці критерії недієздатні, вони не в змозі нічого вирішити і нічого змінити. Тому що ми знаємо, що вісім років тому так само під нейтральним прапором начебто нейтральні люди в зеленій формі зайшли до нас у Крим і розпочали цю вбивчу війну.
Ми будемо посилювати тиск. На кожній значній міжнародній події будуть наші представники у координації з нашими дипломатичними представництвами на місцях. Ми будемо унеможливлювати участь агресора у змаганнях.
Має місце така повзуча експансія і такі обережні спроби повернути Росію в міжнародний контекст на всіх рівнях. Відбувається це через зрозумілі причини, тому що протягом багатьох років функціонери РФ займали місця в міжнародних спортивних федераціях, не тільки в МОК.
Усі федерації годуються російськими грошима. Формально та неформально. І тому, звичайно, з цим дуже складно боротися.
Наразі розглядається питання про виключення членів РФ із членів МОК із Росії.
Спортивні організації прикриваються гаслом: “Спорт поза політикою”. Якби спорт був поза політикою, то Росія не просувала би свої наративи через спорт.
Ми зробимо все можливе для того, щоб на Олімпійських іграх-2024 спортсменів із Росії та Білорусі не було. Щоб наша національна збірна брала там участь і була успішною.
ЄВГЕНІЯ КРАВЧУК: Деякі країни можуть оголосити бойкот Олімпіади у разі участі росіян
— Не можна говорити, що “спорт поза політикою”. Є навіть таке поняття як спортивна дипломатія. Дуже часто футбольні зірки чи взагалі спортсмени стають послами доброї волі, приїжджають представляти свою країну на різних заходах.
У Росії, як і в нацистській Німеччині, як у Радянському Союзі, спорт — це частина образу іміджу великої країни та великого правителя. На всіх пафосних засіданнях вони там біля Путіна.
Є звернення різних федерацій, як ми підтримуємо нашого Путіна. І так само відбувається в Білорусі.
Європейські федерації – 35 країн – виступили із жорсткою заявою, що вони проти участі росіян та білорусів на Олімпіаді.
Є, до речі, варіант, про це говорив представник Польщі, що може бути бойкот від деяких країн.
Зараз просто Міжнародний олімпійський комітет цю “гарячу картоплю” перекинув до рук федерацій, і вони там уже на своєму рівні вирішують, допускати чи не допускати [росіян та білорусів] до цих відбірних змагань.
Є ще приклади, коли країни, які приймають ці відбіркові турніри, кажуть “ні”. Або візи можуть не дати або взагалі відмовляються проводити цей турнір.
СЕРГІЙ БИЗОВ: Кожен олімпійський чемпіон Росії чи Білорусі агітуватиме йти воювати
— Ми обурилися ухваленим рішенням МОК, мовляв, “ми вам дозволяємо брати участь, але не рекомендуємо” щодо росіян. Воно було нами опротестовано.
МОК озвучував нам позицію, що вони не можуть їх не допустити. На що ми одразу арґументовано заявили, що кожен олімпійський чемпіон Росії чи Білорусі після Олімпійських ігор приїде до себе в країну національним героєм і буде агітувати за те, щоб йти воювати, або сам візьме зброю і піде в Україну вбивати наших людей. Цей арґумент було зараховано.
Ми також пропонували механізм, за яким можна допустити спортсмена. Якщо він буде засуджувати режим країни, в якій живе, і називатиме війну в Україні війною.
Я думаю, що Конфедерація європейських профспілок однозначно виразить нам свою солідарність, і ми одним плечем будемо йти далі.
Олімпійську хартію Росія сама порушила, коли під час Параолімпійських ігор розпочала повномасштабну війну проти України.
Такими людьми, як Томас Бах, більше керує чи страх, чи інтерес. Я думаю, коли людина знаходить свій інтерес, тоді вона знаходить шляхи виправдання будь-якої ситуації.
Ми однозначно стоятимемо на своїй позиції.
ТАРАС ЗАГОРОДНІЙ: Виступ під нейтральним прапором — це легальний обхід санкцій.
— Потрібно протестувати, треба формувати протестну коаліцію з тими країнами, які є найлояльнішими до нашої країни, з нашими союзниками.
Крім, як “піднімати шум”, по-іншому не вийде, тому що міжнародні організації показали свою повну імпотентність і нездатність розрізняти добро і зло.
Спортивні організації давно корумповані Росією через УЄФА, і через інші організації. Тож тут нічого дивного немає.
Лобістів допуску російських та білоруських спортсменів на Олімпіаду в Парижа насправді дуже багато.
Багато російських спортсменів мають військове звання. Мало хто знає, як розшифровується абревіатура відомого ще з часів Радянського Союзу клубу ЦСКА. Це Центральний спортивний клуб радянської армії.
Виступ під нейтральним прапором — це фактично такий легальний обхід санкцій.
Це такі собі “білі чоловічки” під правильним, нейтральним, олімпійським прапором.
СТЕЛЛА ЗАХАРОВА: Раз Бах не хоче приймати жорстке рішення, він має піти у відставку
— Зірки світового футболу, зірки світової гімнастики, зірки світового фігурного катання, олімпійські чемпіони… Це біль душі, яку ми посилаємо Томасу Баху [українські спортсмени записали відеозвернення із закликом не допустити росіян на Олімпійські ігри-2024, — ред.] щоб він нас почув, і це для нас дуже важливо.
Міжнародний олімпійський комітет зняв із себе всі зобов’язання і переклав їх на міжнародні федерації.
Але у всіх міжнародних федераціях сьогодні знаходяться російські представники, які лобіюють інтереси росіян та білорусів для того, щоб вони виступали на міжнародних змаганнях та Олімпійських іграх.
Якщо Томас Бах сьогодні не чує нас і спихує це все на міжнародні федерації для того, щоб зняти з себе відповідальність, значить, він не хоче ухвалювати жорстке рішення і має піти у відставку.
ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: Представники РФ на Олімпіаді — це представники тих, хто чинив жахливі злочини в Україні
— Пора вже закінчити будь-які розмови про збереження якихось мінімальних механізмів залучення Росії до вирішення якихось спільних проблем, де РФ поки що бере участь.
Почати, до речі, можна з дискусії, що відбувається навколо участі чи неучасті російських спортсменів на Олімпіаді.
Мені здається, всі питання тут мають просто відпасти самі по собі. Тому що люди, які представлятимуть цю країну, вони в тому числі представлятимуть тих, хто чинив ці жахливі злочини в Україні.
Читайте також: Олімпіада для агресора: спорт як інструмент російської пропаганди та ідеології