Іран, з одного боку, не може не відповісти на вбивство лідера руху ХАМАС Ісмаїла Ханії. Для Тегерана це образа, яку не можна залишати без відповіді. З іншого боку, Іран поки що не готовий до ведення довгострокових бойових дій. Виходячи з цієї логіки, можна припустити, що найближчим часом Іран не завдаватиме прямого ракетного удару по Ізраїлю, а здійснюватиме стратегію дрібних ударів. Таку думку сьогодні, 4 серпня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив директор Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос.
“Використовуючи свої проксі, насамперед “Хезболлу”, завдаватиме ударів по півночі Ізраїлю — те, що ми вже спостерігали вчора, і, ймовірно, це можна буде спостерігати й у майбутньому. Насамперед для того, щоб максимально зменшити кількість ПРО (протиракетної оборони — ред.), тобто знизити готовність Ізраїлю. І через якийсь час, через, припустимо, місяць-півтора <…> ізраїльська армія, ізраїльське керівництво втомиться чекати, то тоді можна завдати удару і за принципом, що помста подається холодною”, — припускає гість ефіру.
Разом з тим, він застерігає, що ситуація може розвиватися і за іншим сценарієм, до якого можуть привести дії тієї чи іншої сторони, кожна з яких зараз зосереджена на тому, щоб не припуститися помилок.
“Ізраїль розраховує на те, що Іран завдасть удару. І оскільки Ізраїль не бере на себе відповідальність за вбивство Ісмаїла Ханії, то відповідно це як би удар по Ізраїлю. І Ізраїль має повне право відповідати так, як вважає потрібним. Своєю чергою, Іран вважає, що Ізраїль може розпочати війну на півдні Лівану, тоді це буде напад на Ліван. Це вже ніби агресія Ізраїлю проти Лівану. І далі набудуть чинності інші угоди. Кожна зі сторін намагається виграти час та виграти обставини для кращого свого позиціювання”, — констатує директор Центру близькосхідних досліджень.
Він додає, що на порядку денному залишається ще й війна в Газі, і відмова Ізраїлю від переговорів з приводу її припинення або тяганина з переговорами можуть стати якимось тригером для зміни сценарію.
“Таких моментів, які б точно могли сказати, що саме цей тригер спрацює, а цей не спрацює, я назвати не можу. Занадто великі ризики та надто великий приз. Тому кожна сторона діятиме, виходячи зі своїх міркувань. Але для Ірану зараз дуже важливо здобути озброєння, отримати відповідні можливості, посилити свою оборону. І вони, як ми бачимо зараз, активно одержують це озброєння з боку Росії. Тому до закінчення цього процесу, швидше за все, удару не буде. Якщо буде, то тоді, як то кажуть, спрацювали такі фактори, про які ми не знаємо”, — резюмував Ігор Семиволос.
Читайте також: США перекидають сили на Близький Схід — ситуація в регіоні (ВІДЕО)
Раніше російський журналіст, сходознавець, автор Telegram-каналу SULEYMANOV Руслан Сулейманов сказав в ефірі FREEДOM, що з новим президентом Ірану Масудом Пезешкіаном жодного потепління відносин між країною та Заходом не очікується. Його повноваження обмежені, оскільки вся повнота влади в Ірані, як і раніше, належить аятолі Хаменеї.