Ракети ATACMS, які США передали Україні, можуть значно послабити російську оборону, впевнені експерти. Вертольоти РФ доведеться перебазувати далі від лінії фронту і батареї ракет класу “земля-повітря” — тримати на відстані. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що Сполучені Штати постачатимуть ці ракети на постійній основі. Такий результат домовленостей президентів Зеленського та Байдена, інформує FREEДОМ.
Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Київ, запитуючи військову допомогу в партнерів, особливо наголошував на важливості поставок армійських тактичних ракетних систем ATACMS.
17 жовтня по аеродрому в тимчасово окупованому російською армією Бердянську Запорізької області Збройні сили України завдали удару ракетами ATACMS. Результативною була атака і по аеродрому в окупованому Росією Луганську. Згодом російське командування наказало вивести вцілілу техніку із зони ураження — подалі в тил.
“Це стосується також тих крилатих ракет, які ми отримали. Ми бачили в Криму наслідки, так сталося і з російським флотом, який відійшов на бази Новоросійська. Тому, якщо в Україні з’являються засоби, які можуть дістати противника на ту чи іншу глибину, відповідно, він буде на це реагувати”, — зазначив речник Командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Постачання високоточних ракет великої дальності Storm Shadow і SCALP-EG від Великої Британії та Франції, ATACMS від США дали змогу Україні завдавати ударів по раніше захищених російських цілях. Експерти виділяють високу ефективність американської далекобійної зброї.
“Ракета ATACMS має дуже високу швидкість, близько півтора кілометра на секунду, летить за аеробалістичною траєкторією, тобто навісною траєкторією, фактично вертикально вниз падає. Її дуже складно виявити і є трохи комплексів російських, які здатні це зробити. Але ще дуже важливо, щоб цей комплекс перебував у бойовій готовності на цей період часу”, — пояснив військовий експерт, капітан 1-го рангу запасу Андрій Риженко.
Реакція Москви на успішні атаки ЗСУ на тимчасово-окупованих російською армією територіях зводиться до замовчування реальних масштабів втрат.
“Нічого дивного в цьому немає. У ворога вже понад 300 тис. втрат, щонайменше, не рахуючи поранених, інвалідів, а він (Путін — ред.) каже, мовляв, у нас усе добре, усе за планом. Тому коли в нього там знищили 24 вертольоти, каже — все нормально, а це 1,5-річний обсяг випуску вертольотів взагалі всієї російської промисловості. Все нормально, все за планом, бійцю не боляче, бійцю — приємно, це з цієї серії”, — сказав авіаційний експерт Костянтин Криволап.
30 жовтня Україна вперше завдала удару по військових об’єктах РФ в окупованому Криму ракетами ATACMS. Українські військові повідомили про успішне ураження стратегічного об’єкта ворожої системи ППО. На думку головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, Крим для Путіна залишається сакральним місцем.
“Це стрижень його проєкту відновлення імперії, і його легітимність ґрунтується на поверненні його в Росію… Він повинен знати, що це частина України і що там триває війна”, — сказав Валерій Залужний в інтерв’ю виданню The Economist.
Група конгресменів-республіканців закликала президента США Джо Байдена передати Україні ракети більшої дальності. У своєму листі американські законодавці заявили, що Україна запросила ATACMS великої дальності і вже довела здатність використовувати їх відповідально.
Читайте також: Ракети ATACMS допоможуть Силам оборони України остаточно вигнати Чорноморський флот РФ із Криму, — Рябих