Обговорюються три варіанти трибуналу для російських воєнних злочинців — подробиці від посла з особливих доручень МЗС України

Ілюстративне фото: pixabay.com

Україна з партнерами обговорюють три моделі міжнародного трибуналу для російських воєнних злочинців. Про це сьогодні, 9 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів посол з особливих доручень МЗС України Антон Кориневич.

Питання обговорюється на рівні міжнародної групи, яка включає вже понад 20 держав. Перша зустріч відбулася в Празі 26 січня. Триває пошук найефективнішого варіанту, який найбільше відповідатиме меті правосуддя і справедливості.

“Перший варіант — це угода України та ООН, яка підтримується відповідною резолюцією Генасамблеї Організації Об’єднаних Націй. Друга модель — це угода України та інших держав, багатосторонній міжнародний договір, тобто Україна і ті держави, які вважають, що потрібно створити такий орган, спеціальний трибунал для злочину агресії проти України. Третій варіант — це гібридний так званий суд або трибунал. Це суд, заснований на українському праві в межах української юрисдикції, який містить у собі суттєві міжнародні елементи. Наприклад, він за кордоном в іншій країні, його суддями й прокурорами є іноземні громадяни. Це ті три опції, про які говорить Офіс президента”, — сказав Кориневич.

Спікер упевнений, що трибунал має працювати таким чином, щоби була можливість карати топзлочинців, які віддавали накази.

“Цей спеціальний міжнародний трибунал має бути спроєктований таким чином, що він працює з представниками вищого військового і політичного керівництва Російської Федерації, тобто саме тими, хто в змозі за своїм посадовим становищем, за своєю посадою, або за своїми реальними можливостями віддавати відповідні накази на ведення агресивної злочинної війни проти України. Тому це має бути трибунал для топзлочинців, скажімо так, російської політичної та військової влади”, — сказав Кориневич.

Він наголосив, що це не означає, що інші злочинці залишаться непокараними, оскільки вже існують правові механізми, які дають змогу притягати їх до відповідальності, зокрема і національні суди України, і Міжнародний кримінальний суд.

“Наша мета — з цим міжнародним трибуналом створити механізм, який закриє існуючу на сьогодні лакуну в праві міжнародної відповідальності, а саме лакуну відповідальності за вчинення першопричини злочину, злочину агресії, агресії Росії проти України, через який, відповідно, і були здійснені та вчиняються далі всі інші злочини російських військових на території України”, — пояснив Кориневич.

За його словами, йдеться також про те, щоб воєнний злочинець Російської Федерації, у будь-якій юрисдикції, де б він не перебував, не почувався в безпеці та розумів, що будь-якої миті будь-якого дня за ним можуть прийти у зв’язку зі скоєними в Україні злочинами.

Читайте також: Суд над Путіним і Лукашенком — на якому етапі створення спецтрибуналу за агресію проти України (ВІДЕО)

Прямий ефір