Секретар Ради безпеки Росії Сергій Шойгу на саміті Організації договору з колективної безпеки (ОДКБ) заявив, що, згідно з новою ядерною доктриною Москви, російська ядерна зброя захищає всіх членів організації, насамперед — Білорусь. На саміт в Астану приїхали делегації п’яти держав-членів ОДКБ. Як і минулого року, від зустрічі відмовилася Вірменія, повідомляє FREEДОМ.
Черговий саміт ОДКБ відбувся в Астані під головуванням президента Казахстану Касима-Жомарта Токаєва. Головну тему позначили так: військово-політична обстановка в зоні відповідальності організації. Насправді ж білоруський диктатор Олександр Лукашенко перерахував пропагандистські міфи про західну загрозу: від “НАТОфікації світу” до штучного інтелекту, а Путін зосередився на загрозах Києву та його союзникам. Він заявив, що у Росії є кілька готових експериментальних балістичних ракет, і Москва вже запускає їхнє серійне виробництво. А генеральний штаб і Міністерство оборони федерації підбирають цілі для ураження на території України. Путін назвав застосування Росією експериментальних балістичних ракет по Україні відповіддю на обстріл території Брянської та Курської областей західною зброєю. А ось про операцію ЗСУ на території Курської області ні він, ні ніхто інший не згадував.
“Росія не звернулася до ОДКБ з проханням про допомогу, а це фактично є прямою підставою для колективної безпеки, згідно з ташкентським договором, на, скажімо так, вторгнення на територію однієї з країн. Чому Росія цього не зробила? Тому що вона розуміла, що отримає відмову від усіх. І тому вона вирішила ескалувати ситуацію завдяки військам Північної Кореї, які були запрошені. Таким чином можна сказати, що блок швидше мертвий, ніж живий”, — висловив думку виконавчий директор Центру політичних прикладних досліджень “Пента” Олександр Леонов.
У саміті в Астані взяли участь глави п’яти держав-членів ОДКБ: Білорусі, Казахстану, Киргизстану, РФ і Таджикистану. Як і 2023 року, зустріч бойкотував прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян. У лютому 2024-го Єреван оголосив про замороження членства Вірменії в організації. Відтоді позиція Вірменії не змінилася, підтвердила прессекретарка глави уряду. У Кремлі пояснили, що юридично Єреван залишається повноправним членом ОДКБ і зберігає за собою всі права та обов’язки, а якщо захоче повернутися, то двері відчинені. Рішення Вірменії може стати початком розвалу нежиттєздатної організації, вважають експерти.
“Багато говорять про країни Центральної Азії, наприклад, що Казахстан може покинути блок. Ба більше, зараз дедалі гострішим стає питання про систему колективної безпеки країн Центральної Азії, причому з опорою не на Росію, а, можливо, на Китай. Одна з проблем для Росії та для блоку, що його країни дедалі частіше вбачають у російських військах загрозу, а не гарантію безпеки, і, власне кажучи, тому, скоріше, шукають допомоги збоку”, — пояснив Олександр Леонов.
У декларації за підсумками саміту учасники висловили занепокоєння ситуацією в Палестині, Лівані та Афганістані, а ще засвідчили прихильність боротьбі з тероризмом і поширенням наркотиків. У документі немає жодного слова про війну Росії проти України.
Читайте також: Вірменія зближується з Євросоюзом і віддаляється від РФ (ВІДЕО)