“Обстріли не припиняються”: як відбувається евакуація цивільного населення з прифронтових сіл Харківщини (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Понад 7 тис. осіб уже змогли вивезти з прикордонних із Росією районів Харківської області. Поліція, рятувальники, волонтери, ризикуючи життям, забирають з-під обстрілу всіх, хто вирішив переїхати в безпечніші місця, повідомляє FREEДОМ.

П’ятий день як росіяни почали новий наступ на північні райони Харківської області. Люди масово тікають від війни з Вовчанська, Липців, Циркунівської та Дергачівської громад. Остання напряму межує з Росією. Життя людей у прифронтових селищах, так само, як і 2022 року, коли почалося повномасштабне вторгнення РФ в Україну, у великій небезпеці.

“Ми відвідали села Великі та Малі Проходи з метою евакуації цивільного населення. Там обстріли не припиняються ні на мить. Селище Проходи межує із селищем Липці, де відбуваються безпосередньо бойові дії”, — розповів начальник сектору взаємодії з громадами Дергачівського відділу поліції Артем Мамедов.

У підпорядкуванні Мамедова — 18 осіб. Разом із ними він щодня виїжджає в рейди з евакуації населення. Дорога, що веде до Великих Проходів, уся розбита, у деяких місцях нічого не видно через нещодавні обстріли, там, де це можливо, поліцейський збільшує швидкість, щоб не потрапити під обстріл.

Олексій Сухарєв — один із 20 жителів, що залишилися у Великих Проходах. До пенсіонера офіцери приїжджали неодноразово. Вмовляли евакуюватися, адже все навколо гримить і вибухає, але чоловік щоразу відмовляється. Причина — кури, кролики, город, який не хочеться кидати.

“Ну як мені кидати господарство? Розвернутися і поїхати? Як? Мені навіть собаку шкода, не те що господарство!”, — сказав чоловік.

Не виїхав Олексій і зараз. Але поліція не втрачає надії, Мамедов упевнений, що йому вдасться вивезти звідси більшу частину людей, напередодні його екіпажі евакуювали сімох мешканців Великих Проходів, які також не погоджувалися виїжджати, але потім передумали й зателефонували на 102.

Малі Проходи розташовані за кілометр від Липців. Тут чітко чути звуки пострілів артилерії противника. Будинок, куди прямує Мамедов, днями потрапив під обстріл, обірвані дроти, поруч воронка. Попри це, літня пара, жінка та її маломобільний чоловік, відмовляються виїжджати.

Віра Василівна Крапівіна зізнається, що не спить уже тиждень через сильні обстріли, всі її сусіди по вулиці виїхали, вони залишилися самі. У чоловіка серйозне психічне захворювання і вона не хоче нікого обтяжувати.

“Ну куди я буду бігти? Від бога нікуди не втечеш. Що бог дасть, що мені там написано зверху, те й буде”, — сказала жінка.

До війни населення Великих і Малих Проходів становило приблизно тисячу осіб, каже Мамедов. Зараз залишилося кілька десятків літніх людей, які відмовляються від евакуації. Але їх не кидають, і щодня різними способами пропонують виїхати в безпечні місця.

“Три шляхи евакуації: номер телефону “гарячої лінії” волонтерів, номер телефону — 102, і номер телефону місцевої влади, люди звертаються цілодобово: немає з цим жодних питань і проблем”, — наголосив Мамедов.

У Дергачівській громаді працює гуманітарний штаб, куди привозять усіх евакуйованих, і далі в них є вибір — залишатися там чи їхати далі. Більшість виїхали самостійно, каже начальник адміністрації В’ячеслав Задоренко, у прифронтових населених пунктах сімей із дітьми практично не залишилося. Доросле населення влада разом із волонтерами, поліцією та рятувальниками просить покинути прифронтові села та селища, бо ситуація на лінії фронту може змінитися будь-якої хвилини.

За даними В’ячеслава Задоренка, у прифронтових селах Дергачівської громади ще залишаються жити трохи понад тисячі осіб.

Читайте також: Попри обстріли РФ: як жителі Харкова допомагають переселенцям із Вовчанської громади (ВІДЕО)

Прямий ефір