“Новий метод відплати агресору”: експерти розповіли про український гібрид ракети та безпілотника “Паляниця”

Українська ракета-дрон "Паляниця". Скріншот відео United 24

Сили оборони успішно використали проти Росії нову ракету-дрон під назвою “Паляниця”. Про це під час урочистостей до Дня Незалежності оголосив президент Володимир Зеленський. Раніше про цю розробку не було нічого відомо. “Паляницю” створили українські фахівці за півтора року і її вартість дешевша за аналоги. 

Що відомо про “Паляницю”

“Новий метод відплати агресору”. Так Володимир Зеленський назвав далекобійну ракету-дрон “Паляницю”. 

“Відбулося перше й успішне застосування нашої нової зброї. Абсолютно нового класу зброї — української ракети-дрона “Паляниця”. Росії буде дуже складно, складно навіть вимовити, що саме прилетіло. Складно притидіяти, але дуже легко зрозуміти, за що”, — заявив президент Зеленський. 

За його словами, було успішно уражено російський об’єкт. Україна не розсекречує інформацію про головні характеристики “Паляниці” — радіус дії, бойову частину та кількість виготовлених одиниць. 

Водночас за словами Зеленського, у радіусі дії нової української далекобійної ракети два десятки російських військових аеродромів. Так, судячи з карти, яку показали в опублікованому відео про “Паляницю”, у зоні ураження перебувають російські аеродроми в районі російського Пскова, “Саваслейка”, а також головна база стратегічної авіації РФ “Енгельс”. Звідти росіяни регулярно завдають ракетних ударів по території України. 

Скріншот з відео United 24

Президент зазначив, що окрім “Паляниці” Україна матиме й інші потужні далекобійні ракети.

“Ми готуємо ще певні, потужні рішення”, — сказав Зеленський.

“Паляниця” має турбореактивний двигун, її запускають із наземної платформи. Аеродинамічна схема — класична, центроплан із крилами спереду і хвостовим оперенням із чотирьох рулів ззаду, — пише профільне видання Defense Express. 

Скріншот з відео United 24

Завдання ракети — захистити мирне населення України шляхом зниження наступального потенціалу окупанта на його території. 

Скріншот з відео United 24

На цей час, деталі бойового застосування нової української далекобійної ракети не розкриваються. 

Думки експертів

Які особливості новітньої української розробки? Як її зможуть застосовувати проти військових об’єктів РФ? Чи готове російське ППО до української “Паляниці”? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді: 

  • Богдан Долінце, авіаційний експерт і менеджер авіаційного сектору;
  • Дмитро Снєгирьов, військово-політичний аналітик;
  • Валерій Романенко, авіаційний експерт, провідний науковий співробітник Державного музею авіації ім. О. О. Паляниці. О. К. Антонова.

БОГДАН ДОЛІНЦЕ: Російській ППО буде непросто протидіяти “Паляниці”

— Українська ракета-дрон “Паляниця” може стати геймченджером і суттєво змінити щось у процесі бойових дій тільки після того, як її виробництво стане серійним і коли ми побачимо, що цю зброю запускатимуть десятками чи сотнями в одній хвилі щонайменше один чи два рази на тиждень. У такому разі для ворога це стане суттєвим викликом. 

Головні цілі для “Паляниці” — російська інфраструктура, яка підтримує вторгнення: військові об’єкти, військове виробництво, енергетика. Ці об’єкти окупантам буде дуже непросто ремонтувати в умовах санкцій.

Використання в “Паляниці” турбореактивного двигуна ускладнить для росіян її виявлення та знищення, адже такий двигун дає змогу досягати значних швидкостей.

Вони можуть бути дозвукові, а можливо, будуть якісь надзвукові модифікації. У Росії часто показують, як вони намагаються збити безпілотник, що пролітає, стрілецькою зброєю, хоча іноді їм це навіть, на жаль, вдається. Що стосується безпілотника з реактивною тягою, то в нього така швидкість, що фактично в момент, коли стрілець його засіче, об’єкт уже йде з поля можливого знищення. 

Таку ракету-дрон можна буде перехоплювати тільки стаціонарними зенітно-ракетними системами. Ми маємо розуміти, що Російська Федерація не має достатньої кількості відповідних систем. Це означає, що більшість об’єктів військової та критичної інфраструктури стануть повністю неприкритими та, ймовірно, будуть майже завжди гарантовано вражатися або знищуватися. 

Розвиток сфери безпілотних апаратів в Україні розпочався 2014 року, але в останні 2,5 роки отримав потужний імпульс завдяки підтримці держави. Сьогодні в Україні понад сотня команд розробляють безпілотники, десятки компаній виробляють ці безпілотники фактично в серійних масштабах. Це не виробництво 1-2 безпілотників, це виробництво сотень чи навіть тисяч. 

Головна особливість українських БпЛА полягає в тому, що їхня ефективність не теоретична, а перевірена сучасним полем бою. Апарати постійно вдосконалюються з урахуванням реалій війни. Жоден безпілотник у світі малого та середнього розміру не має тієї практичної цінності, яку мають українські дрони.

Я думаю, що найближчим часом з’являться і наземні дрони, які зможуть ефективно знищувати російське військове озброєння, таке як танки, БМП, зокрема, можливо, і піхоту. А при цьому буде збережено життя наших людей, тому що апарати будуть дистанційно пілотованими. 

ДМИТРО СНЄГИРЬОВ: “Паляниця” допоможе деокупувати Крим

— Першим досвідом застосування Україною гібрида ракети та дрона по військових цілях Росії можна вважати завдання удару по аеродрому “Енгельс” у Саратовській області РФ у грудні 2022 року. Тоді було використано радянський безпілотник Ту-141 “Стриж”, модернізувавши який Україна по суті отримала дешевий аналог крилатої ракети. 

Ці безпілотники мали реактивний двигун і можливість розвивати дозвукову швидкість. Відповідно, українські зброярі їх модернізували — встановили бойову частину замість апаратури аерофотознімання. Ми вже тоді змогли переконатися в тому, що “Укроборонпром” розробляє аналог або гібрид безпілотника і ракети. Для російської сторони це стало абсолютною несподіванкою. 

У січні 2024 року з’явилися повідомлення, які підтвердили, що “Укроборонпром” справді працює над створенням такого гібрида. Йшлося про випробування нового безпілотника на реактивній тязі. Тоді ця заява викликала справжній фурор. Тактико-технічних характеристик не повідомлялося, але було заявлено про те, що безпілотник розроблено за аеродинамічною схемою “качка”, тобто “утка” по-російськи, з переднім горизонтальним оперенням. Стало зрозуміло, що “Укроборонпром” удосконалить ці засоби ураження. 

Російська сторона вперше заявила як про доконаний факт про завдання удару по тилових базах ПКС РФ з використанням цього гібрида ще в лютому. Далі були повідомлення про те, що “Укроборонпром” розробив ударний безпілотник під назвою “Морок” — це теж був аналог саме такого гібридного застосування безпілотника і крилатої ракети. 

“Укроборонпром” створив унікальний засіб ураження, що поєднує в собі якості безпілотника і крилатої ракети. Виходячи з того, що відомо про “Паляницю”, можна говорити про те, що це міні-ракета. 

Успішний характер ураження російських об’єктів свідчить про те, що російське ППО виявилося абсолютно не готовим до подібних інноваційних розробок “Укроборонпрому”. Йдеться не тільки про застосування гібрида ракети та дрона “Паляниця”, а й про ударні безпілотники великої дальності.

Те, що ми побачили ураження тилового аеродрому ПКС Російської Федерації — йдеться про аеродром у Мурманській області на відстані 1 800 км, — засвідчило факт повної безпорадності російських систем ППО.

Новітня українська ракета-дрон “Паляниця” зробить свій внесок у деокупацію Кримського півострова. Основними цілями стануть бази повітряно-космічних сил. Наразі Сили оборони України та Головне розвідувальне управління проводять перший етап операції, спрямованої на деокупацію Криму. Йдеться про знищення систем протиповітряної та протиракетної оборони з метою завдання удару по ключових об’єктах логістики окупантів, таких як Керченський міст.

Я думаю, ми найближчим часом почуємо від російської сторони про застосування “Паляниці” в моменті ураження стратегічних військових об’єктів. 

В України є можливості для масового виробництва ракет-дронів. Ба більше, українська сторона наразі демонструє перевагу над противником у таких засобах ураження, як FPV-дрони та ударні дрони з дальністю ураження від 800 до 1 500 км.

ВАЛЕРІЙ РОМАНЕНКО: “Паляниця” добре себе проявить проти російських військових об’єктів

— Конструкція ракети-дрона “Паляниці” — оригінальна, хоча можливо була якась лінійка експериментальних зразків. Випробування тривали пів року, тобто це вже досить готовий для серійного виробництва екземпляр. 

Українська ракета-дрон вирізняється дешевою ціною. “Паляниця” — це виріб, який можна випускати в більшій кількості. Так, він не матиме складних систем наведення з орієнтацією за траєкторією, з донаведенням на кінцевому етапі, як, скажімо, крилаті ракети, але їх можна буде випускати в більшій кількості, а їхня вартість буде на порядок нижчою, ніж у крилатих ракет. 

Імовірно, на ракету-дрон буде встановлено касетний диспенсер для того, щоб засоби протиповітряної оборони РФ не могли моніторити “Паляницю” по всьому маршруту. Це дуже простий і легкий виріб. Якщо у “Шахеда” швидкість у районі до 200 км/год, то тут — мінімум 400 км/год. Час реакції російської протиповітряної оборони такої, як “Панцир” і “Тор” буде мінімальною. Тобто зону їхньої дії ракета-дрон пролітатиме досить швидко, а вразити його буде на порядок важче, ніж ті поршневі малошвидкісні літаки, які ми зараз запускаємо. 

Виробництво таких дронів-ракет дуже сильно залежить від західних компонентів. У нас є такі двигуни, але навряд чи ми їх можемо виробляти, тому що вони випускалися в Запоріжжі, яке зараз перебуває під артилерійським обстрілом російських окупаційних військ. Я думаю, що значний відсоток, у всякому разі, навігаційні складніші елементи, нам будуть передавати союзники. 

Якщо “Паляниця” добре себе покаже — це дасть змогу прискорити масштабування і нарощування виробництва цього виду зброї. А я думаю, ракета-дрон має себе показати. З їхньою появою ми зможемо бити по захищених об’єктах. Якщо зараз безпілотники можуть вражати якісь ректифікаційні колони, склади паливно-мастильних матеріалів, то ракета-дрон може нести бетонобійний заряд і вражати підземні склади боєприпасів і захищені командні пункти.

Читайте також: Побоювань Заходу стало менше: як операція ЗСУ в Курській області змінила підхід партнерів до України

Прямий ефір