Офіційною позицією Індії лишається нейтральність: чому Україну не запросили на саміт G20, пояснила Борділовська

G20. Фото: shutterstock.com

Список запрошених на саміт “Великої двадцятки” (G20), який відбудеться у Нью-Делі 9–10 вересня в очному форматі, було погоджено ще рік тому. Україну запрошувати не планували, хоча від її присутності на саміті індійська дипломатія лише виграла б. Таку думку у прямому ефірі телеканалу FREEДОМ висловила докторка політичних наук Олена Борділовська.

“Звичайно, ми все одно сподівалися, що можливі зміни. Тим більше, що відбувся досить успішний візит першої заступниці міністра закордонних справ України Еміне Джапарової до Індії у квітні цього року, розпочалися політичні консультації, Київ відвідала індійська делегація тощо. Тому все одно надія у нас жила до останнього, що, можливо, все ж таки Україну запросять. Але 18 серпня, якщо я не помиляюся, міністр закордонних справ Індії Субраманьям Джайшанкар остаточно підтвердив, що України немає у списку запрошених. Оскільки — пояснення, яке дала Індія — саміт присвячений фінансовим питанням, проблемам економіки, соціальним, клімату тощо, на ньому не обговорюватимуться питання безпеки”, — прокоментувала гостя ефіру.

Вона додала, що на її та багатьох колег думку, індійська дипломатія виграла б, надавши Україні можливість виступити на саміті хоча б онлайн. Проте Індія має інші резони — вона дотримується офіційної позиції нейтральності.

“Ця нейтральність, з одного боку, є вікном можливостей для Індії: вона може говорити й з Україною, й з Росією. З іншого боку, важливо показати, що ніхто не може тиснути на індійську сторону, змусити Індію змінювати свої рішення, що вони залишають за собою можливість розвивати торговельні відносини з російською стороною, брати участь у різних консультаціях, у тих форматах, в яких вони з Росією разом беруть участь. Це БРІКС та ШОС, насамперед. Водночас Індія неодноразово надала Україні гуманітарну допомогу. Індійська сторона брала участь у консультаціях у Копенгагені, у Джидді, де обговорювалася українська формула миру. Тому ми бачимо прояви цієї офіційної нейтральної позиції, яку Індія не змінювала та не збирається змінювати. Я думаю, що можуть бути лише якісь невеликі зміни. Але офіційною позицією залишиться саме нейтральність”, — наголосила Олена Борділовська.

Читайте також: Путін не поїде на саміт G20 в Індії — причини назвав політолог

Нагадаємо, з 1 грудня 2022 року Індія головує у “Великій двадцятці”, саміт якої у Нью-Делі пройде 9–10 вересня. На нього запрошені лідери всіх країн G20 та ще 9 держав (Бангладеш, Єгипет, Іспанія, Маврикій, Нігерія, Нідерланди, ОАЕ, Оман та Сінгапур). Росію на саміті представлятиме міністр закордонних справ Сергій Лавров, Китай, ймовірно, — прем’єр-міністр КНР Лі Цян.

Читайте також: Росія не повинна бути присутньою на міжнародних майданчиках, і неважливо, це саміт G20 чи Генасамблея ООН, — Подоляк

Прямий ефір