Новий пакет санкцій проти РФ став коригувальним механізмом для наведення ладу в запроваджених обмеженнях — розбір Бураковського

Ілюстрація: mind.ua

Кожен новий блок санкцій Європейського Союзу є кроком уперед, адже одинадцятий пакет — це коригувальний механізм для перекриття лазівок для Росії. Про це сьогодні, 30 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив голова правління Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Ігор Бураковський.

“Кожен із пакетів санкції Європейського Союзу — це, власне, крок уперед. Нам би хотілося, природно, щоб ці кроки були швидшими й більш такими жорсткими, але, з усім тим, все відбувається так, як відбувається. Ключова ідея, з моєї точки зору, це в тому, щоб дійсно перекрити лазівки в тому, щоб дійсно вже на основі уроків обходу санкцій з боку Російської Федерації вжити таких заходів, які б мінімізували ці можливості”, — сказав він.

За словами Бураковського, це можливо реалізувати за допомогою санкцій, які запроваджуватимуться щодо компаній, які допомагають РФ обійти накладені обмеження, за певних умов — санкцій проти країн, на території яких діють такі компанії. Крім того, йдеться про розширення різного роду переліків товарів, які Європейський Союз не збирається постачати на територію Росії.

“Таким чином, я б говорив про те, що, напевно, 11-й пакет можна назвати свого роду таким, знаєте, коригувальним механізмом наведення ладу безпосередньо в санкціях з усіма наслідками, які звідси випливають. Проте, хотілося б, звичайно, щоб він був більш жорстким. Знову залишаються питання, пов’язані, скажімо, зі ставленням Європейського Союзу з “Росатомом”. Це, загалом-то, традиційна така болюча точка, яку обговорюють не тільки в Європейському Союзі загалом, скажімо, на рівні G7. Але, як то кажуть, поживемо-побачимо, не одразу запроваджували й обмеження безпосередньо на нафту і на газ із боку Російської Федерації”, — сказав експерт.

Він також наголосив, що санкції запроваджуються на тлі структурних змін у європейській економіці. Йдеться про перебудову національних економік, спрямовану на зниження споживання російських енергоносіїв.

“Скорочення економіки в четвертому кварталі 2022 року виявилося меншим, ніж це очікувалося. І ось уже, як кажуть практично всі сьогодні експерти, ми спостерігаємо зростання європейської економіки в першому кварталі 2023 року”, — сказав Бураковський.

Він зазначив, що інфляція поки що залишається досить високою для ЄС, проте купівельна спроможність європейців зростає, що стимулює економіку.

“Говорити про те, що Європейський Союз подолав усі основні економічні проблеми, напевно, сьогодні не доводиться. Але, з усім тим, це досить позитивні сигнали. І крім безпосередньо сухої статистики, якщо подивитися на очікування тих же самих менеджерів європейських компаній, взагалі європейського бізнесу, то вони є досить позитивними”, — сказав Бураковський.

За його інформацією, сьогодні можна говорити про те, що Європейський Союз переживе розрив газово-нафтових відносин із РФ.

“Зниження цін на газ, зниження цін на енергоресурси дає можливість європейським урядам заощадити на допомогу і населенню, і на введення якихось певних пільг для бізнесу. Фактично у Європейського Союзу з’являється більше грошей на різного роду інвестиційні програми. Ну, і давайте чесно говорити, з’являється певний ресурс, який теж може бути використаний для допомоги Україні”, — сказав Бураковський.

Читайте також: “Свобода коштує дорожче”: економіка ЄС успішно пройшла через відмову від токсичної співпраці з РФ

Нагадаємо, 23 червня Рада Європейського Союзу затвердила 11 пакет санкцій проти Росії. Головна його відмінність — наявність методів впливу на країни, через які в РФ продовжують йти паралельний імпорт та підсанкційні товари.

Прямий ефір