Якщо вчителі, незгодні з тим, що відбувається в школах на окупованих Росією українських територіях, заявляють протест, щонайменше їх можуть звільнити. Проте вже є випадки кримінального переслідування таких вчителів. Про це сьогодні, 6 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів правозахисник, директор ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” Павло Лисянський.
“Якщо хтось заявляє якийсь протест, то, звичайно, йде звільнення з роботи, але йому передують усі принади окупаційного режиму: обшуки, затримання Росгвардією, яка зараз виконує функцію послівної поліції, написання пояснень у спецслужбах — усе йде поетапно, залежно від того, наскільки сильно протестує той чи інший учитель”, — повідомив він.
Лисянський зауважив, що одразу після окупації територій України 2022 року в захоплених населених пунктах відбулася “фільтрація”, під час якої прибирали вчителів, незгодних з окупаційним режимом.
“Тих, які не хотіли викладати спотворені предмети, тих, які не хотіли нав’язувати дітям ідеологію. І з кожним роком цей режим у школах дедалі більше посилюється і, відповідно, вчителів, які відмовляються викладати в школах, стає більше, тому що це не викладання, це підготовка дітей до бойових дій. Це ідеологічне створення в дітей хибного образу ворога. І вчителі це прекрасно розуміють, педагоги”, — уточнив правозахисник.
За його словами, зафіксовано масові випадки відмови вчителів від викладання в школах на окупованих територіях.
“Багато хто намагається звільнитися і виїхати, а деякі не встигають. Були випадки затримання цих вчителів і їхнє засудження за статтями екстремізму”, — додав Лисянський.
Читайте також: Уся система російської освіти спрямована на те, щоб навчити дітей жертвувати собою в інтересах Кремля, — Смирнов
Нагадаємо, правозахисник, директор ГО “Інститут стратегічних досліджень та безпеки” Павло Лисянський повідомив, що школи на окупованих територіях України перетворені стараннями російських окупантів на один із різновидів місць позбавлення волі.