Обмеження прав людини в Україні під час воєнного стану: на важливі моменти звернула увагу Кравчук

Євгенія Кравчук. Фото: uatv.ua

Стаття 15 Європейської конвенції з прав людини передбачає запровадження обмежень прав у разі війни або надзвичайних обставин, які загрожують життю нації. Україна подала до Ради Європи повідомлення про застосування цієї статті в Україні у зв’язку з повномасштабним вторгненням Росії. Після припинення воєнного стану в країні обмеження буде знято. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявила народна депутатка України, членкиня української делегації в ПАРЄ Євгенія Кравчук.

Вона пояснила застосування деяких обмежень прав людини в умовах воєнного стану.

“Комендантська година обмежує свободу пересування. Можливо, хтось, наприклад, захоче подати до суду про те, що о 2-й годині ночі його зупинили й оштрафували за те, що він порушує комендантську годину, а насправді в людини є право на вільне пересування. Ось щоб не було таких безглуздих випадків, ми одразу говоримо, що в нас діє воєнний стан”, — сказала Кравчук.

Те ж саме, за її словами, стосується й інших випадків, наприклад, перевірки автомобілів на блокопостах.

“Що стосується майна, то було дуже багато повідомлень, що зараз будуть забирати машини. Але йдеться про те, що, наприклад, коли йде наступ і потрібно зупинити просування, можуть використовуватися, зокрема, приватна або комунальна техніка”, — зауважила народна депутатка.

Вона звернула увагу, що Україна зараз не може гарантувати виконання прав людини на окупованих Росією територіях.

“У цих обмеженнях також ми записали, що, на жаль, Україна не може захистити своїх громадян на окупованих територіях, і якщо їхні права там будуть порушені, то це відповідальність окупанта”, — додала Кравчук.

Також, за словами народної депутатки, під час воєнного стану в країні не можуть проводитися різноманітні мітинги та демонстрації за участю великої кількості людей.

“Їх не можна проводити, тому що люди можуть стати мішенню під час ракетного обстрілу. Будь-який масовий захід, якщо він відбувається не в укритті, завжди несе ризик. І плюс гібридна війна. Я впевнена, що ФСБ хотіла б провести якийсь мітинг проти “нелегітимного” Зеленського і показати картинку — дивіться, що відбувається. Тобто це зрозуміле обмеження під час воєнного стану, як зрозуміло і те, чому не може бути реалізовано право вільного вибору під час повномасштабної війни”, — зазначила вона.

Читайте також: Права людини частково обмежили в Україні через війну — пояснення Мережка

Нагадаємо, у Європейській комісії впевнені, що влада України не буде навмисне порушувати права своїх громадян, розуміє, в яких умовах працюють українські партнери, і довіряє їм. Про це 29 квітня під час брифінгу в Єврокомісії заявив представник зовнішньополітичної служби ЄС Петер Стано, коментуючи оновлення інформації про відступлення від зобов’язань за Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод (у зв’язку з російським вторгненням), яку українська влада надала Раді Європи.

Прямий ефір