Обстановка в Грузії після парламентських виборів: протестні сили презентували свій план (ВІДЕО)

Акція протесту в Грузії. Скріншот відео: ASTRA

У Тбілісі грузинська опозиція провела другу масштабну акцію протесту проти підсумків парламентських виборів 26 жовтня. Лідери опозиції та їхні прибічники пройшли маршем до парламенту Грузії. Загалом, за різними оцінками, в акції взяли участь кілька тисяч маніфестантів. Опозиціонери повторили свої обіцянки: не входити до парламенту, вимагати розслідування фальсифікацій і перевиборів, а також невизнання виборів міжнародною спільнотою, інформує FREEДОМ.

Відтоді, як у країні закінчилися парламентські вибори, у Тбілісі не припиняються протести. Викликані вони масовими фальсифікаціями на користь правлячої партії.

Метою “Грузинської мрії” було набрати достатньо голосів, щоб сформувати конституційну більшість. В її планах було заборонити низку найбільших опозиційних партій. Влада пояснювала це нібито “наведенням ладу” в країні і недопущенням, як вони кажуть, “українського сценарію”. Для досягнення своїх цілей партія влади використовувала адміністративний ресурс на повну.

“Наша команда Європейського парламенту стала свідком високої напруженості, плутанини та хаосу на деяких дільницях: в одному випадку — вкидання бюлетенів, фізичного нападу на спостерігачів, які намагалися повідомити про порушення, вилучення спостерігачів і представників ЗМІ з виборчих дільниць, розірвання скарг спостерігачів, залякування виборців усередині та за межами виборчих дільниць. Ми підтримуємо постійну прихильність грузинського народу до демократії, суверенітету і свободи країни, ми висловлюємо глибоке занепокоєння відкатом від демократії в Грузії. Проведення тільки цих виборів, на жаль, є тому підтвердженням”, — заявив глава делегації Європейського парламенту Антоніо Лопес-Істуріс Вайт.

Але набрати конституційну більшість “Грузинській мрії” все одно не вдалося. Згідно з офіційними результатами, партія влади змогла набрати лише 54%, що все одно значно випереджає показники опозиційних сил. 4 листопада на мітингу об’єднаної опозиції протестні сили презентували свій план протидії “Грузинській мрії”.

“Нам потрібно донести, показати та пояснити маніпуляції, фальсифікації, той російський план війни, який здійснив цей уряд. Це один напрямок… Другий полягає в тому, що демократичний, цивілізований світ не повинен визнавати результати виборів, які публікує Центральна виборча комісія… Третій наш ключовий аспект — це протистояння, громадянська активність, бути на вулиці, не тільки на Руставелі, а й скрізь, де ми можемо зібратися та донести наш голос один до одного”, — заявив член партії “Сильна Грузія” Леван Цуцкірідзе на мітингу 4 листопада.

Водночас у “Грузинській мрії” заявляють про те, що виборчий процес був нібито повністю легітимний, а опозиція просто не може прийняти свою поразку. Зі спірною перемогою на виборах “Грузинську мрію” привітали Вірменія, Туреччина, Китай, Азербайджан та Угорщина. У ЄС заявили, що Будапешт не виступав від імені всього Європейського Союзу, а Канада та Швеція заявили про перегляд відносин із Грузією.

Експерти стверджують, що курс нинішньої влади занурює країну у все більшу міжнародну ізоляцію.

“Це не просто там парламентські вибори, це ситуація, коли якщо нинішня влада утримується й залишається правити країною, то на найближчі роки — я не знаю скільки, поки в Росії, напевно, не зміниться режим — Грузія фактично віддаляється, відмовляється від євроатлантичної інтеграції, від усіх тих намірів, бажань, мрій, які були в грузинського народу десятиліттями”, — сказав громадський діяч, директор Фонду “Вільна Росія” на Південному Кавказі Єгор Куроптєв.

Попри це, в “Грузинській мрії” продовжують стверджувати, що країна нібито націлена на шлях до ЄС. Утім, у партії відмовилися скасовувати закони про “іноагентів” та про заборону пропаганди ЛГБТК+, які спричинили хвилю протестів, і через які Брюссель фактично заморозив шлях Грузії до ЄС.

Читайте також: Народ Грузії змінюватиме майбутнє країни шляхом масових протестів — подробиці від Шашкіна

Нагадаємо, вибори до парламенту Грузії відбулися 26 жовтня. Під час голосування фіксували порушення виборчого процесу, окрім того — масові вкидання бюлетенів, видачу кількох бюлетенів одній людині, а також сутички на виборчих дільницях. За даними ЦВК, провладна партія “Грузинська мрія” отримала 54% голосів. Зі свого боку президентка Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція відмовилися визнавати ці результати.

Прямий ефір