Опитування, в яких росіяни кажуть, що війна не вплинула на їхнє життя, свідчать про низьку фінансову грамотність населення Російської Федерації. Люди не в змозі побачити причинно-наслідкові зв’язки між російською агресією проти України, санкціями та курсом рубля або відсутністю тих чи інших товарів. Саме тому звичайному росіянину, в якого близькі не беруть участі в агресії проти України, здається, що війна є далекою. Про це в ефірі FREEДОМ сьогодні, 11 лютого, заявив економічний експерт Ілля Несходовський.
“Він не проводить паралель, для нього ця паралель якось відсутня. Він має поняття війни — це десь там. І те, що тут відбувається, і те, що йому погано, що вже немає якихось ресурсів, немає тих грошей, які були раніше, він не проводить таку залежність. Тому для нього цей фактор відсутній. І він каже, що війна на нього не вплинула”, — коментує гість ефіру.
Крім того, як вважає Несходовський, частина росіян під час таких опитувань лукавлять із псевдопатріотичних міркувань.
“Звичайно, є люди, які лукавлять. Вони розуміють, що зараз їм погано живеться саме через те, що почалася війна, саме тому, що є санкції. Але це визнати вони не хочуть. Це рабська психологія з погляду того, що немає значення, як я живу, я буду “за”. Я вважаюсь патріотом. Тільки він плутає патріотизм стосовно своєї батьківщини та патріотизм стосовно влади. Він патріот часто-густо самої влади, а не патріот своєї країни. Якби ти був патріотом своєї країни, то зупинив це божевілля, об’єднався б з іншими й починав щось робити, щоб цього не відбувалося. Але ти боїшся, і ти стаєш патріотом влади, бо так безпечніше”, — пояснює Ілля Несходовський.
Водночас він впевнений, що основна причина того, що росіяни не пов’язують погіршення життя з війною, — саме низька фінансова грамотність.
Нагадаємо, на думку професора, ректора Міжнародного інституту бізнесу, банкіра та економіста Олександра Савченка, розплачуватись власними доходами за політику Путіна російське населення здатне ще дуже довго. Відреагувати протестом воно може тільки у разі різкого падіння доходів, поки вони знижуються плавно, і люди до цього звикають.