Низка країн ЄС скасувала безвіз для грузинських дипломатів — кого ще можуть торкнутися санкції: подробиці (ВІДЕО)

Протест у Тбілісі. Фото: ap.org

До Конгресу США внесуть акт про визнання Саломе Зурабішвілі єдиним законним президентом Грузії доти, доки в країні не проведуть нові вибори. Про це заявив голова підкомітету у закордонних справах Палати представників США Джо Вілсон. Крім того, конгресмен анонсував нові обмеження щодо проросійської грузинської влади, інформує FREEДОМ.

У Грузії не вщухають протести. Новий 2025 рік у країні зустріли масовою акцією. Десятки тисяч людей вийшли до будівлі парламенту в Тбілісі і накрили там величезний стіл. Так активісти хотіли продемонструвати свою єдність у боротьбі за європейське майбутнє своєї держави. 

“Це абсолютно незвичайний Новий рік у Тбілісі. Я ніколи не бачив нічого подібного у своєму житті. Сумніваюся, що коли-небудь побачу щось подібне знову. А якщо побачу наступного року, то сподіваюся, що це буде святкування нашої перемоги”, — зазначив один з учасників акції. 

Леван Байдашвілі, ще один із протестувальників у новорічну ніч, вважає, що на грузинський народ чекає “довга і важка битва”. 

“Побачивши сьогодні стільки щасливих людей, я на 100% упевнений, що ми здобудемо перемогу, коли б вона не настала. Але ми будемо готові до неї. Ми будемо щасливі. І наступного Різдва, я думаю, ми переможемо”, — поділився він. 

Участь в акції взяла і президент Грузії Саломе Зурабішвілі. Термін її повноважень мав закінчитися 29 грудня 2024-го.

“Враховуючи той факт, що в Грузії зараз парламент нелегітимний і уряд нелегітимний, і президент так званий нелегітимний, маю на увазі Кавелашвілі, поки що легітимним президентом залишається Саломе Зурабішвілі. І міжнародна спільнота матиме справу саме з нею. Один із прикладів — те, що саме пані Зурабішвілі була запрошена на інавгурацію Дональда Трампа, що відбудеться 20 січня”, — зазначив політолог Ніка Читадзе. 

Раніше Сполучені Штати заборонили видачу віз двом десяткам чиновників і політиків, причетних до антидемократичних процесів у Грузії. Нещодавно до санкційного списку потрапили міністр внутрішніх справ країни Вахтанг Гомелаурі та заступник керівника департаменту Міністерства внутрішніх справ Мірза Кезевадзе. 

За кілька днів до Нового року в Міністерстві фінансів США оголосили про обмеження проти олігарха і засновника “Грузинської мрії” Бідзіни Іванішвілі. Однак обмеження поки що не поширюються на його сім’ю. Незабаром це може змінитися.  

Під нові санкції може потрапити донька Іванішвілі Гванца, яка вже 10 років живе і працює у США, і син голови партії “Грузинська мрія” Іраклія Гарібашвілі Ніколоз, який також навчається у Сполучених Штатах.

“Америка введе санкції і вижене з наших країв усіх родичів злочинців, які атакують свободу (Іванішвілі та компанію). Розпещеним дітям і кузенам не сподобається жити в нашій великій країні, поки їхні батьки і дядьки-шахраї обманюють, вбивають і крадуть”, — написав конгресмен, голова Гельсінкської комісії США Джо Вілсон у соцмережі Х. 

До діалогу з опозицією та громадянським суспільством проросійську владу Грузії вкотре закликали країни Веймарського трикутника. Вони розкритикували акти насильства проти мирних демонстрантів, ЗМІ та лідерів опозиції, а також скасували безвіз для грузинських дипломатів. 

Відповідний документ підписали глави зовнішньополітичних відомств — німецького Анналена Бербок, французького Жан-Ноель Барро і польського Радослав Сікорський. 

“Політичний курс на репресії та відхід від демократії, взятий партією “Грузинська мрія”, призвів до погіршення наших відносин [з Грузією] на європейському та національному рівні і до скорочення нашої підтримки та співпраці з грузинською владою. Тому ми виконуватимемо рішення ЄС про скасування безвізового режиму для грузинських власників дипломатичних і службових паспортів, і розглянемо додаткові заходи на рівні ЄС і національному рівні”, — йдеться у спільній заяві міністрів закордонних справ країн Веймарського трикутника.

Рішення ЄС, на яке посилаються дипломати, — це пропозиція, озвучена Європейською комісією 20 грудня 2024-го, призупинити безвізовий режим для високопосадовців із Грузії. Якщо Рада ЄС ухвалить цю рекомендацію, грузинські дипломати, урядовці, а також члени їхніх родин, які мають дипломатичні та службові паспорти, повинні будуть отримувати візи для короткострокових поїздок до Євросоюзу.

Читайте також: Боротьба за демократію та європейський вибір у Грузії продовжуватиметься, — Читадзе

Нагадаємо, 14 грудня в парламенті Грузії пройшли “вибори” президента, на яких був представлений єдиний кандидат — колишній футболіст Михаїл Кавелашвілі, ставленик партії “Грузинська мрія”. А 29 грудня в парламенті Грузії відбулася його “інавгурація”.

Читайте також: Чим більше незаконних дій ще здійснить “Грузинська мрія”, тим швидше їх режиму прийде кінець, — Вашадзе

Прямий ефір