Обвал експорту і проблеми з економікою: наслідки атак на російські нафтопереробні заводи в огляді експертів

Результат атаки дронів на Афіпський НПЗ у Краснодарському краї. Фото: t.me/bazabazon

Нафтопереробна галузь Російської Федерації перебуває під серйозною загрозою. За останній час атаки на російські нафтобази стали звичайним явищем.

У зв’язку з цим, прибуток Кремля від експорту російської нафти істотно скоротився, і якихось позитивних змін у цій сфері не видно.

Атаки на НПЗ ціною в 12 мільйонів тонн

25 січня в Туапсе на нафтопереробному заводі, який є єдиним на чорноморському узбережжі РФ, сталася велика пожежа. Атака на цей об’єкт у Краснодарському краї стала вже шостою за місяць.

Річна потужність підприємства “Роснефти” в Туапсе — 12 мільйонів тонн. У 2023 році на заводі переробили понад 9 мільйонів тонн сирої нафти. Але після масштабної пожежі виробництво зупинилося.

“12 мільйонів тонн на рік — це 240 тисяч барелів нафти на добу. Виникає цілком логічне запитання: куди подіти ці 240 тисяч барелів щодня, якщо Туапсинський завод стоїть? Якийсь час можна перебитися, заповнюючи ємності для зберігання. А коли вони переповняться? І що робити, якщо в такий самий спосіб буде виведено з ладу ще кілька нафтопереробних заводів”, — зазначив політичний аналітик Анатолій Несміян.

Раніше дронами був атакований порт Усть-Луга. Перед цим масштабна пожежа сталася на нафтобазі в Клинцях у Брянській області. Також були вражені Петербурзький нафтовий термінал і нафтобази в Орловській і Свердловській областях.

Як пише Bloomberg, морські поставки нафти з Росії впали до мінімуму. За даними агентства, за останній місяць з російських портів було відвантажено трохи більше 3 мільйонів барелів сировини на день, що на 50 тисяч барелів менше, ніж зазвичай.

Біля берегів Південної Кореї вже кілька тижнів стоять 14 танкерів із 10 мільйонами барелів сахалінської нафти, які мали поставити нафту в Індію. У Нью-Делі визнали, що скоротили обсяги імпорту російської сировини через санкції Заходу.

Крім цього, виникли складнощі з платежами, оскільки уряд Індії не хоче давати дозвіл на конвертацію рупії. А РФ, своєю чергою, відмовляється приймати індійську національну валюту.

Індія 2023 року була другим за значимістю покупцем російської нафти після Китаю. На думку аналітиків, цей ринок збуту для Росії частково втрачено.

А якщо атакам піддадуться термінали на Балтиці, Росія може втратити до 40% експорту нафти. На сьогодні Росія не має альтернативних шляхів вивезення таких обсягів нафти. І зупинка експорту з балтійських портів стане величезним шоком для російського нафтового ринку.

Читайте також: Нафтова галузь РФ зіткнулася з великими проблемами через війну проти України — подробиці (ВІДЕО)

Думки експертів

Про проблеми російської нафтогазової галузі у зв’язку з атакою дронів на нафтобази в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіли:

  • Олексій Оржель, голова Київського офісу Секретаріату Енергетичного співтовариства;
  • Геннадій Рябцев, експерт енергетичного ринку;
  • Андрій Закревський, експерт з питань енергетики.

ОЛЕКСІЙ ОРЖЕЛЬ: Контроль за імпортом технологій у РФ критично важливий

— Ми пам’ятаємо про те, як у жовтні Російська Федерація заробила на нафтодоларах більше, ніж за всі місяці, починаючи з великомасштабного вторгнення. А потім ціна падає, і російський бюджет намагаються збалансувати шляхом збільшення експортних поставок. Тобто в даному випадку на сьогоднішній момент це ще не природний процес.

Ми зараз дивимося, наскільки визначальним є контроль за виконанням антиросійських санкцій. Бо рівень ціни марки Urals у 60 доларів не завжди виконується. І як результат, доходи бюджету Росії вищі, ніж це було заплановано.

І навіть такий досить помітний фактор, як, наприклад, контроль за танкерами погано виконується. Тому саме контроль за імпортом технологій на російський ринок — це критично важливо.

Іран також має свою нафту, має свою промисловість, яка виживає в санкціях. Ми всі пам’ятаємо нафту в обмін на продовольство. І це також було досить серйозне обмеження.

Але Іран продовжує бути гравцем на ринку експорту нафти і нафтопродуктів. І не забуваємо про таких партнерів, як Китай, Індія, які мають інтерес в отриманні досить дешевої сировини. При цьому вони готові, напевно, в обмін на дешеву сировину надати свої технології.

І давайте говорити відверто: китайці вміють копіювати. Не хочу говорити слово “красти”, але копіювання технологій активно працює.

Тому тут треба апелювати до наших друзів і партнерів зі Сполучених Штатів Америки та Європейського Союзу.

ГЕННАДІЙ РЯБЦЕВ: Реальні збитки Росії від санкцій проти нафтогазового комплексу — 20 млрд доларів

— Що стосується економічних санкцій і всього, що з цим пов’язано, їхній обсяг і їхній ефект поки що недостатній для того, щоб скоротити доходи РФ настільки, щоб у неї стало не вистачати коштів на фінансування війни в Україні. Адже є величезна кількість інших джерел.

Наприклад, житлово-комунальне господарство. Тобто можна качати гроші ще з багатьох джерел, не тільки від нафти і газу.

Але попри всю недостатню ефективність санкцій, попри те, що більшість українських безпілотників, які йдуть на російську територію, збиваються, ми бачимо цілком реальні результати.

Якщо говорити про санкції, то ми бачимо чіткий мінус у 20 мільярдів доларів нафтогазових доходів. Причому ці 20 мільярдів — це реальні збитки РФ від усіх санкцій проти нафтогазового комплексу.

Більшою мірою ми можемо стежити за цінами і за фактором того, як працює обмеження з продажу. Тому що, наприклад, у жовтні були доходи навіть вищі — тоді Російська Федерація заробила на нафтодоларах більше, ніж за всі місяці, починаючи з великомасштабного вторгнення. А потім ціна падає, російський уряд намагається збалансувати держбюджет шляхом збільшення експортних поставок.

Ми можемо також констатувати, що удари по нафтопереробних підприємствах у Туапсе і Новоросійську завдали величезної шкоди російській галузі. Там є два дуже важливих термінали, в результаті зупиняється експорт нафти, і, відповідно, знижується рівень видобутку.

Не забуваємо ще про фактор наявності обладнання в нафтопроводах. Там транспортна автоматика власного виробництва, наскільки мені відомо, також дуже обмежена. І в разі якісної роботи санкцій, Росія не зможе доставити, перевалити і продати газ на експорт. Тому тут є комплексні чинники, і треба дійсно бити по найболючішому місцю РФ.

АНДРІЙ ЗАКРЕВСЬКИЙ: У Росії не знають, що навесні робити з бензином

— Насправді, як було торік завдано удару, так він і залишився завданим, і все спрацювало. Але одна справа, коли обмеження на нафту в розмірі 60 доларів за барель запроваджують у той момент, коли є дуже висока волатильність, і є коридор у провідної марки Brent.

А інша справа, коли ця волатильність потихеньку зникає. Тобто коли ціни перестають скакати від 70 до 90 доларів, а потім ще крутіше.

Така російська суміш як Sokol — це хороша нафта, легка, краща, ніж Urals. У світі є більше нафтопереробних заводів, які вміють переробляти таку суміш. А є ще поруч східносибірська суміш нафти, так її ще набагато більше заводів переробляють, але це краща нафта.

І от давайте проведемо таку аналітику на початок 2024 року. По-перше, санкції спрацювали, і минулого року Європа відмовилася від нафти, ми це почули.

Але при цьому ми чуємо такі цифри, що на цілих 40% збільшився експорт, наприклад, в Індію. Але потрібно розуміти, що база експорту в Індію була маленькою. Одна справа, коли в тебе щось збільшується або зменшується від 100 мільйонів тонн. Або як з Євросоюзом — Росія переробляла спеціально для єврозони 140 мільйонів тонн нафти, а тут зменшилося у тебе в десятки разів.

Але коли ти експортував пару мільйонів тонн нафти, тобто прибуток збільшувався на 40%, то це зовсім інші цифри. Якщо говорити про той самий Китай, то згідно зі статистикою Міжнародного енергетичного агентства, у структурі китайських поставок як було від 14 до 16% поставок нафти з Росії, так і залишилося.

А що ж у Росії в цей же момент відбувається? А в Росії в цей момент санкції призвели до того, що в усій східній частині Російської Федерації — там, де був експорт на Європу, – найбільші нафтопроводи і нафтопереробні заводи раптом різко і несподівано почали ламатися.

Я нагадаю, що нафтогазові технології були ще в першому пакеті санкцій.  Зараз завдяки діям ЗСУ, нашим дронам, завдяки санкціям, які були введені ще два роки тому, чотири нафтопереробні заводи в Росії зараз зупинилися. У зв’язку з цим чиновники не знають, що робити навесні з бензином у Росії.

https://www.youtube.com/watch?v=NoGUI98Cqxw

Читайте також: Доходи від продажу нафтопродуктів скоротилися, адже європейський ринок для РФ був пріоритетним, — Бужан

Прямий ефір