“Новочеркаськ” знищено: поступовий розгром Чорноморського флоту РФ аналізували військові експерти

Пожежа в порту Феодосії. Фото: Astra

Черговим доказом ефективних дій ЗСУ стала атака на російський десантний корабель “Новочеркаськ”. 

За останні 4 місяці українські збройні сили знищили 20% Чорноморського флоту Росії. Про це в соціальній мережі Х написав міністр оборони Великої Британії Грант Шаппс. Він зазначив, що коаліція морських сил на чолі з Великою Британією та Норвегією допомагає Україні здобувати перемоги на морі.

Стрімке зниження потенціалу Чорноморського флоту РФ

“Іван Голубець”, “Іван Хурс”, “Суворовець”, “Мінськ”, “Москва” – далеко не повний список втрат військово-морського флоту РФ з початку повномасштабної війни Росії проти України. Загалом країна-агресор втратила понад 30 суден — катерів, десантних кораблів і ракетних крейсерів.

Україна знищила 20% Чорноморського флоту Росії. Про це заявив секретар Ради національної безпеки і оборони (РНБО) України Олексій Данілов в інтерв’ю виданню “Голос Америки”. За його словами, Україна хотіла б мати більше успіхів щодо деокупації своїх територій. Однак прогрес, якого досягли ЗСУ в Чорному морі, є значущою подією. 

“20% флоту Російської Федерації вже немає. Причому це не якісь там шаланди на 5-30 осіб. Це величезні військові кораблі, які ми відправили туди, куди відправили 13 квітня 2022 року знаменитий флагман Чорноморського флоту “Москва”. І те, що сталося вночі (знищення російського корабля “Новочеркаськ”, — ред.), – яскраве підтвердження, що наші військові мають розуміння питання Криму. І для нас він є вкрай важливим, як і решта наших територій”, — акцентував Данілов.

Українська армія використовує для боротьби з російським флотом різне озброєння. Відомо про операції, в яких застосовували морські дрони, ударні безпілотники та ракети. Успішною стала й атака на великий десантний корабель “Новочеркаськ” — на території тимчасово окупованого Росією Криму.

Як повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки, на початку повномасштабної війни РФ проти України противник хотів використати корабель для висадки десанту в Одеській та Миколаївській областях. Плани Кремля зірвали Збройні сили України. Пізніше “Новочеркаськ” використовували для транспортування озброєння.

“Сьогодні ворожі десантні кораблі використовуються для логістичних цілей: перекидання особового складу, військової техніки та боєприпасів між портами Росії та тимчасово окупованими територіями України. Великий десантний корабель “Новочеркаськ” уперше атакували в порту Бердянська в березні 2022 року, а остаточно знищили Силами оборони України 26 грудня 2023 року. На борту корабля були БпЛА Shahed, які використовують для атак на українські міста”, — повідомили в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Telegram.

Тим часом російські пропагандистські Telegram-канали поширюють інформацію про те, що російські військові нібито збили два винищувачі, які атакували “Новочеркаськ”. Заяви Міноборони Росії про нібито знищення двох українських Су-24 під час атаки на Феодосію — це фейк, заявив речник Командування Повітряних сил України Юрій Ігнат в ефірі “Радіо Свобода”.

https://www.youtube.com/watch?v=HpbzZ1zDLgI

Думки експертів

Які наслідки удару по порту Феодосії для Чорноморського флоту РФ? Який боєкомплект був на борту знищеного великого десантного корабля “Новочеркаськ”? Чим загрожує втрата “Новочеркаська” для ЧФ РФ? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДOM шукали відповіді:

  • Юрій Ігнат, речник командування Повітряних сил України; 
  • Сергій Братчук, речник Української добровольчої армії “Південь”;
  • Валерій Рябих, директор з розвитку інформаційної консалтингової компанії “Defense Express”;
  • Микола Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України (2005-2010 рр.);
  • Андрій Риженко, капітан 1-го рангу, заступник начальника штабу ВМС України (2004-2020 рр.);
  • Денис Попович, військовий оглядач;
  • Сергій Грабський, військовий експерт.

ЮРІЙ ІГНАТ: На борту був боєкомплект, який здетонував

— Пізно вночі, коли це сталося, уже було відеопідтвердження. Там навіть якогось офіцера хочуть посадити за те, що відео просочилося в соціальні мережі. 

Це спільна спланована операція ЗСУ, ГУР, Міноборони і СБУ. Такі операції плануються дуже ретельно. Потрібно знати час, місце, характер вантажу і, відповідно, засоби протиповітряної оборони противника. 

Усе це враховується для того, щоб завдати нищівного удару по ворогу, щоб лишилося те, що лишилося зараз від цього корабля. Там один скелет фактично залишився. Після цього вибуху, я думаю, що інфраструктура в порту теж суттєво пошкоджена. Можливо, ще інші судна, забезпечення, екіпаж “Новочеркаська” і так далі. 

На борту був боєкомплект, тому був сильний вибух — сталася детонація. Є вже інформація про те, що окупанти могли перевозити там і ударні безпілотники, і артилерійські боєприпаси, і інші типи озброєння. Це великий десантний корабель, який якраз призначений для таких типів вантажів. 

СЕРГІЙ БРАТЧУК: Чорноморський флот РФ більше не домінує в Чорному морі

— Такі події надають Збройним силам впевненості. Коли лунають якісь експертні голоси про те, що все зайшло в глухий кут або ще гірше — все пропало, з’являється чудова мотивація в нашої армії, яка воює і завдає ворогові суттєвих ударів.  

Потрібно далі планувати ті операції, які завдаватимуть ще більше шкоди військово-морському флоту РФ, що дислокується саме в Чорному морі. Принаймні, сьогодні можна говорити про те, що в акваторії Чорного моря відбулися ті зміни, яких ми очікували.  

Ми можемо приплюсувати втрату ще одного корабля Чорноморського флоту РФ, який пішов на дно до інших. Не кажучи вже про втрати в особовому складі. Наскільки мені відомо, є зниклі безвісти моряки — їх нібито 33. Ще є 25 поранених.

“Новочеркаськ” — це великий десантний корабель. Для Росії ця втрата порівнянна з втратою корвета або фрегата. 

Цей корабель активно використовувався в логістиці не тільки Чорноморського флоту. Його використовували для підживлення тих угруповань російських військ, які перебувають на Херсонському або Запорізькому напрямках — це перевезення техніки і боєприпасів. 

Зараз можливості ЗСУ діставати до законних цілей на території тимчасово окупованого Криму стали повноцінними, тобто стовідсотковими. Якщо раніше ми говорили про те, що ще не можемо долетіти до Керчі та Феодосії, то сьогодні ми бачимо, що цих перепон уже немає. 

Такі ж законні цілі знаходяться і в Новоросійському порту, і на інших базах, де РФ рятує і ховає свій Чорноморський флот. 

Якщо ми говоримо про знищення “Новочеркаська” і про удари по ворожій авіації — це свідчить про те, що Україна може, вміє і буде використовувати західне озброєння саме для нанесення таких відчутних для російської армії ударів. 

ВАЛЕРІЙ РЯБИХ: Логістика окупантів поступово порушується

— Можна констатувати, що зараз ЗСУ продовжують знищувати логістичні можливості противника. Якщо раніше подібні операції, здебільшого, могли проводитися в північно-західній частині Чорного моря, то зараз противник не може себе почувати в безпеці на всій території окупованого Криму. 

Тактика перебазування своїх основних засобів подалі від лінії, на яку можуть діставати українські військові, зазнала фіаско. 

Втрата великого десантного корабля – це дуже серйозна втрата для противника, тому що на морські перевезення РФ також робить велику ставку. Ті лінії логістичного постачання, які найчастіше використовуються, — Керченський міст і так званий “сухопутний коридор” — зараз зменшують свою здатність забезпечувати і війська. 

Знищення десантних кораблів планомірно призводить до зменшення спроможностей противника щодо забезпечення угруповання як у тимчасово окупованому Криму, так і на тимчасово окупованих територіях материкової частини України, для яких особливу роль відіграють саме питання логістики та забезпечення.

Те, що цього удару завдали Повітряні сили України, може свідчити про зростаючі можливості наших авіаторів. Були використані ракети класу “повітря-земля”. І ще я не виключаю, що це була комплексна операція, яка також включала введення противника в оману. 

Це свідчить про те, що ППО окупантів, незважаючи на ті заяви, якими вони годують свою громадськість, є все менш ефективним. Особливо, на тлі зростаючих можливостей України.

МИКОЛА МАЛОМУЖ: Це підрив обороноздатності РФ

— Ми вже взяли під контроль усі сектори на території Криму. Насамперед, це бази Чорноморського флоту, порти і шляхи пересування Чорним і Азовським морями. Ми вже контролюємо акваторію і не даємо ворогу вільно переміщатися, розміщувати ракети, а й переміщати, наприклад, транспортні судна.  

Такий великий транспортний десантний корабель як “Новочеркаськ” наблизився на відстань, куди дістають, наприклад, наші безпілотники. Це ті, які зараз б’ють до 800 кілометрів. Також ми можемо використовувати ракети Storm Shadow/SCALP, які б’ють до 300 кілометрів, а це територія України. Тому ми маємо право використовувати такі ракети іноземного виробництва. 

Тут ми маємо формат комплексного удару: з одного боку — скидання безпілотників для полегшення російського ППО, з іншого боку — удари конкретною ракетою по конкретній цілі. 

Багатьох громадян Феодосії було піднято за тривогою і відправлено в евакуацію. Детонація була дуже велика. Ми маємо конкретний результат — ще один великий десантний корабель рівня флагмана Чорноморського флоту практично знищено. Знищено боєприпаси, можливо, ще знищено безпілотники іранського виробництва. 

Я вважаю, що створення якогось плацдарму в Криму або переміщення через Кримський півострів озброєнь, техніки і боєприпасів для ворога тепер буде проблематичним. Ми будемо постійно тримати цей регіон під своїм контролем. 

Ми вже робимо дуже потужний формат удару в глибокий тил — до 300 км, середня смуга — 150-160 км. Це всі види озброєння і засоби, які ми маємо зараз — іноземного, українського чи радянського виробництва.

Жодного бойового маневру з використанням транспортних суден чи катерів у Чорному морі не буде. У нас є спільна зі США космічна розвідка, радіолокаційна розвідка, комп’ютерна морська розвідка, агентурна розвідка і партизани. 

Ми показали, що Україна спокійно знищує кораблі Чорноморського флоту. Укотре було розвіяно міф про те, що Росія серйозно захищена флотом. Нові кораблі в Чорне море РФ направити не може. Існує заборона на переміщення військових кораблів. Це все є підривом російської обороноздатності. 

Перевага на нашому боці, море у нас під контролем, відповідно, під загрозою будь-який російський військовий корабель. 

Близько 40% кораблів Чорноморського флоту РФ або затоплені, або пошкоджені. Підкріпити флот нічим. Судна виробляються на півночі Росії, а звідти їх неможливо перемістити в Чорне море. 

АНДРІЙ РИЖЕНКО: “Новочеркаськ” більше ніколи не повернеться до бойового складу

— Теоретично, такий корабель може взяти групу морської піхоти, техніку і висадити десант практично в будь-якій точці. Але зараз, якщо дивитися на карту, ситуація така, що висадка російського десанту в Чорному морі неможлива, тому що узбережжя досить добре захищене або мінними загородженнями, або береговими ракетними батареями. Зараз основне призначення великих десантних кораблів — це логістика. 

Ми пам’ятаємо, коли в Бердянську після влучання ракети в десантний корабель “Саратов” почалася велика пожежа, яка почала поширюватися на сусідні кораблі, один з яких був “Новочеркаськ”. Він тоді насилу забрав ноги. У корабля було пошкодження, яке кілька тижнів ремонтували. Потім він знову продовжив свою роботу з логістики. 

Наразі основне завдання “Новочеркаська” полягало в доставці військових вантажів із Новоросійська до Криму і, можливо, назад. Під час одного з таких рейсів його і підловили, коли він привіз вантаж до Феодосії.  

Автомобілі з вантажем заїжджають повністю в корабель, там вони фіксуються. І потім, після прибуття в пункт призначення, просто виїжджають. У принципі, це не основне завдання такого корабля, але з цим завданням він може впоратися, якщо необхідно. 

Перед повномасштабною війною в Чорне море нагнали шість таких великих десантних кораблів. Вони прийшли з Балтійського і Північного флотів. 

Якщо подивитися на детонацію на кораблі після ураження, то це схоже на вибух бойової частини ракети. Горів боєкомплект. Екіпаж корабля становив 87 осіб. Навряд чи вони всі на ніч покинули борт. Якби це був рідний порт Севастополя, то можна було б передбачити, що на борту була тільки чергова зміна, а решта пішли додому. Але, я думаю, що абсолютна більшість була на борту. 

У Чорноморському флоті було 13 кораблів подібного класу. Зараз їх залишилося дев’ять. “Новочеркаськ” більше ніколи не повернеться до бойового складу. 

Дуже грамотна стратегія одночасного використання морських і повітряних дронів, крилатих ракет для того, щоб бойовий потенціал Чорноморського флоту поступово знижувався. 

У Севастополі кількість кораблів, формально, досить велика — 65% Чорноморського флоту. Це, в основному, старі кораблі, але там теж є ракети. Вони в основному зайняті блокуванням судноплавства. Також там досі працюють військові підприємства, зокрема судноремонтні, які ремонтують ось ці кораблі. 

У Феодосії базувалися кораблі в основному через те, що там була база морської піхоти. Там є суднобудівний завод, на якому випускали великі десантні кораблі на повітряній подушці. Там розташовані також військові об’єкти, велика паливна база. У росіян у Феодосії є свої військові частини. І тепер ми побачили, що все це погано захищено. 

ДЕНИС ПОПОВИЧ: У Росії знизилися можливості десантування

— “Новочеркаськ” був вбудований у систему російської логістики, він перевозив вантажі. Є різні версії про те, що було на борту — іранські ударні безпілотники або крилаті ракети “Калібр”. Була інформація про те, що внаслідок вибуху уламки цього корабля розлетілися по всьому місту Феодосія. Шматки металу знаходили далеко від порту. 

Пряме призначення цього корабля — це десантування на сушу підрозділів морської піхоти і техніки. Тепер ці можливості ще сильніше зменшилися.

“Новочеркаськ” — це непоправна втрата для Чорноморського флоту. Такі великі десантні кораблі будувалися за часів СРСР у місті Гданськ у Польщі. Навряд чи зараз РФ побудують такий корабель. Логістичні ланцюжки окупантів тепер порушені. 

Завдяки зусиллям ЗСУ, Чорноморський флот РФ на сьогоднішній день практично не виконує свої функції. Ми навіть бачимо, що вони не запускають ракети по території України. Це наша перемога на морі. 

Спочатку, очевидно, передбачався план із висадки десанту в Одеській області. Не думаю, що РФ відмовилася від такого плану, але тепер є складнощі в практичній реалізації. Особливо, зараз, коли склад Чорноморського флоту скорочуються саме щодо великих кораблів. 

СЕРГІЙ ГРАБСЬКИЙ: Втрати особового складу на “Новочеркаську” суттєві

— Не має значення, який боєкомплект був на борту знищеного “Новочеркаська”. Головне, наскільки ювелірно і тонко працює наша розвідка. Наскільки скоординовано працюють Сили оборони України, якщо ми маємо можливість завдавати такого удару по об’єктах противника в глибині тимчасово окупованої території. 

Це підтверджує, що тепер українські сили оборони контролюють кожен квадратний метр території Криму. 

Важливо, що якийсь боєкомплект не дійшов до кінцевого споживача і не впав на голови українців. Це і є головне досягнення. 

Через те, що там проводилося вивантаження боєкомплекту, більша частина екіпажу перебувала на борту. Також там мали бути підрозділи бойового зберігання, які б забезпечували збереження вантажу, і вантажно-розвантажувальна команда. Тож, у будь-якому разі, втрати особового складу армії РФ досить великі. 

Паралельно було знищено навчально-тренувальне судно. Ще два судна невизначеної конфігурації швидко покинули порт Феодосії. Вони вийшли в бік кавказьких портів. Зараз Росія веде активні переговори про те, щоб почати будувати базу в Абхазії. А поки що намагаються перемістити побільше кораблів у порти Новоросійська і Туапсе. Але ці порти не гумові. 

Що стосується Абхазії, то тут ідеться, найімовірніше, про якірні стоянки. За необхідності, ми зможемо і там дістати кораблі. Переведення кораблів у порти Північного Кавказу є свідченням сильної поразки, якої зазнав Чорноморський флот РФ. 

Будь-який корабель, який перебуває на зовнішньому рейді в Чорному морі, може бути підданий атакам наших морських дронів. 

Таким чином було ще зменшено бойовий потенціал Чорноморського флоту РФ. Потенціал флоту в Криму постійно зменшується, завдяки ефективним діям українських Сил оборони. 

Читайте також: Російський великий десантний корабель “Новочеркаськ” пішов на дно — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір