Новий етап відносин: Словаччина підтримає виділення 50 млрд євро і вступ України до ЄС (ВІДЕО)

Прапори Словаччини, ЄС та України. Фото: nikvesti.com

Словаччина підтримає виділення 50 млрд євро Україні від Європейського Союзу. Про це заявив прем’єр-міністр країни Роберт Фіцо на спільній пресконференції з канцлером Німеччини Олафом Шольцом. Він також зазначив, що Братислава не виступає і проти запрошення Києва до Євросоюзу, повідомляє FREEДОМ.

24 січня прем’єр-міністри України та Словаччини зустрілися в Ужгороді. Роберт Фіцо та Денис Шмигаль підписали двосторонній договір, який підтверджує подальшу співпрацю.

“Звичайно, є питання, щодо яких у нас різні думки, але це політичне життя. Я думаю, що якщо ви подивитеся на делегацію Словаччини й на теми, які ви хотіли б обговорити, то побачите, що ми дійсно хочемо співпрацювати, дійсно хочемо допомогти вам”, — заявив Фіцо.

Фіцо і Шмигаль підписали спільну заяву, з огляду на яку Словаччина підтримує євроінтеграцію України, а також формулу миру президента України Володимира Зеленського, яка передбачає виведення всіх військ РФ і відновлення територіальної цілісності України.

“Між риторикою Фіцо всередині країни та за її межами була велика розбіжність. Я вважаю, що Україна дуже вміло працювала над запобіганням ескалації такого роду напруженості”, — підкреслив міністр закордонних справ Словаччини (1991-1992) Павол Демеш.

Напередодні зустрічі з прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем його словацький колега Роберт Фіцо відзначився низкою скандальних заяв щодо України.

“Він копіює політику [45-го президента США Дональда] Трампа. Очевидно, що це такий сигнал союзництва з Трампом після того, як він може стати президентом. Сюди ж і Орбан, очевидно. Але політичні заяви ми не повинні сприймати, як доконаний факт”, — пояснив експерт із міжнародних питань Тарас Семенюк.

Обраний у жовтні 2023 року на посаду прем’єр-міністра Роберт Фіцо за місяць заявив про припинення постачання зброї Україні. Словаччина продовжує дотримуватися цієї самої позиції, проте влада також зазначає, що не розриватиме з Україною приватних військових контрактів. Аналітики зазначають, що оборонні підприємства Словаччини завантажені військовими замовленнями для України, що дає робочі місця, саме тому це є важливим фактором, чому Фіцо не зупиняє постачання.

“Словаччина не припинятиме приватні контракти у військовій сфері. Спікер Національної ради Словаччини Петер Пеллегріні нагадав, що боєприпаси для України також виробляють на напівдержавних підприємствах і що об’єкти на сході Словаччини, де за ініціативою Німеччини ремонтують пошкоджену українську військову техніку, не закриватимуть”, — з публікації видання HNonline.

Свою гнучкість Фіцо також проявляє і в питанні надання фінансової допомоги ЄС Україні. На початку січня 2024 року, як інформує видання Associated Press, словацький прем’єр підтримав свого угорського колегу Віктора Орбана і заявив про необхідність змінити план Європейського Союзу про фінансову допомогу Україні на 50 млрд євро. Тепер же Фіцо заявляє, що Словаччина не перешкоджатиме виділенню цих грошей Україні.

“Вони хочуть, щоб ми схвалили виділення 50 млрд євро для України протягом наступних чотирьох років. Словаччина згодна, ми не будемо перешкоджати. Вони хочуть, щоб ми політично запросили Україну до ЄС, хоча ми знаємо, що підготовка України не достатня. Тут ми також сказали “так”, — сказав Фіцо.

В України та Словаччини формується новий етап відносин. За словами Шмигаля, політика між державами будуватиметься на основі “нового прагматизму”.

Читайте також: Не варто очікувати охолодження відносин Фіцо і Путіна, Україні потрібно працювати прагматично, — політолог

Прямий ефір