Однієї лише 5-ї статті Північноатлантичного договору недостатньо — у НАТО анонсують реформи (ВІДЕО)

Флаг НАТО. Фото: share.america.gov

20 тисяч військовослужбовців НАТО, а також Фінляндії та Швеції тренуються обороняти Норвегію на найбільших військових навчаннях НАТО цього року. Вони покликані посилити бойову готовність Збройних сил Альянсу. Крім того, розпочала роботу спеціальна група НАТО — ЄС зі стійкості та захисту критичної інфраструктури. В Альянсі анонсують багато реформ у галузі управління, зв’язку та розвідки, повідомляє FREEДОМ.

Туреччина ратифікує протокол про вступ до НАТО Фінляндії. Президент Реджеп Таїп Ердоган заявив, що країна вжила всіх конкретних заходів, необхідних для отримання членства в Альянсі. Туреччина, яка разом з Угорщиною довго ігнорувала питання вступу до Альянсу Фінляндії та Швеції, може ратифікувати заявку поки що лише після Гельсінкі у квітні. Голосування з того самого питання в парламенті Угорщини відбудеться наприкінці березня.

“На саміті НАТО в Мадриді в червні торік всі союзники ухвалили історичне рішення запросити Фінляндію і Швецію приєднатися до нашого Альянсу. Відтоді ми стали свідками найшвидшого процесу ратифікації в сучасній історії НАТО. У критичний момент для нашої безпеки, це зробить наш Альянс сильнішим і безпечнішим. Нещодавно я відвідав Туреччину і зустрівся з президентом Ердоганом. Президент і я домовилися скликати зустріч Туреччини, Фінляндії та Швеції у штаб-квартирі НАТО”, — повідомив генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Архітектура НАТО змінюється, а розв’язана Росією війна проти України показала, що “нервова система” — командування, управління, зв’язок, розвідка Альянсу — потребує подальшого розвитку. Актуальність таких систем тільки зростатиме в умовах геополітичної напруженості. Попри постійний розвиток колективних і національних спроможностей, НАТО потребує вдосконалення, щоб мати змогу протистояти поточним і майбутнім викликам, заявляють в Альянсі.

“І настав час усунути ці недоліки та вразливості. Оскільки члени НАТО єдині і є узгоджене бачення майбутнього. Але загрози очевидні та близькі. Політична прихильність висока. Промисловість готова, але, знову ж таки, необхідно довести справи до кінця, щоб усунути перешкоди і тертя і забезпечити правильні інвестиції”, — сказав заступник помічника генсека НАТО з оборонних інвестицій Скіп Девіс.

Удосконалення спостереження і розвідки — одна з головних цілей Альянсу в новому році. НАТО єдине — не раз заявляли країни-члени та керівництво Альянсу, але ця єдність має бути і в технологіях.

“Це функціональна сумісність, з чого все і почалося. Це змусити наших союзників бути на одній хвилі і мати спільне розуміння бойового простору, мати доступ до датчиків одне одного, мати доступ до розуміння одне одного. Я думаю, що є багато технологій, які висувають його на передній план. Ми бачимо, що деякі з них використовуються в Україні. Приватний сектор впроваджує супутникові зображення, супутникові радіочастотні датчики супутникового зв’язку. Вони мають бути частиною цієї архітектури. Ми збираємося використовувати все, що можемо на полі бою — чи то приватний сектор, чи то державний сектор”, — прокоментував виконавчий віцепрезидент Leonardo DRS Джон Бейлоні.

Сценарій повномасштабної війни Росії проти України показав, що однієї лише 5-ї статті Північноатлантичного договору, яка передбачає, що напад на одного учасника НАТО рівносильний нападу на весь Альянс, недостатньо.

“Одна річ, яка мене справді вразила, полягала в тому, що ми перебуваємо в ситуації, яка не є сценарієм п’ятої статті, який ми плануємо і готуємо для цих сценаріїв. Які ще сценарії нам слід планувати з точки зору НАТО? Тож, можливо, я ставлю запитання й іншим присутнім. І я думаю, що це те, чого бракує в нинішній системі, в поточному середовищі, і що це частина роздумів про те, як ми збираємося командувати та контролювати”, — сказала директорка програми модернізації та працевлаштування сил, RAND Project Air Force Шеріл Лінгель.

НАТО і ЄС працюють над стійкістю критичної інфраструктури Альянсу. Питання стало гострішим на тлі диверсій на газопроводі “Північний потік” і використання Росією енергетики як зброї. Спеціальна робоча група розпочинає свою діяльність у чотирьох секторах: енергетики, транспорту, цифрової інфраструктури та космосу.

Читайте також: “Мобілізувалися всі”: як війна Росії проти України вплинула на НАТО, оцінив експерт

Прямий ефір