Обвалення економіки РФ очікується з 2026 року — доводи Длігача

Ілюстративне фото: slovoidilo.ua

Під тиском санкцій російська економіка не може розвиватися. І якщо РФ не припинить розв’язану нею війну проти України, то з 2026 року обвалення її економіки неминуче. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів доктор економічних наук, професор Київського національного університету ім. Т. Шевченка, генеральний директор групи компаній Advanter Group Андрій Длігач.

Голова Центрального банку РФ Ельвіра Набіулліна заявляє про недопущення стагфляції. Водночас оцінки експертів свідчать уже про спад і депресивний стан російської економіки.

“За нашими оцінками, стагфляція вже де-факто йде. Є сигнали уповільнення економіки, хоч би як у РФ говорили про її відновлення. Ми бачимо, що авансування військових закупівель не дало необхідного ефекту. Санкції діють, що здорожує російський імпорт. Брак кадрів уже жорстко відчувається в багатьох сферах. Проблеми в нафтогазовій галузі (неможливість закуповувати зараз хімію, компоненти) будуть вести до подорожчання видобутку нафти, в деяких регіонах буде вимушено зупинятися видобуток. Також ми бачимо проблеми в логістиці, на транспорті, насамперед в авіа- і залізничних перевезеннях, оскільки ремонт і літаків, і локомотивів ускладнений у зв’язку з тим, що немає доступу до західних технологій, на яких було побудовано російське виробництво”, — перерахував Длігач.

Минулого року Мінфін РФ залучив із Фонду національного добробуту для підтримки економіки близько 3 трлн руб. Експерт упевнений, що у зв’язку з масою проблем цього року з фонду вилучать не заявлені 1,3 трлн рублів, а до 2 трлн, “тобто майже половину з ліквідних резервів, що залишилися”.

Посилюються санкції не тільки щодо РФ, а й щодо третіх країн, які з нею співпрацюють. Це також знижує взаємодію, дедалі менше можливості у Росії покривати недоліки коштом своїх закордонних партнерів.

“Хоч би як поліпшувалася ситуація у взаєморозрахунках РФ з Індією і Туреччиною, хоч би як зберігалася ситуація з Об’єднаними Арабськими Еміратами, але вторинні санкції все сильніше діють. Ми бачимо ситуацію і щодо торгівлі з Китаєм, яка йде точно не на користь Росії. А Китай, користуючись моментом, видавлює з Росії низькі ціни, і фактично будує ситуацію таким чином, що продає Росії свої товари дорожче, а купує у Росії дешевше, тим самим зміцнюючи юань”, — пояснив експерт.

У ситуації, що склалася, російським економістам і фінансистам, які прислуговують путінській владі, не залишається нічого іншого, як робити заспокійливі та обнадійливі публічні заяви, оскільки інакше у Росії давно б почався економічний хаос, упевнений Длігач.

До початку 2022 року Європейський Союз був ключовим торговельним партнером для Росії. Але потім із посиленням санкцій європейський ринок, як і американський, японський та інші ринки стали закриватися для Росії.

“Проте для Росії залишилася відкритою торгівля металами, агропродукцією, газом і нафтою в інших регіонах, і навіть опосередковано з Європейським Союзом. Наприклад, дизельне пальне з Індії, яке поставляється в ЄС, — це фактично російська нафта, перероблена в Індії. Але 14-м пакетом санкцій Європейського Союзу введено обмеження на тіньовий танкерний флот Росії”, — зазначив Длігач.

Також США посилили вторинні санкції щодо фінансових партнерів Росії — китайських, турецьких банків та інших країн.

“Думаю, що ця ситуація буде посилюватися і в напрямку Гонконгу, Об’єднаних Арабських Еміратів. Поки що ОАЕ і Гонконг допомагають частково обходити фінансові санкції Росії, але ситуація буде погіршуватися. Для Росії будуть ускладнюватися платежі, навіть попри те, що є тимчасові покращення платежів індійськими рупіями й Росія має можливість продавати Індії нафту навіть частково в доларах через ОАЕ. Але все це отримує щораз більше обмежень з боку США. Сподіваюся, рано чи пізно і FATF (міжурядова комісія з фінансового моніторингу, — ред.) визнає Росію країною-терористом, і тоді РФ втратить можливість не те що отримувати долари від експорту, а навіть отримувати рупії від Індії та юані від Китаю. І тоді дійсно російська економіка почне обвалюватися”, — вважає експерт.

Поки що в економіки РФ ще є запас міцності, “і, на жаль, ні Україні, ні міжнародним партнерам України не доводиться розраховувати на швидке економічне падіння Росії”.

“Це означає, що ми повинні бути готовими до довгого сценарію не тільки до кінця 2025 року, але навіть на 2026 рік. У 2026 році в Росії вже не буде ні Фонду національного добробуту (який обнулиться до кінця 2025 року), ні можливостей посилювати військово-промисловий комплекс (оскільки ми бачимо за результатами 2024 року, що на 80% проавансовані військові закупівлі не дали зростання економіки). Тобто не буде інструментів, які б дозволили Росії зберегти економіку під чинними санкціями та в умовах воєнного часу”, — спрогнозував спікер.

“Єдиний спосіб врятувати російську економіку і не дати можливість громадянам Росії опуститися до рівня виживання і тотальної бідності — це припинення війни, визнання Росією трагічної помилки у розв’язанні цієї війни, виплата репарації Україні. І тоді вже можна вести розмову про зняття санкцій і повернення РФ на світову арену. Але для цього Росії доведеться пройти шлях визнання поразки — військової, дипломатичної, економічної, та стати на шлях очищення, демократизації”, — резюмував Андрій Длігач.

Читайте також: Військова економіка Кремля: інфляцію, підвищення податків і ситуацію з російським бізнесом проаналізували експерти

Прямий ефір