Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець вимагає від Росії надати списки українських військовополонених, яких Москва готова повернути. Нещодавно уповноважений з прав людини в Росії Москалькова і представник МЗС федерації Захарова сказали, що Київ нібито не хоче працювати над обмінами. Український омбудсмен заявив, що це не відповідає дійсності, і що Україна завжди готова до обміну військовополоненими, інформує FREEДОМ.
19 жовтня в межах чергового обміну полоненими Україна повернула 95 військовослужбовців — 69 солдатів і сержантів, а також 26 офіцерів. Обмін відбувся за посередництва Об’єднаних Арабських Еміратів.
Це був 58-й обмін полоненими від початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну. Загалом із РФ вдалося повернути 3 767 осіб. Але ще понад 14 тисяч українців, цивільних і військовослужбовців, утримує в полоні країна-агресор.
За інформацією міністра закордонних справ України Андрія Сибіги, майже 20 тисяч українських дітей російські окупанти насильно депортували до Росії. Поки що вдалося повернути лише 860 маленьких українців.
“Ми чекаємо нових ідей, нових підходів, нових посередників, які допоможуть нам повертати українських дітей, цивільних заручників і військовополонених. У нас є зараз нові пропозиції від партнерів, які прискорять процес повернення наших громадян із російського полону”, — повідомив Лубінець в ефірі телемарафону “Єдині новини”.
Активну участь у поверненні українців, утримуваних Росією, беруть партнери Києва. Катар допомагає повертати дітей, а Об’єднані Арабські Емірати — військовополонених. 31 жовтня в Монреалі в межах Конференції з питань гуманітарного виміру формули миру, представники понад 45 країн підписали зобов’язання повернути в Україну всіх захоплених Росією українців.
Москва прагне максимально ускладнити процес розшуку, верифікації та повернення українських громадян. Уповноважений Верховної Ради України з прав людини запросив у Росії списки всіх українських військовополонених, які підлягають обміну.
“Нещодавно російська сторона заявила про те, що Україна “не дає згоди”, щоб забрати своїх військовополонених. Саме тому звертаюся до уповноваженого з прав людини в РФ, щоб ці списки з громадянами України були мені надані! Адже Україна завжди готова приймати всі списки всіх наших громадян. Ми завжди готові до проведення обмінів військовополоненими! Ми дотримуємося Женевських конвенцій і міжнародного гуманітарного права! Зазвичай же гальмує ці процеси РФ. І використовує це як спосіб впливу на українське суспільство”, — акцентував Лубінець.
Під час міністерської конференції в Монреалі міністерка закордонних справ Канади Мелані Жолі повідомила, що країни домовилися координувати зусилля зі збору інформації про утримуваних у Росії українців і розробити безпечні шляхи для їхнього повернення.
“Треба дати всьому світу зрозуміти, що діти не повинні бути в Росії, цих дітей необхідно повернути. Їх не повинні незаконно там утримувати. Вони мають повернутися туди, де вони раніше жили. Так само і військовополонені. Їх не можна катувати, над ними не можна знущатися. Це наша головна мета”, — заявила Жолі.
Катар, Південно-Африканську Республіку і Ватикан уповноважили вести переговори з Росією про повернення українських дітей. Катар і Литва забезпечать їхній транзит. А Об’єднані Арабські Емірати продовжать виконувати роль посередника в переговорах щодо обміну військовополоненими.
Читайте також: У Європарламенті закликали Росію припинити катування українських полонених
Нагадаємо, раніше уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець відвідав Катар, де отримав списки зниклих безвісти українських військовослужбовців.