Україна не має зупинок у треку відновлення справедливості, адже він базується на спільних з партнерами Києва цінностях. Україна повністю змінює підхід до розслідування воєнних злочинів. Чимало з того, що відбувається у цій царині, відбувається вперше в новітній історії. Про це сьогодні, 27 серпня, заявив на форумі “Україна 24. Незалежність” генеральний прокурор України Андрій Костін, передає FREEДОМ.
Він наголосив, що шлях до відновлення справедливості не може бути швидким, адже це не спринт, а марафон, але Україна рухається цим шляхом, не зупиняючись. Україна є першою країною, яка під час гарячою фази війни не лише документує воєнні злочини, а й розслідує їх та передає справи до судів.
“Станом на сьогодні ми зареєстрували більше ніж 136 тис. випадків военних злочинів, вчинених проти українців… Ми вже встановили 660 підозрюваних… 126 російських воєнних злочинців вже засуджені українськими судами. Ми не тільки переслідуємо виконавців рядових злочинів, ми також працюємо над встановленням командної відповідальності. Більше ніж 100 офіцерів збройних сил Росії притягаються нами у різних кримінальних провадженнях, навіть генерали”, — зауважив генпрокурор.
Він також нагадав, що днями про підозру було повідомлено пособнику Росії з іншої країни, а саме бригадному генералу Корпусу вартових ісламської революції (Іран).
Розслідуються екологічні злочини Росії проти України, вчинені під час війни.
Костін наголосив, що відновлення справедливості потребує міжнародної співпраці, саме тому такою важливою є ратифікація Україною Римського статуту, яка матиме великі позитивні наслідки на цьому треку. Адже до України були питання щодо того, що вона намагається створити новий механізм — спеціальний трибунал щодо розслідування злочину агресії, не приєднавшись до того, що вже існує.
“Україна є першою країною з часів Другої світової війни — після трибуналу у Нюрнбергзі та на Далекому Сході, — яка поставила перед міжнародним співтовариством питання про необхідність міжнародного переслідування за злочин агресії. Злочин агресії є головним, основним воєнним міжнародним злочином. Якщо б не було вчинено злочин агресії, то не було б 136 тис. вчинених воєнних злочинів… Ми маємо це створити. Цей трибунал має мати юрисдикцію переслідувати Путіна, в тому числі Путіна… Наша остання позиція, яку ми комунікуємо з країнами координаційної групи: трибунал як незалежний, міжнародний, судовий механізм має бути вільним у визначенні власної юрисдикції; ніхто не може політично обмежувати трибунал в тому, кого переслідувати”, — наголосив генеральний прокурор України.
Він зазначив: Україна має надію, що у співпраці з міжнародними партнерами Україна досягне цього результату, адже ця співпраця набирає обертів. Уже рік 16 прокурів з шістьох країн, включаючи спеціального прокурора Сполучених Штатів Америка, “вже працюють в Гаазі, в Євроюсті, в Міжнародному центрі щодо переслідування за злочин агресії”. Є також спільна слідча група, яка об’єднує представників різних країн. Окремі країни розпочинають власні розслідування російських злочинів.
“Минулого року вперше в історії Сполучених Штатів вони оголосили звинувачення у вчинені воєнних злочинів проросійськими формуваннями на території України. Цього року перші підозри у вчиненні воєнних злочинів, висунуті у результаті роботи спільної слідчої групи Євроюсту, оголосила Литва. І будуть ще підозри, які будуть пред’явлені іншими країнами, з якими ми активно співпрацюємо. Загалом 27 країн розпочали власні розслідування або збір доказів злочинів, вчинених в ході російської агресії. І ми робимо все, щоб таких країн ставало все більше. Я не можу зараз офіційно про це сказати, але одна з країн глобального Півдня має в найближчий час відкрити провадження щодо злочинів РФ в Україні”, — повідомив Андрій Костін.
Читайте також: Кожні 10 хвилин Росія вчиняє злочин проти України — факти та реакції (ВІДЕО)