У Другій світовій війні брало участь близько 80% населення Землі, тобто 61 держава. Військові дії відбувалися на території 40 з них. Ці історичні факти не заважають кремлівській пропаганді розповідати про те, що перемогу у Другій світовій війні здобула саме Росія. Місця іншим радянським республікам і країнам-союзникам у міфі про “велику перемогу” Росії немає. Москва намагається “приватизувати” перемогу над нацизмом, але їй не вдається це зробити, повідомляє FREEДОМ.
За різними оцінками, у Другій світовій війні загинуло близько 80 млн осіб — і військових, і цивільних. Це найсмертоносніша війна в історії людства. Тому день її закінчення для більшості людей у всьому світі — день жалоби і пам’яті. Але тільки не для росіян. Напередодні найскріпнішого свята федерацію накриває вірус “побєдобєсія”. Полиці магазинів ломляться від товарів, прикрашених георгіївськими стрічками, а дітей одягають у форму військовослужбовців червоної армії і навіть у костюми танків.
“Попри те, що і Радянський Союз, і сучасна Росія — це, в принципі, тоталітарні держави, в СРСР святкування дня перемоги було якось більш людяним, на відміну від “побєдобєсія”, на яке цей день перетворився в Росії. Навіть якщо порівняти радянський наратив “Лише б не було війни” і сучасний російський “Можемо повторити”, ми бачимо цю досить таки суттєву різницю”, — коментує військовий історик Василь Павлов.
Святкувати день перемоги в Союзі почали тільки в 60-х. Перші 20 років після закінчення війни 9 травня було звичайним робочим днем. Більшість романів, пісень і фільмів про війну з’явилася вже в епоху застою і пізніше, коли більша частина ветеранів, які знають правду про війну, вже пішла з життя. І чим далі від Другої світової, тим легше радянським, а потім і російським пропагандистам творити міф про “велику перемогу”.
“Росія, оскільки їй самій нема чим пишатися, вона нічого не досягла, нічого особливого або значного, вона ідеологічно нівелювала якісь спроби досягнень 90-х років та ідеологічно нічого не вигадала нового, ось вона і намагається таку перемогу світового масштабу собі привласнити. Звідси і береться ця проблема. Але в неї не виходить, тому що сама історія проти цього, а самі спроби привласнення мають огидний вигляд для будь-якої мислячої людини”, — каже голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
Попри розмах святкових заходів, багато росіян не знають елементарних історичних фактів про Другу світову. Війна для багатьох із них почалася не 1939 року, а 1941-го. Про те, що перші два роки світової війни СРСР і Німеччина були союзниками і з їхньої змови почався переділ Європи, знають одиниці. Росіянам навіюють, що перемогу у війні нібито здобула саме Росія, у кращому разі — Радянський Союз, але не антигітлерівська коаліція. Водночас внесок США, Франції, Великої Британії та ще десятків союзних держав був величезним.
“Якби не було протистоянь нацистам у Франції, в Африці, в Середземному морі, якби не було американської допомоги, якби Англія не воювала на морях із нацистами, то, фактично, Радянський Союз був би сам на сам із нацистами та їхніми союзниками. Усі ці країни також були змушені воювати в антигітлерівській коаліції. Якби не так, усі гітлерівські війська були б спрямовані на СРСР, і, самі розумієте, чим би це закінчилося”, — зазначив Дробович.
Парад скасування парадів — так підготовку Росії до 9 травня можна описати у 2023 році. Від святкових заходів, посилаючись на “ситуацію з безпекою”, відмовилися в багатьох регіонах РФ. І це стало черговим ударом для пропагандистської машини Кремля, вважають експерти.
“Це повністю розбиває всю концепцію, на якій базувалося, що сучасну Росію всі бояться, а в підсумку страх прийшов не в європейські затишні будиночки, а в російські халупи і російські мегаполіси. Відмова від військових парадів, відмова від тих наративів, які проголошувалися в цей день останні 10-15 років, призведе до того, що ідеологічна машина Москви почне давати пробуксовку за певними поняттями”, — висловив думку Павлов.
Намагаючись виправдати повномасштабне російське вторгнення до України в лютому 2022 року, кремлівська пропаганда звинувачує українців у нацизмі, тим самим намагаючись провести паралель із подіями 80-річної давності. Але обстріли мирних міст, вбивства цивільних, страти військовополонених, катування, примусова депортація, фільтраційні табори, зґвалтування, мародерство — злочини російської армії в Україні чітко дають зрозуміти, що будь-які подібні паралелі щонайменше є неспроможними.
Читайте також: Як від “Аби не було війни” в Росії прийшли до “Можемо повторити” — роз’яснення вченого
Нагадаємо, раніше провідний вчений Інституту політичних та етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса Владислав Гриневич розповів, що оцінка 9 травня в СРСР постійно змінювалася. Міф про “перемогу СРСР” розвивали для прославлення образу правителів. До приходу в СРСР до влади Брежнєва дата 9 травня не була помпезним святом.