Підпали виборчих дільниць у Росії — акт розпачу людей, котрі до останнього сподівалися на диво. Це крайня форма протесту, найвищою мірою ірраціональна. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав російський політолог та політтехнолог Аббас Галлямов.
“Люди з тонкою психікою вже не витримують цієї напруги. Вони ж відчувають: якщо зараз ми цьому не завадимо, щось не зробимо, то це все ще на шість років. Люди ніби сподівалися, чекали, що скоро вибори, і вони думали, може якось, чогось, диво якесь трапиться — не переоберуть. Все-таки кінець терміну, якийсь дедлайн. І тепер вони розуміють, що зупинити це не виходить, і це ще на довгі роки вперед. І у людей, висловлюючись простою народною мовою, просто дах зриває від розпачу. І люди пускаються берегів”, — пояснює гість ефіру.
Він проводить паралелі з торішніми підпалами військкоматів, коли росіяни чекали на другу хвилю мобілізації, і Кремль справді до неї готувався, але, швидше за все, відклав до виборів.
“А зараз на порядку денному стоять вибори, тому намагаються підпалити чи використати зеленку, щоб зіпсувати бюлетень на виборчих дільницях, бо тема — виборна. Зараз військкомату на порядку денному немає, є на порядку денному тема виборів. Це — масовий психоз. Як це буває? Перша людина це зробила від відчаю, але про це почали писати ЗМІ, показувати. Й інші люди, хто в такому ж стані перебуває, це бачать: ось він, вихід, як треба діяти. Це жест розпачу”, — вважає політолог.
Галлямов рішуче відкидає припущення, що інциденти на виборчих дільницях свідомо провокуються Кремлем, оскільки вони б’ють по російській владі.
“Це стан неврозу, усвідомлення того, що якийсь жах коїться в країні, пекельне пекло — воно ж посилюється. Навіть вибори, здавалося б, процедура спокійна сама по собі, навіть вони перетворюються на казна-що, вже зникає відчуття стабільності. А це відчуття стабільності, власне кажучи, єдиний козир, який зараз залишився у розпорядженні Путіна з погляду громадської думки… Якщо за тебе немає стабільності, то чим гірша опозиція?” — пояснив Аббас Галлямов.
Нагадаємо, у РФ лише першого дня голосування на так званих президентських виборах, 15 березня, було зафіксовано понад 20 підпалів і спроб залити урни для волевиявлення фарбою або зеленкою.