Новий ядерний шантаж країни-терориста. Росія хоче розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Президент РФ Володимир Путін назвав однією з причин такого рішення передавання Україні Великою Британією боєприпасів зі збідненим ураном. Однак Лондон неодноразово заявляв, що такі снаряди ніяк не пов’язані з ядерною зброєю і не заборонені міжнародним правом. На намір Росії розмістити ядерну зброю в Білорусі вже різко відреагували лідери Заходу та українська влада, повідомляє FREEДОМ.
Путін заявив, що про розміщення тактичної ядерної зброї в Білорусі він домовився із самопроголошеним президентом Олександром Лукашенком:
“10 літаків готові для застосування такого типу зброї. Ми вже передали в Білорусь наш відомий, дуже ефективний комплекс “Іскандер”, він теж може бути носієм. Від 3 квітня розпочинаємо навчання екіпажів і 1 липня закінчуємо будівництво спеціального сховища для тактичної ядерної зброї на території Білорусі”.
І хоча Путін стверджує, що це буде зроблено без порушення режиму нерозповсюдження ядерної зброї, і Мінськ не отримає контролю над ядерними зарядами, таке рішення все-таки перекреслює гарантії безпеки від ядерного клубу для Білорусі та підриває принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.
“Режим Лукашенка, який править у Білорусі, став пособником країни-агресора — Росії і несе відповідальність за участь у війні проти України. І в цьому плані про жодні гарантії безпеки для режиму Лукашенка не може бути й мови в принципі”, — коментує політолог, голова Центру прикладних політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
Крім того, розміщення в Білорусі ядерної зброї зробить цю країну ще більш залежною і підконтрольною Кремлю.
“Білорусь стає заручником не тільки режиму Лукашенка, а й Росії, режиму Путіна. І не дай бог, звісно, найбільша небезпека, якщо Путін спробує використати цю ядерну зброю, наприклад, проти країн НАТО, то удару у відповідь буде завдано по території Білорусі. Це треба розуміти. Тому, звичайно ж, на ці злочинні дії йдуть режими Путіна і Лукашенка, а постраждати може білоруський народ”, — каже Фесенко.
За словами Путіна, приводом до цього рішення стала заява заступника міністра оборони Великої Британії про постачання до України снарядів зі збідненим ураном. Однак, в оборонному відомстві Великої Британії не раз заявляли, що ці снаряди не мають нічого спільного з ядерною зброєю. Ба більше, з інтерв’ю Путіна випливає, що ракетний комплекс було передано Білорусі ще до британської заяви, як і переобладнані літаки. Будівництво сховища, очевидно, також почалося раніше, ніж стало відомо про плани Лондона.
“Використання цього матеріалу пов’язане з тим, що він демонструє більш високе бронепробиття, ніж, наприклад, вольфрам. Збіднений уран використовується не тільки у військовій техніці, він також застосовується у виробництві, наприклад, цивільної авіації, для матеріалу противаг у такому літаку, як Боїнг 747. Жодного стосунку до ядерної зброї він не має. Тобто його радіоактивність нижча, ніж радіоактивність самої руди урану”, — пояснює головний редактор Defense Express Олег Катков.
У Білому домі заявили, що немає жодних ознак того, що Москва планує використовувати свою ядерну зброю. А в ЄС повідомили, що готові відповісти новими санкціями на наміри Росії розмістити в Білорусі ядерну зброю.
“Розміщення в Білорусі російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію і загрозу європейській безпеці. Білорусь ще може це зупинити, це їхній вибір. ЄС готовий відповісти подальшими санкціями”, — заявив верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель у Twitter.
Така заява Путіна означає, що Росія порушує домовленості з Китаєм про нерозповсюдження ядерної зброї, досягнуті під час нещодавнього візиту до Москви глави КНР Сі Цзіньпіна. Міністерство закордонних справ Китаю прокоментувало намір Росії розмістити тактичну ядерну зброю на території Білорусі. Пекін не схвалив таке рішення.
“У січні торік лідери п’яти ядерних держав опублікували спільну заяву, в якій вони підтвердили, що ядерну війну не можна виграти і ніколи не можна вести. Вони підкреслили важливість запобігання війні між державами, що володіють ядерною зброєю, і зниження стратегічних ризиків. За нинішніх обставин усім сторонам необхідно зосередитися на дипломатичних зусиллях щодо мирного врегулювання конфлікту в Україні та працювати разом, щоб поліпшити ситуацію”, — повідомила речниця МЗС КНР Мао Нін.
МЗС України закликало держави Групи G7 і Європейського Союзу попередити білоруську владу про наслідки в разі її згоди розмістити тактичну ядерну зброю Росії на своїй території. Україна закликала негайно скликати позачергове засідання Ради безпеки ООН і звернулася до білоруського народу із закликом не допустити реалізації злочинних намірів Путіна.
Читайте також: Заява про розміщення ядерної зброї в Білорусі — гучна провокація Путіна для відновлення його іміджу, — політолог