Офіційні опитування проти анонімних досліджень: соціологи з’ясовували, скільки росіян підтримують війну в Україні (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: pixabay.com

За даними Всеросійського центру вивчення громадської думки, 70% мешканців Російської Федерації підтримують дії Кремля. До подібних кількісних даних приходять не лише державні, а й незалежні соціологічні опитування, передає FREEДОМ.

“У Росії теперішньої конфігурації, за теперішнього диктаторського тиранічного режиму проводити соцопитування не те що не має сенсу, а варто було б взагалі заборонити, бо вони нічого не показують. Щоб соціологічні опитування щось показували — потрібна демократична політична система, треба, щоб люди попросту не боялися висловлювати свою думку”, — вважає доктор соціологічних наук Павло Кутуєв.

Співробітники Лабораторії публічної соціології провели анонімні розгорнуті інтерв’ю з росіянами у 25 містах. При цьому більшість опитаних — люди з вищою освітою.

“Знаходити людей, які готові протягом години розмовляти з незнайомими дослідниками, виявилося не так просто. Тому ми прийняли рішення не використовувати суворих критеріїв відбору інформантів — ми говорили з усіма, до кого могли дістатись. З 213 інтерв’ю в нашій базі даних — 134 інтерв’ю з противниками війни, 49 інтерв’ю — з прихильниками війни та 30 інтерв’ю — з тими, хто сумнівається”, — йдеться в повідомленні на сайті Лабораторії публічної соціології.

Росіяни, які підтримують війну проти України, виправдовують її псевдопатріотизмом.

“От, 8 років накопичувалося, власне, ситуація розпалювалася, і одного разу просто урвався терпець у Росії. І сталося те, що, в принципі, було очікувано”, — цитує Лабораторія публічної соціології учасника опитування у своєму аналітичному звіті.

Здивування, шок і тривога прихильників так званої “спецоперації” через пів року війни змінилися на впевненість та звикання. Найменшу частку опитаних зайняли ті, хто сумнівається. Вони й не виправдовують та не засуджують війну в Україні, бо, кажуть, не розуміють її цілей.

“Багато російських спостерігачів та аналітиків порівнюють російське суспільство з дитиною, яка чогось боїться і сподівається, що ця небезпека розсіється, якщо просто з головою залізти під ковдру”, — пояснює Павло Кутуєв.

Через пів року повномасштабного вторгнення, ті, що сумніваються, стали відчувати безсилля і просто відсторонилися від ситуації, кажуть експерти. Більшість опитаних зайняли якраз противники війни. Дехто критикує її як саме явище, інші засуджують саме агресію проти України.

“Так, це просто божевілля. Просто якихось слів немає, це якийсь сюрреалізм. Це гірше, ніж фашистська Німеччина, тому що це — братські народи”, — наводить слова опитаних в аналітичному звіті Лабораторія публічної соціології.

Як правило, росіяни, які засуджують війну, в перші дні вторгнення відчували біль, страх, агресію та сором. Сьогодні ж вони відчувають депресію, стрес, апатію та тривогу. І не дивно, вважають експерти. Провали російської армії на полі бою підштовхують людей до думки, що програш Росії неминучий.

“Нас, за підсумком, усіх відправляють на загибель. І ми не за свої інтереси, нам це не потрібно. Будь-якій розсудливій людині це не потрібно. Усі хто ось ці Z, V ставлять, нехай їдуть”, — говорить молодий чоловік, який живе в Росії.

Імперські амбіції Кремля також розбиваються о запроваджені Заходом санкції, які заганяють країну в ізоляцію. Економіка руйнується, а звичні блага можуть незабаром залишитися лише спогадами.

“Це здебільшого молодь, яка звикла до певного економічного зростання, комфорту, до можливості жити вільно в рамках своєї приватної особистої сфери. Вони чудово розуміють, що мобілізуватимуть тих, хто молодший, тому в них найбільший скепсис”, — зазначив доктор соціологічних наук Павло Кутуєв.

Дослідники Лабораторії громадської соціології також зазначають, і прибічники, і супротивники, і які мають сумніви, дедалі більше занепокоєні соціальними проблемами всередині Росії, вважаючи, що путінський режим з ними не справляється.

Читайте також: “Тягуча” інфляція чекає на Росію, ефект від санкцій посилюватиметься — прогнози економістів (ВІДЕО)

Прямий ефір