У Китаї проводиться форум “Один пояс — один шлях”, на який прибув президент РФ Володимир Путін. Для лідера КНР Сі Цзіньпіна цей захід дуже важливий, що стосується участі в ньому глави Росії, то це, можна сказати, його візит у відповідь. Про це сьогодні, 18 жовтня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.
Вона нагадала, що Сі Цзіньпін відвідував Москву навесні цього року.
“Це візит у відповідь із боку Путіна, тому що в березні з візитом Сі був у Москві, і, найімовірніше, саме тоді Путін отримав запрошення в якомусь вигляді колись відвідати Китай. Такий багатосторонній форум — це досить непоганий варіант. Начебто і не треба індивідуально Путіна приймати з якимось пафосом на вищому рівні, а тут начебто всі разом із різних країн. Тому це дуже зручний привід”, — сказала експертка.
За її словами, для Сі форум важливий одразу з кількох причин.
“По-перше, це все-таки демонстрація того, що Китай дотримується заданої стратегії та позиціонує себе як державу, яка готова співпрацювати з різними країнами, незалежно від специфіки політичної системи. Цього року в Пекіні з двосторонніми візитами були абсолютно різні лідери — і Башар Асад, і Ніколас Мадуро”, — повідомила Гриценко.
Консультантка зазначила, що таким чином Китай показує, що його не цікавить внутрішня політична обстановка, його цікавлять більш прагматичні речі.
“По-друге, для Сі Цзіньпіна форум — це шанс продемонструвати країнам, що участь у цьому проєкті безпечна, попри певну таку токсичну репутацію Китаю, що через політику боргових пасток для малих країн небезпечно співпрацювати з Китаєм. Такі багатосторонні зустрічі покликані спростувати таку точку зору. І ще один важливий момент, який я б відзначила, це, швидше за все, робота для внутрішньої політичної еліти. Цього року Сі Цзіньпін наривався на дуже серйозну критику з боку колег, з боку політичної еліти за ту політику, яку він проводить, зокрема, за погіршення відносин зі Штатами. Тому такого роду багатосторонні зустрічі покликані теж продемонструвати для внутрішньої аудиторії, що все йде за планом, політика працює”, — пояснила вона.
Гриценко звернула увагу на ще один важливий момент — протистояння зі США.
“У США є дуже важливий козир, якого, найімовірніше, ніколи не буде в Китаю. Це такого роду блоки та альянси, особливо військово-політичні. Китаю навряд чи колись вдасться створити такого роду військово-політичний альянс, як, наприклад, НАТО. Тому Китай використовує більш гуманітарні, скажімо, варіанти співпраці. Це, наприклад, економіка розвитку інфраструктури, і за рахунок цього намагається об’єднати навколо себе якийсь пул партнерів і союзників”, — додала консультантка.
Читайте також: Путінська Росія стає все більше залежною від Китаю (ВІДЕО)
Нагадаємо, президент РФ Володимир Путін намагається демонструвати, що не перебуває в ізоляції, відвідавши форум “Один пояс — один шлях” у Китаї.