Схоже, у Європейському Союзі знайшли спосіб, як обходити вето Угорщини на важливі рішення. Глава європейської дипломатії назвав цей спосіб “конструктивною стриманістю”, коли під час підсумкових голосувань, під тиском інших членів ЄС, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан залишає зал голосування, не використовуючи своє право вето, але й не голосуючи “за”. Такий підхід зіграв вирішальну роль в ухваленні рішення про старт перемовин з Україною щодо членства в Євросоюзі і може зіграти свою роль під час майбутнього рішення про перегляд європейського бюджету для того, щоб виділити 50 млрд євро на економіку України на наступні 4 роки. Проте Угорщина не може зупинити, але сповільнює багато важливих рішень і не тільки щодо України. Найчастіше такі вето відповідають інтересам Росії, як прямим військовим — блокування військової допомоги, так і політичним — створення політичного хаосу. Європейська дипломатія знайшла спосіб працювати з Орбаном, повідомляє FREEДОМ.
Один з основних принципів Євросоюзу — одностайність. Для ухвалення ключових рішень необхідний консенсус усіх 27 країн-членів. Досягти його завжди було нелегким завданням. Але в умовах повномасштабного російського вторгнення до України та агресії РФ проти ЄС, необхідність ухвалення швидких рішень зросла.
Однією із загроз для нормальної роботи ЄС стала позиція прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який не просто вимагає розумних дебатів, а відверто до останнього блокує ухвалення необхідних рішень. Так, як це було на останній Європейській раді, коли він не хотів схвалювати старт перемовин щодо вступу України до Євросоюзу.
“Розширення — це не теоретичне питання. Розширення — це юридично розписаний процес, заснований на заслугах, який має умови. Ми розробили 7 умов і навіть за оцінкою Європейської комісії 3 з 7 не виконані, тому немає підстав вести перемовини про членство України зараз”, — заявляв Орбан.
На перший погляд, може здатися, що це Угорщина займає принципову позицію, але факти цьому суперечать. Адже за висновками Єврокомісії, в сумі Україна виконала понад 90% рекомендацій, необхідних для старту процесу вступу, і продемонструвала прогрес, що вражає.
“Усі важливі реформи були проведені Україною, і лідери Євросоюзу мають ухвалити важливе рішення”, — повідомив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель.
Від самого початку повномасштабного вторгнення РФ до України позиція Орбана практично з усіх питань йде врозріз із позицією інших лідерів. Останнім часом кожне засідання Європейської ради супроводжується спробами вмовити Орбана підтримати те чи інше рішення. Цього разу з прем’єром Угорщини спеціально, окремо зустрічалися канцлер Німеччини Олаф Шольц, президент Франції Еммануель Макрон і президент Євроради Шарль Мішель. У підсумку під час ухвалення ключового рішення його вмовили покинути зал і не використовувати своє право вето.
“Він не проголосував за щось інше. Його не було в кімнаті в цій частині зустрічі”, — сказав прем’єр-міністр Ірландії Лео Варадкар.
“У певний момент його вмовили покинути кімнату, щоб ми могли ухвалити рішення на підставі консенсусу”, — розповів прем’єр-міністр Люксембургу Люк Фріден.
Так було досягнуто консенсусу, який передбачає, що всі країни не виступають проти, а не те, що вони обов’язково мають проголосувати “за”.
“Це не має значення, тому що єдине, що має значення, це чи використовуєте ви право вето, чи не використовуєте. Я бачу, що право вето не було використане, і було абсолютно зрозуміло, яке рішення буде ухвалено. Так що, чесно кажучи, я б не думав про те, хто і де сидів”, — пояснив прем’єр-міністр Бельгії Александр де Кроо.
Прем’єр-міністр Угорщини любить говорити про захист інтересів Євросоюзу та Угорщини, але, як правило, завжди змінює свою позицію після отримання додаткових фінансів з бюджету ЄС.
“По-перше, краще отримати пізно, ніж ніколи. По-друге, ми тут не для того, щоб робити бізнес. Це не про вигідну угоду. Ми представляємо підходи і принципи”, — заявив Орбан.
Так було і цього разу. Напередодні зустрічі лідерів країн-членів ЄС Єврокомісія схвалила старт процесу розморожування понад 10 млрд євро, призначених для Угорщини, які були заморожені через проблеми з верховенством права в цій країні. Медіа називають таку позицію “шантажем”, тоді як європосадовці віддають перевагу більш нейтральним оцінкам. Хоча голосування щодо початку перемовин про членство в ЄС для України вивело з рівноваги навіть найстійкіших європейських політиків.
“Якщо ти вирішив, і ти погодився з цим рішенням, що 27 членів у кімнаті зробили, то тобі не варто потім казати, що в тебе інша думка про це. Або, якщо ти частина рішення, ти погоджуєшся з рішенням, після всього ти просто маєш тримати рот закритим… Мені не варто було цього говорити”, — прокоментував прем’єр-міністр Бельгії.
“Прем’єр-міністру Орбану має бути соромно за свої дії — блокування допомоги Україні, яка щодня захищає європейську демократію на полі бою. Такий підхід неприпустимий на рівні ЄС. Ми не потерпимо жодного шантажу”, — запевнив представник групи Європейської народної партії з питань бюджету, член Європарламенту Хосе Мануель Фернандес в інтерв’ю сайту ЄНП.
Керівництво Угорщини — єдине в Європі, яке зберегло постійні контакти з Москвою. Під час своєї останньої “прямої лінії” президент Росії Володимир Путін згадував Орбана, як лідера, який нібито бореться за права своєї країни, але перебуває під постійним тиском європейської бюрократії. Самі європейські бюрократи вважають, що Угорщину ніхто насильно в Євросоюзі не утримує.
“У будь-якому разі, ніхто не зобов’язує Угорщину бути членом Європейського Союзу. Це вільний вибір”, — зазначив Боррель.
Позиція Орбана збігається з позицією Москви не тільки в питаннях України.
“Єдиний спосіб, у який я можу тлумачити позицію Угорщини, не тільки щодо України, а й щодо багатьох інших питань, що вони проти Європи і всього, що Європа підтримує”, — сказав міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс.
Таке враження, що керівництво цієї країни завжди діє в унісон з Росією і захищає її інтереси всередині Євросоюзу. Так було і в питаннях транспортування газу через територію Болгарії.
“Угорщина надіслала офіційне, хоча й низькорівневе повідомлення, що, якщо ми не скасовуємо плату за газ, вони накладуть вето на Шенген”, — розповів прем’єр-міністр Болгарії Ніколай Денков у коментарі Euroactive.
Читайте також: У ЄС обладнають кав’ярню для Орбана — деталі від Борреля
Нагадаємо, офіційно почалися перемовини про вступ України до Європейського Союзу. Рішення затвердили на саміті ЄС. Водночас домогтися позитивного результату про виділення Києву 50 млрд євро економічної допомоги не вдалося. Як повідомив голова Європейської ради Шарль Мішель, проти виступила Угорщина. Будапешт ветував перегляд бюджету ЄС.