Новий виток ескалації: як РФ погрожує ударами по містах Європи у відповідь на ракети США в Німеччині

Ілюстративне фото: ukrinform.ua

Росія може націлити свої далекобійні ракети на європейські міста у відповідь на розміщення американських “Томагавків” (Tomahawk) на території Німеччини, заявив прессекретар Путіна Дмитро Пєсков. А в МЗС Росії повідомили, що Москва вивчає військову відповідь Пентагону. 

За останні пів року Росія посилила диверсії в Європі. Мета масштабної кампанії Кремля — дестабілізація ситуації та зрив допомоги Києву, вважають експерти.

Росія знову погрожує Заходу

До 2026 року США планують розмістити в Німеччині далекобійну зброю. Йдеться про крилаті ракети “Томагавк”, зенітні SM-6 і гіперзвукову зброю, йдеться у спільній американо-німецькій заяві. Розгортання американського озброєння в Німеччині канцлер Олаф Шольц назвав фактором стримування і запобігання війні.

“Ми завжди думаємо про безпеку нашої країни та Північноатлантичного альянсу. Це має на увазі те, що необхідно бути досить сильними, витрачати достатньо і робити правильні речі. Сюди входить, звичайно, ППО і можливість стримування”, — сказав Шольц.

У Кремлі на рішення Вашингтона і Берліна розгорнути американську далекобійну зброю в Німеччині відреагували очікувано агресивно. Заступник міністра закордонних справ РФ Сергій Рябков заявив, що Москва вироблятиме військову відповідь на такі дії. За його словами, “це просто ланка в ескалаційному курсі” і “один з елементів залякування” лінії НАТО і США в російському напрямку.

“Характер нашої реакції буде визначатися в спокійному ключі, професійно. Військові, поза всяким сумнівом, уже взяли в роботу це повідомлення”, — заявив Сергій Рябков. 

А прессекретар Путіна Дмитро Пєсков пообіцяв націлити російські далекобійні ракети на європейські столиці.

“Це ж завжди була така парадоксальна ситуація. США розміщували такі ракети. Різного виду ракети різної дальності, але традиційно спрямовані на нашу країну. Наша країна, відповідно, як цілі визначала для наших ракет ці європейські точки. І складається парадоксальна ситуація”, — заявив Пєсков.

На думку аналітиків, розміщенням американських ракет Європа вирішує відразу кілька завдань. По-перше, Кремлю стало остаточно зрозуміло, що на Заході ніхто не збирається здаватися без бою. А по-друге, це своєрідна страховка на випадок зміни керівництва США та ослаблення їхньої військової підтримки ЄС. Адже якщо до виборів ракети опиняться в Німеччині — там вони й залишаться.

Країни НАТО і Євросоюзу активно працюють над зміцненням обороноздатності та нарощують військову допомогу Україні. Росія організовує диверсії, кампанії з дезінформації та навіть вбивства. 

Телеканал CNN повідомив про спробу замаху на главу великого німецького оборонного концерну Rheinmetal Арміна Паппергера. Завдяки спільним діям американських і німецьких спецслужб, цьому вбивству вдалося запобігти. За інформацією джерел CNN, замах на Паппергера був частиною плану Москви з ліквідації керівників оборонних підприємств, які виробляють озброєння для Києва.

“Ми ж знаємо ці ситуації, які були з тими, хто продавав нам зброю в Болгарії. І з підривом підприємств у Чехії та в тій же Болгарії. І викриття сім’ї легендованих розвідників Російської Федерації, які створили фірму в Чехії та, використовуючи її можливості, слідкували за розвитком ситуації навколо передання озброєнь Україні, а потім, можливо, причетні й до підривів цих складів”, — сказав директор Агентства реформування сектору безпеки, експерт із національної безпеки Віктор Ягун.

НАТО готує програми протидії гібридним загрозам Росії та інших країн, заявив держсекретар США Ентоні Блінкен на саміті Альянсу у Вашингтоні. Підпали, диверсії, спроби вбивства, дезінформація, кібератаки — всі ці дії Москви, на думку Блінкена, спрямовані на підрив безпеки та згуртованості Альянсу. 

У підсумковому комюніке Вашингтонського саміту НАТО йдеться про те, що гібридні операції проти членів блоку можуть досягти рівня, за якого Брюссель застосує статтю 5 Північноатлантичного договору.

Думки експертів

Який сигнал подає США Росії, маючи намір розмістити далекобійні ракети в Європі? Що ховається за погрозами РФ бомбити європейські міста? На ці питання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Валерій Рябих, військовий експерт;
  • Олександр Кочетков, політтехнолог, експерт з ракетно-ядерних озброєнь;
  • Ігор Попов, експерт “Українського інституту майбутнього”;
  • Олег Саакян, політолог.

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: РФ включається в боротьбу з нарощування озброєння з країнами НАТО

— Погрози від Росії ми чуємо роками. Ми знаємо, що ультиматум, який було пред’явлено НАТО ще наприкінці 2021 року, був продиктований тими непомірними амбіціями, що виникли в голові в російського керівництва. Російська влада хотіла відкотити процес поліпшення ситуації з безпекою в Європі у зв’язку з розширенням кількості країн, які приєднаються до НАТО. Широкомасштабну агресію Російської Федерації проти України представили як війну з Альянсом. І ось нібито й ведуть кілька років. 

Після рішення США та Німеччини про розміщення далекобійних ракет “Томагавк” Росія безпосередньо включається в боротьбу з країнами НАТО. Якщо розглядати ті завуальовані відповіді, які пролунали з боку офіційних представників РФ, то вони мають включати подальше напруження. Необхідно буде витрачати кошти на нарощування власних спроможностей щодо нібито протидії рішенню США та Німеччини. 

Рішення з боку США було оголошено завчасно, розміщення передбачається поступове починаючи з 2026 року. Це змушуватиме Росію витрачати більше грошей на потенційні відповіді. Чим це закінчилося в питанні з Радянським Союзом — ми всі пам’ятаємо. Нині виглядає так, ніби подібний процес має відбутися й у РФ перед її розпадом. 

ОЛЕКСАНДР КОЧЕТКОВ: Росії вигідно постійно нарощувати ескалацію

— За часів гонитви озброєнь СРСР і США все обмежувалося розмовами й не більше. Це були часи взаємного стримування, коли в Радянському Союзі політики були досить мудрими та реальної війни не хотіли, бо ще пам’ятали Другу світову. 

Те, що влаштовує Росія, — це демагогія і цинічне знущання з усіх мирних принципів. РФ веде реальну агресію і відкрито погрожує Європі, що буде там творити те, що творить в Україні. Відповідь НАТО на ці погрози — розміщення ближче до кордонів Росії далекобійного озброєння. Це мінімум, який можна зробити. 

Росія веде агресивну війну, яка має внутрішні проблеми, несправедливий розподіл суспільних доходів, у росіян немає перспектив. РФ не зможе встояти, якщо не придумає зовнішнього ворога. У підсумку придумали “колективний Захід”. При цьому, ескалацію потрібно постійно нарощувати. Кремль гучно попереджає, що буде бомбити міста Європи. 

НАТО демонструє правильну відповідь, але вона досить нікчемна порівняно із загрозою, яка існує. Держава-агресор Росія зрозуміє тільки жорсткішу і переконливішу відповідь. 

ІГОР ПОПОВ: Європа і НАТО усвідомлюють ризики з боку РФ

— Коли відбувався процес розрядки між США і Радянським Союзом, то скорочення ракет середньої та малої дальності було одним із перших кроків. Усі розуміли, що підлітний час цих ракет дуже короткий, тому ризики ескалації дуже великі. 

Зараз і НАТО, і Європа, і США усвідомлюють зростання ризиків з боку РФ, а Росія підтвердила це тим, що почала агресивну війну проти України. З цієї причини затверджуються плани щодо посилення східного флангу НАТО і перекидання нових контингентів до країн Балтії, Польщі та Румунії. 

Також один із кроків — це рішення про розміщення ракет середньої та малої дальності в Європі. Це буде не завтра, а 2026 року. Поки що готуватимуть інфраструктуру, нові бункери, нові місця зберігання на базі старих баз НАТО. 

Це крок до того, щоб стримувати можливі ризики з боку РФ.  

ОЛЕГ СААКЯН: Російські загрози Заходу — це прояв слабкості

— Останнім часом Захід став дещо по-іншому реагувати на погрози Росії, зокрема і ядерні. Якщо ще донедавна його реакція здавалася нерішучою і діяла за принципом “не ескалації”, то зараз значна частина західних країн перейшла від доктрини стримування Росії до примусу її до миру. Наразі ми не можемо говорити про весь Захід, зокрема, про таких лідерів як, наприклад, США чи Німеччина — вони вже позбулися стримування, але до примусу ще не перейшли. Натомість Британія, Франція, скандинавські країни, країни Балтії вже давно і щільно перебувають якраз у цій парадигмі. 

Рішення США про розміщення зброї в Європі — це демонстрація рішучості. І це не тільки меседж Росії, а також фіксація того, що вони вже переступили певний додатковий поріг і готові зробити цей крок.

Саме розміщення Tomahawk у Німеччині вже говорить про те, що йде певний еволюційний процес, і ми маємо справу з дещо іншим рівнем рішучості. А це дуже важливо з огляду на те, що Росія, перш за все, користується якраз слабкістю США і частини країн НАТО. Сполучені Штати, безумовно, є першою силою у світі, але при цьому ця сила не рішуча, а Росія всіляко користується цим, шантажуючи західний світ. 

Дуже важливо, щоб Захід брався, зокрема й за зброю, щонайменше для того, щоб почистити його і підготувати, демонструючи, що готовий до будь-яких сценаріїв. Це звужує простір для російського шантажу.

Зараз Росія значно слабша, ніж хоче себе продемонструвати, тому знову хапається за ядерну боєголовку. Ядерний цинізм з боку Росії є нічим іншим, як демонстрацією того, що на сьогоднішній момент їй нема чого протиставити. Тому вона щоразу тягнеться за ядерною зброєю на будь-яку дію Заходу. Але важливий момент — у такий спосіб Росія девальвує вагу і значущість ядерної зброї. 

Усі вже звикли певною мірою до погроз РФ і це вже знижує рівень страху. Зараз уже взагалі перестали звертати увагу на російську ядерну риторику. Таким чином Росія сама девальвує ядерну зброю як інструмент геополітичного впливу. 

Читайте також: Провокації РФ щодо країн-членів НАТО на руку Китаю, — Загородній

Прямий ефір