Ізраїль вразив зенітно-ракетний комплекс (ЗРК) С-300 біля іранського ядерного об’єкта в Ісфагані. Про це пише The New York Times. Журналісти посилаються на аналіз супутникових знімків. Іранські державні ЗМІ підтвердили роботу протиповітряної оборони над Ісфаганом, але уряд Ірану факт ракетного обстрілу заперечує, повідомляє FREEДОМ.
Радіолокаційна станція ЗРК С-300 використовується для виявлення цілей. Ці системи ППО захищають Ісфаганський центр ядерних технологій. Як заявили на умовах анонімності іранські чиновники, зенітна система була вражена. Їхні слова підтверджують супутникові знімки, які проаналізували журналісти The New York Times. Раніше високопоставлений чиновник США повідомив американському телеканалу ABC, що Ізраїль випустив по Ісфагану три ракети. Там розташовані чотири дослідницькі ядерні комплекси та центр виробництва зброї, зокрема ракет середньої дальності та “Шахедів”. Іранські ЗМІ заявили, що об’єкти ядерної інфраструктури не постраждали. Про відсутність пошкоджень на ядерних об’єктах повідомило й МАГАТЕ.
“Ізраїльська зброя пошкодила іранські системи ППО, не будучи виявленою. Удар був розрахований на те, щоб дати зрозуміти Ірану, що Ізраїль може обійти іранські системи оборони та паралізувати їх, використовуючи лише малу частину вогневої потужності”, — пише The New York Times.
В уряді Ірану вранці 19 квітня повідомили, що жодної ракетної атаки не було. Офіційний представник Іранського космічного агентства Хосейн Даліріан сказав, що кілька безпілотних літальних апаратів були “успішно збиті” силами ППО.
“Наразі повідомлень про ракетну атаку немає”, — написав він у соцмережі Х.
Обмін повітряними ударами між Ізраїлем та Іраном, на думку аналітиків, вийшов на наступний етап прямої конфронтації, попри заклики до деескалації з боку країн “Великої сімки”. (G7).
“Можливість того, що Іран прорветься і стане державою, що володіє ядерною зброєю, тепер повністю повернулася на сцену. Не в останню чергу тому, що послідовність подій, які ми спостерігали останніми місяцями, ясно показує, що з подібними подіями будуть пов’язані величезні небезпеки: проксі-атаки, терористичні атаки та інші конфлікти, що відбуваються під ядерною парасолькою”, — прокоментував ситуацію виданню Euronews експерт Німецького фонду Маршалла Іан Лессер.
Міністри закордонних справ країн G7 закликали Іран та Ізраїль утриматися від будь-яких дій, здатних посилити напруженість на Близькому Сході. “Велика сімка” єдина в заклику до деескалації між Іраном та Ізраїлем, наголосив держсекретар США Ентоні Блінкен.
“Ви бачили, як Ізраїль зазнав безпрецедентної атаки. Але ми зосередилися на тому, щоб переконатися, що Ізраїль може ефективно захищатися, а також на деескалації напруженості та запобіганні конфлікту. І це залишається в центрі нашої уваги”, — звернув він увагу.
“Я відразу ж хотів, щоб уся “Велика сімка” дала чіткий сигнал. Політична мета G7 — деескалація. Ми працювали, працюємо і продовжуватимемо працювати, щоби бути активними гравцями у справі деескалації на всьому Близькому Сході”, — зазначив міністр закордонних справ Італії Антоніо Таяні.
Прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак заявив, що не спекулюватиме на темі удару, й зазначив, що Ізраїль має уникати значної ескалації, здійснюючи своє право на самооборону. А голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн закликала всі сторони утриматися від подальших бойових дій.
Читайте також: Іран став некерованим — думка
Нагадаємо, 19 квітня Ізраїль завдав удару у відповідь по Ірану. Про це повідомив ABC News високопоставлений американський чиновник. Іранські державні ЗМІ з посиланням на офіційних осіб Ірану підтвердили роботу протиповітряної оборони над містом Ісфаган.